Jakub Kowalski z ZS Nr 3 laureatem Konkursu Historyczno – Literackiego

W Krakowie odbyło się uroczyste podsumowanie VIII Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Polskie więźniarki w Ravensbrück” pod patronatem dr Wandy Półtawskiej.
Uczeń klasy III Tia w ZS Nr 3 Jakub Kowalski zajął I miejsce wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Opowiadanie, napisane przez Jakuba pod kierunkiem polonistki Edyty Świątek zostało docenione i uznane za najlepsze wśród 150 prac przysłanych z całej Polski.
Jury doceniło niezwykłą wrażliwość laureatów na tragiczne losy polskich więźniarek w Ravensbrück oraz dociekliwość w mówieniu o rzeczach trudnych i bolesnych. Oprócz zgodności z prawdą historyczną, najlepsze prace w pełni realizowały temat konkursu: „Śmierć, ból, cierpienie oraz strach i obawa jako czynniki kreujące rzeczywistość w KL Ravensbrück”.
Nagrody uczniom i ich opiekunom wręczał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. W słowach skierowanych do laureatów pogratulował niezwykłego talentu i stwierdził, że właśnie tacy młodzi ludzie dbają o pamięć narodu i niosą ją dalej. Udowodnili oni, że doświadczenia historyczne narodów wpływają na kształtowanie postaw, mentalność kolejnych pokoleń i są podstawą ich własnego systemu wartości społecznych i etycznych.
Do zebranych przemówiła także patronka honorowa konkursu, dr Wanda Półtawska – była więźniarka obozu KL Ravensbrück. Podkreśliła jak ważne są świadomość bycia Polakiem i dbanie o własną tożsamość narodową. Grupa zwycięzców konkursu – wśród nich Jakub Kowalski, weźmie udział, wraz z opiekunami, w wyjeździe edukacyjnym do Niemiec, aby zobaczyć m.in. obóz zagłady w Ravensbrück.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *