Ostrowiecki Browar zachwyca

W nowoczesną placówkę kulturalną zamienił się dawny browar przy ul. Siennieńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

A wszystko to za sprawą unijnego dofinansowania w wysokości ponad 13 mln zł.
Cała inwestycja to efekt projektu ?Przebudowa budynków dawnego browaru przy ul. Siennieńskiej 54 w Ostrowcu Świętokrzyskim na potrzeby instytucji kultury ? Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Centrum Kultury oraz Biura Wystaw Artystycznych?, realizowanego przez gminę Ostrowiec Świętokrzyski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 -2020. Wartość inwestycji to prawie 18,5 mln zł, zaś wkład unijny wyniósł ponad 13 mln zł.

Otwarcie OBK było olbrzymim wydarzeniem

Projekt polegał na przebudowie pochodzących z 1908 r. budynków dawnego browaru na potrzeby miejskich instytucji kultury. Wcześniej w części obiektu znajdowały się Miejskie Centrum Kultury i Biuro Wystaw Artystycznych, natomiast znaczna jego powierzchnia była niewykorzystana i znajdowała się w złym stanie technicznym. Niezwykle istotne było wyeksponowanie walorów architektoniczno ?historycznych budynku, tak aby zachowany został charakter dawnej zabudowy terenu, a obiekt został dostosowany do prowadzenia działalności kulturalnej.
Od kilku tygodni mieszkańcy mogą podziwiać nie tylko wspaniałą elewację i bryłę zewnętrzną budynku, ale przede wszystkim korzystać z wnętrz i oferty działających tu placówek.

Imponujące wnętrze nowej czytelni i wypożyczalni MBP

– Nie ma najmniejszej wątpliwości, że mamy w końcu w naszym mieście obiekt na miarę XXI wieku, któr y skupił trzy ostrowieckie jednostki kultury – mówi dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Marek Cichosz. – Możemy w tych wnętrzach rozwinąć skrzydła. Za nami wspaniała inauguracja, podczas której w nowej sali koncertowej wystąpił teatr Saksaganskowo z Białej Cerkwi. Do dyspozycji mamy jeszcze zupełnie nową salę wielofunkcyjną na około 200 osób z rzutnikiem i multimediami, gotową do prezentacji i małych form teatralnych czy pokazów filmowych.
Dyrektor MCK dodaje, że placówka zyskała nowe sale prób, w których swe talenty szlifują lokalni wokaliści. Wygospodarowano również dwie przestrzenie wystawiennicze Galerii Fotografii MCK z systemem ekspozycyjnym i doskonałym oświetleniem.
– Powstała też nowa sala do prób teatralnych z małą sceną i sala konferencyjna z zachowanym klimatem dawnego browaru – wylicza dyrektor. – Poprawił się też komfort pracy naszych pracowników. Miejskie Centrum Kultury przygotowało też zupełnie nową ofertę dotyczącą zajęć, podczas których można będzie szlifować swoje talenty. Powstały nowe sale – rzeźbiarsko – garncarska i malarska. Wkrótce rozpocznie się też nabór do sekcji tanga i milongi, rozwiną się już istniejące sekcje m.in. fotograficzne: Fotoklub Galeria MCK i Statyw czy chóry i zespoły wokalne.
Biuro Wystaw Artystycznych, które już wcześniej funkcjonowało we wnętrzach browaru, otrzymało większą, 500-metrową powierzchnię wystawienniczą.


-Popraw iły się warunki pracy naszych pracowników, a także zyskaliśmy zaplecze magazynowe dla zgromadzonych cennych zbiorów – mówi dyrektor BWA, Jolanta Chwałek. – Jest też dodatkowa sala do organizacji warsztatów, która wkrótce zostanie jeszcze doposażona. Chcemy wzmocnić działalność edukacyjną, skierowaną dla dzieci i młodzieży, ale też nie zapominamy o dorosłych. Wkrótce zaproponujemy ofertę warsztatów filmowych i projektowania graficznego.
W niewykorzystywanym, bowiem najbardziej dotychczas zdegradowanym skrzydle browaru przy ulicy Siennieńskiej, znalazła swą siedzibę Miejska Biblioteka Publiczna.
– W Ostrowieckim Browarze Kultury placówka ma około 1600 m kw. powierzchni – mówi Elżbieta Pomiankiewicz, dyrektor ostrowieckiej biblioteki. Znalazły się tu magazyn książek, wypożyczalnia i czytelnia, na antresoli miejsce do zabaw. Mamy też nowoczesną pracownię multimedialną i księgozbiór audiobooków.

Dodatkowa sala wystawiennicza BWA powitała pierwszych miłośników sztuki

Nowa powierzchnia MBP łączy się z jej nową ofertą. Pojawią się zajęcia dla różnych grup czytelniczych – od maluchów do seniorów. Co dzień będą nowe propozycje zarówno dla czytelnika indywidualnego, jak i grup zorganizowanych.
Marszałek województwa świętokrzyskiego ? Andrzej Bętkowski nie ma wątpliwości, że pozyskane przez świętokrzyskie samorządy środki europejskie pozwalają na realizację ambitnych projektów, które są szansą na wzrost uczestnictwa obywateli w kulturze.
? Takie przedsięwzięcia jak przebudowa browaru w Ostrowcu Świętokrzyskim z pewnością przyczyniają się do rozwoju naszych miast i gmin, tworząc nową przestrzeń kulturową nie tylko dla artystów, ale i dla wszystkich mieszkańców – podkreśla marszałek.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *