Zamknij

Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej

07:21, 02.10.2019 Aktualizacja: 08:36, 02.10.2019
Skomentuj

Po raz pierwszy nasze miasto jest gospodarzem Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej - to szlachetne dzieło, które będzie trwało 6 -13 października br., ma promować kulturę i jednoczyć ludzi. Jak podkreśla ks. dziekan Jan Sarwa, w wydarzenie zaangażowało się ponad 30 osób, skupionych w komitecie organizacyjnym, który reprezentują: Ewa Jurkowska - Siwiec, dyrektor PSM I stopnia, Krystyna Jurys, Bożena Kolasa, Jarosław Czarnecki oraz ks. Tomasz Lis z kurii sandomierskiej. Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej odbywają się od kilku lat i są skierowane do szerokiej grupy odbiorców, zarówno wierzących, jak i niewierzących, młodych i nieco starszych, dzieci, młodzieży i dorosłych z całej diecezji sandomierskiej. Ideą wydarzenia jest prezentacja dorobku kultury chrześcijańskiej w szerokim rozumieniu, poprzez prezentacje sztuki lokalnej -śpiewu, rzemiosła, literatury, malarstwa, które jak zaznacza ks. Jan Sarwa, pełnią bardzo ważną rolę ewangelizacyjną, pobudzając ducha do wzrastania. Dzięki temu staramy się być lepszymi ludźmi, przybliżając się do Boga, jak i do drugiego człowieka.
?php>

Dni Kultury Chrześcijańskiej w zamyśle organizatorów mają być wzniosłym czasem integracji poprzez przeżywanie piękna. Będzie to czas zgłębiania wiedzy, nabywania nowych umiejętności poprzez ciekawe warsztaty i prelekcje. Prawdziwą ucztą dla duszy będą koncerty, zaś dla ciała -rozgrywki sportowe. Niezwykłą atrakcją będą występy znanych chórów powiatu ostrowieckiego oraz mecz z drużyną księży. Jak zapewniają organizatorzy, każdy znajdzie coś dla siebie.
?php>

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął biskup diecezji sandomierskiej, ks. Krzysztof Nitkiewicz.
?php>

A.Mroczek

?php>


?php>


?php>

Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczną się w niedzielę, 6 października w kolegiacie ostrowieckiej Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, w oprawie muzycznej chóru parafialnego ?Michael? pod dyrekcją Ewy Jurkowskiej-Siwiec.
?php>

Bezpośrednio po mszy św. odbędzie się koncert pt. ?Najpiękniejsze pieśni? z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, wybitnego polskiego kompozytora. W koncercie usłyszymy Urszulę Kryger, wybitną polską śpiewaczkę, wielokrotną laureatkę nagród polskiego przemysłu muzycznego ?Fryderyki?, dysponującą rzadkiej urody mezzosopranem lirycznym. Artystce będzie towarzyszyć Orkiestra Kameralna ?Polish Camerata? pod dyrekcją Marka Głowackiego. O godz. 21.00 w kolegiacie będzie Apel Jasnogórski z całonocną modlitwą różańcową (o godz. 24.00 Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych). Zapraszamy wspólnoty duszpasterskie oraz wiernych ostrowieckich parafii.
?php>

W poniedziałek 7 października o godz. 10.30 i 12.00 Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia przy ul. Iłżeckiej 47 będzie miejscem audycji słowno-muzycznej dla dzieci i młodzieży: ?Życie i twórczość polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki?. Po południu, o godz. 17.00, w auli WSBiP zostanie wyświetlony film o kardynale Adamie Kozłowieckim ?Książę Kościoła?. Po fi lmie zaplanowany jest panel dyskusyjny z Pawłem Zarzyckim ? autorem, twórcą filmów misyjnych.
?php>

We wtorek 8 października w sali ?Michael? domu parafialnego przy ul. Okólnej 19 od godz. 10.00 będzie można oglądać wystawę rzeźb Eugeniusza Cierluka ?Pod skrzydłami aniołów? oraz wysłuchać kierowanego do młodzieży wykładu psycholog Elżbiety Helickiej ?Rodzina jutra, czyli jaka??. Po południu, o godz. 16.00, w holu głównym WSBiP zostanie otwarta wystawa prac słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt.: ?Igłą malowane?. Natomiast godz. 19.00 w kościele pw. św. Kazimierza na os. Pułanki odbędzie się wernisaż malarstwa Teodory Pawełko-Kwiatkowskiej: ?Idąc do Emaus?.
?php>

W środę 9 października o godz. 18.00 spotkamy się ze sztuką chrześcijańską: poezją, malarstwem i rzeźbą Tomasza Karola Kuźniara w Ostrowieckim Browarze Kultury. Wystawa ?Na obraz i podobieństwo? będzie miała oprawę muzyczną w wykonaniu muzykoterapeutów - Marcina Walasa i Szymona Pochecia.
?php>

W czwartek 10 października Osiedlowy Dom Kultury przy ul. Wspólnej 5 zaprasza na godz. 16.00 na program artystyczny w wykonaniu dzieci i zabawę dla seniorów z muzyką na żywo. O godz. 19.00 w sanktuarium NMP Saletyńskiej przy ul. Piaski rozpocznie się koncert ?Śpiewajmy razem na chwałę Pana? w wykonaniu chórów z naszego miasta oraz chórów parafi alnych z Diecezji Sandomierskiej.
?php>

W piątek 11 października o godz. 16.00 w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości odbędzie się seminarium popularno-naukowe. Dr Marek Świeca wygłosi wykład: ?Dialog w pedagogice chrześcijańskiej?, a prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko wykład: ?Edukacja medialna w domu i w szkole. Z czym się mierzymy? Charakterystyka najważniejszych zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią. Modelowanie zachowań: dziecko ? technologie cyfrowe?. O godz. 19.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Ogrodach odbędzie się koncert organowy ?Król instrumentów ? Królowi Wszechświata. Z muzyką organową przez wieki? w wykonaniu Sylwii Gryzki-Ośko i Andrzeja Budzińskiego.
?php>

W sobotę 12 października zostanie rozegrany turniej szachowy dzieci, młodzieży i dorosłych, który przeprowadzi Stowarzyszenie Szachowe ?Hetman? w godz. 10.00-14.00 w Szkole Podstawowej Nr 5 na os. Ogrody 20. Natomiast w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. St. Staszica odbędzie się: w godz. 9.00-12.00 turniej ministrantów w piłce nożnej w trzech kategoriach wiekowych, a w godz. 12.00-16.00 ? młodzieżowy turniej w piłce siatkowej. Zwycięskie drużyny obu dyscyplin rozegrają mecze z reprezentacjami księży. O godz. 14.00 oraz 16.00 w sali ?Michael? domu parafialnego przy ul. Okólnej 19 dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia Ewa Jurkowska-Siwiec poprowadzi warsztaty wokalne dla schol parafialnych z dekanatu ostrowieckiego oraz scholii Domowego Kościoła. Koncertu pieśni cerkiewnej w wykonaniu znanych tenorów ?Leonvoci? ze Lwowa będzie można wysłuchać o godz. 19.00 w kościele św. Kazimierza Królewicza na os. Pułanki.
?php>

Na niedzielę 13 października przypada XIX Dzień Papieski obchodzony w tym roku pod hasłem: ?Wstańcie, chodźmy!?. ?Święty Jan Paweł II posłaniec Miłości i Nadziei? - to tytuł programu przygotowanego przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy o godz. 13.00 wystawią prace malarskie i będą recytować swoje wiersze. O godz. 15.00 w kolegiacie św. Michała będziemy się modlić koronką do Bożego Miłosierdzia. Po nabożeństwie obejrzymy program w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4, Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz scholii ?Michałki? pt. ?Droga do świętości Świętego Jana Pawła II?. O godz. 21.00 we wszystkich kościołach Ostrowca Świętokrzyskiego zostanie odśpiewany Apel Jasnogórski.
?php>

DDKCH zakończą się nocnym czuwaniem wiernych dekanatu ostrowieckiego na Jasnej Górze. Młodzież i dorośli będą się modlić w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.
?php>

W imieniu duszpasterzy i organizatorów dziekan dekanatu ostrowieckiego
?php>

ks. Jan Sarwa

(Redakcja Gazety Ostrowieckiej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...

W.S.

07:45, 2025-07-03

Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu

Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.

Nowy wymiar...jednak

03:27, 2025-07-03

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.

Hutnik

10:02, 2025-07-02

Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu

Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?

Nauczka

17:58, 2025-07-01

0%