Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej

Po raz pierwszy nasze miasto jest gospodarzem Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej – to szlachetne dzieło, które będzie trwało 6 -13 października br., ma promować kulturę i jednoczyć ludzi. Jak podkreśla ks. dziekan Jan Sarwa, w wydarzenie zaangażowało się ponad 30 osób, skupionych w komitecie organizacyjnym, który reprezentują: Ewa Jurkowska – Siwiec, dyrektor PSM I stopnia, Krystyna Jurys, Bożena Kolasa, Jarosław Czarnecki oraz ks. Tomasz Lis z kurii sandomierskiej. Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej odbywają się od kilku lat i są skierowane do szerokiej grupy odbiorców, zarówno wierzących, jak i niewierzących, młodych i nieco starszych, dzieci, młodzieży i dorosłych z całej diecezji sandomierskiej. Ideą wydarzenia jest prezentacja dorobku kultury chrześcijańskiej w szerokim rozumieniu, poprzez prezentacje sztuki lokalnej -śpiewu, rzemiosła, literatury, malarstwa, które jak zaznacza ks. Jan Sarwa, pełnią bardzo ważną rolę ewangelizacyjną, pobudzając ducha do wzrastania. Dzięki temu staramy się być lepszymi ludźmi, przybliżając się do Boga, jak i do drugiego człowieka.
Dni Kultury Chrześcijańskiej w zamyśle organizatorów mają być wzniosłym czasem integracji poprzez przeżywanie piękna. Będzie to czas zgłębiania wiedzy, nabywania nowych umiejętności poprzez ciekawe warsztaty i prelekcje. Prawdziwą ucztą dla duszy będą koncerty, zaś dla ciała -rozgrywki sportowe. Niezwykłą atrakcją będą występy znanych chórów powiatu ostrowieckiego oraz mecz z drużyną księży. Jak zapewniają organizatorzy, każdy znajdzie coś dla siebie.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął biskup diecezji sandomierskiej, ks. Krzysztof Nitkiewicz.
A.MroczekDiecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczną się w niedzielę, 6 października w kolegiacie ostrowieckiej Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, w oprawie muzycznej chóru parafialnego „Michael” pod dyrekcją Ewy Jurkowskiej-Siwiec.
Bezpośrednio po mszy św. odbędzie się koncert pt. „Najpiękniejsze pieśni” z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, wybitnego polskiego kompozytora. W koncercie usłyszymy Urszulę Kryger, wybitną polską śpiewaczkę, wielokrotną laureatkę nagród polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyki”, dysponującą rzadkiej urody mezzosopranem lirycznym. Artystce będzie towarzyszyć Orkiestra Kameralna „Polish Camerata” pod dyrekcją Marka Głowackiego. O godz. 21.00 w kolegiacie będzie Apel Jasnogórski z całonocną modlitwą różańcową (o godz. 24.00 Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych). Zapraszamy wspólnoty duszpasterskie oraz wiernych ostrowieckich parafii.
W poniedziałek 7 października o godz. 10.30 i 12.00 Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia przy ul. Iłżeckiej 47 będzie miejscem audycji słowno-muzycznej dla dzieci i młodzieży: „Życie i twórczość polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki”. Po południu, o godz. 17.00, w auli WSBiP zostanie wyświetlony film o kardynale Adamie Kozłowieckim „Książę Kościoła”. Po fi lmie zaplanowany jest panel dyskusyjny z Pawłem Zarzyckim – autorem, twórcą filmów misyjnych.
We wtorek 8 października w sali „Michael” domu parafialnego przy ul. Okólnej 19 od godz. 10.00 będzie można oglądać wystawę rzeźb Eugeniusza Cierluka „Pod skrzydłami aniołów” oraz wysłuchać kierowanego do młodzieży wykładu psycholog Elżbiety Helickiej „Rodzina jutra, czyli jaka?”. Po południu, o godz. 16.00, w holu głównym WSBiP zostanie otwarta wystawa prac słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt.: „Igłą malowane”. Natomiast godz. 19.00 w kościele pw. św. Kazimierza na os. Pułanki odbędzie się wernisaż malarstwa Teodory Pawełko-Kwiatkowskiej: „Idąc do Emaus”.
W środę 9 października o godz. 18.00 spotkamy się ze sztuką chrześcijańską: poezją, malarstwem i rzeźbą Tomasza Karola Kuźniara w Ostrowieckim Browarze Kultury. Wystawa „Na obraz i podobieństwo” będzie miała oprawę muzyczną w wykonaniu muzykoterapeutów – Marcina Walasa i Szymona Pochecia.
W czwartek 10 października Osiedlowy Dom Kultury przy ul. Wspólnej 5 zaprasza na godz. 16.00 na program artystyczny w wykonaniu dzieci i zabawę dla seniorów z muzyką na żywo. O godz. 19.00 w sanktuarium NMP Saletyńskiej przy ul. Piaski rozpocznie się koncert „Śpiewajmy razem na chwałę Pana” w wykonaniu chórów z naszego miasta oraz chórów parafi alnych z Diecezji Sandomierskiej.
W piątek 11 października o godz. 16.00 w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości odbędzie się seminarium popularno-naukowe. Dr Marek Świeca wygłosi wykład: „Dialog w pedagogice chrześcijańskiej”, a prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko wykład: „Edukacja medialna w domu i w szkole. Z czym się mierzymy? Charakterystyka najważniejszych zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią. Modelowanie zachowań: dziecko – technologie cyfrowe”. O godz. 19.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Ogrodach odbędzie się koncert organowy „Król instrumentów – Królowi Wszechświata. Z muzyką organową przez wieki” w wykonaniu Sylwii Gryzki-Ośko i Andrzeja Budzińskiego.
W sobotę 12 października zostanie rozegrany turniej szachowy dzieci, młodzieży i dorosłych, który przeprowadzi Stowarzyszenie Szachowe „Hetman” w godz. 10.00-14.00 w Szkole Podstawowej Nr 5 na os. Ogrody 20. Natomiast w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. St. Staszica odbędzie się: w godz. 9.00-12.00 turniej ministrantów w piłce nożnej w trzech kategoriach wiekowych, a w godz. 12.00-16.00 – młodzieżowy turniej w piłce siatkowej. Zwycięskie drużyny obu dyscyplin rozegrają mecze z reprezentacjami księży. O godz. 14.00 oraz 16.00 w sali „Michael” domu parafialnego przy ul. Okólnej 19 dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia Ewa Jurkowska-Siwiec poprowadzi warsztaty wokalne dla schol parafialnych z dekanatu ostrowieckiego oraz scholii Domowego Kościoła. Koncertu pieśni cerkiewnej w wykonaniu znanych tenorów „Leonvoci” ze Lwowa będzie można wysłuchać o godz. 19.00 w kościele św. Kazimierza Królewicza na os. Pułanki.
Na niedzielę 13 października przypada XIX Dzień Papieski obchodzony w tym roku pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy!”. „Święty Jan Paweł II posłaniec Miłości i Nadziei” – to tytuł programu przygotowanego przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy o godz. 13.00 wystawią prace malarskie i będą recytować swoje wiersze. O godz. 15.00 w kolegiacie św. Michała będziemy się modlić koronką do Bożego Miłosierdzia. Po nabożeństwie obejrzymy program w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4, Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz scholii „Michałki” pt. „Droga do świętości Świętego Jana Pawła II”. O godz. 21.00 we wszystkich kościołach Ostrowca Świętokrzyskiego zostanie odśpiewany Apel Jasnogórski.
DDKCH zakończą się nocnym czuwaniem wiernych dekanatu ostrowieckiego na Jasnej Górze. Młodzież i dorośli będą się modlić w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.
W imieniu duszpasterzy i organizatorów dziekan dekanatu ostrowieckiego
ks. Jan Sarwa

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *