Jazdy im zakazano

W Ostrowcu Świętokrzyskim, z jednego z osiedlowych parkingów wyjechał samochód osobowy, którego kierujący najprawdopodobniej znajdował się pod wpływem alkoholu.
-Na miejsce skierowani zostali funkcjonariusze z Wydziału Drogowego, którzy ustalili, że kierującym bmw był 51-letni mieszkaniec gminy Bałtów?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał blisko trzy promile alkoholu w organizmie.
Policjanci dodatkowo ustalili, że posiadał on sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. 51?latek odpowie przed sądem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości oraz niestosowanie się do zakazu sądowego.
Policjanci przestrzegają: wsiadając za kierownicę bądźmy świadomymi użytkownikami dróg. Nie kierujmy pojazdami będąc pod wpływem alkoholu, gdyż narażamy innych oraz siebie na niebezpieczeństwo utarty zdrowia, a nawet życia.
Ujęty przez grupę
Ponad dwa i pół promila alkoholu w organizmie i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów do 2022 r. miał 33-latek kierujący peugeotem, który został ujęty na dodrze krajowej nr 79 przez grupę uczestników ruchu.
-Świadkowie zdarzenia uniemożliwili dalszą jazdę nietrzeźwemu mężczyźnie i poinformowali policję ?mówi podkomisarz Agata Frejlich, oficer prasowy KPP w Opatowie. Za popełnione przestępstwa 33- latkowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Dziwne manewry
Na trasie Waśniów ?Ostrowiec Świętokrzyski, policjanci z ostrowieckiej drogówki zatrzymali 24-latka, który kierował osobowym peugeotem, łamiąc przepisy ruchu drogowego. Mężczyzna tłumaczył swoje zachowanie złym samopoczuciem podróżującej z nim partnerki, będącej w zaawansowanej ciąży.
-Policjanci natychmiast powiadomili ostrowieckiego dyżurnego, wsiedli do radiowozu, włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, a następnie rozpoczęli eskortę w kierunku szpitala ? mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jednak po chwili wspólnego przejazdu stróże prawa zauważyli, że peugeot zatrzymał się w zatoczce autobusowej, a kierujący zamienił się miejscami z kolegą.
Jak się okazało, kobieta czuła się dobrze, a 24-latek wsiadł za kierownicę pomimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Sprawa swój finał znajdzie w sądzie, 24-latkowi może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Wpadła na przednią szybę
W Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Sandomierskiej, 21-letni mieszkaniec gminy Ćmielów, kierujący samochodem marki Rover, nie zauważył przechodzącej przez oznakowane przejście dla pieszych 58-latki.
-W wyniku zderzenia z pojazdem kobieta wpadła na przednią szybę samochodu, a następnie upadła na jezdnię ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. 21-latek wspólnie z pasażerem udzielili pomocy pieszej. Widząc, że kobiecie nic się nie stało, postanowili odprowadzić ją do domu, nie informując o zaistniałej sytuacji stróżów prawa. Na miejscu jednak okazało się, że stan zdrowia kobiety się pogorszył. Została wezwana załoga pogotowia ratunkowego.
Po wyjściu tajemnicy na jaw, na miejsce szybko przyjechali policjanci z ostrowieckiej drogówki. W czasie czynności ustalili, że sprawca kolizji posiadał aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Poszkodowana trafiła do szpitala. Sprawca za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. 21-latek odpowie również za spowodowanie kolizji.
Uciekał z promilami
Niemałe kłopoty czekają 24-latka, który kierując pojazdem daihatsu nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Ucieczka jednak nie trwała zbyt długo, gdyż mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Opatowie, nie dając za wygraną szybko zatrzymali uciekiniera.
-Badanie alkomatem wykazało, że siedzący za kierownicą pojazdu miał w swoim organizmie ponad promil alkoholu ?mówi podkomisarz Agata Frejlich, oficer prasowy KPP w Opatowie. W czasie kontroli dokumentów okazało się, iż mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania. 24-latek posiadał również sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Za swoje zachowanie mężczyzna będzie teraz tłumaczył się przed sądem, a za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, ale także za jazdę pod wpływem alkoholu i niestosowania się do zakazu sądu, grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
Zakaz sądowy
Zakaz prowadzenia pojazdów sąd może orzec w razie ukarania kierowcy za wykroczenie lub przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Zakaz taki obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia/wyroku skazującego sprawcę. Jeśli kierowca popełnił wykroczenie, to zakaz orzeka się na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Sąd może orzec ten środek karny w razie: spowodowania zagrożenia w ruchu wskutek niezachowania należytej ostrożności; ucieczki przed kontrolą drogową; a także kierowania pojazdem bez wymaganego uprawnienia. Natomiast sąd ma taki obowiązek w sytuacji, gdy kierujący pojazdem: prowadził pojazd w stanie po użyciu alkoholu (0,2 -05 promila) lub nie udzielił pomocy ofierze wypadku.
Zakaz taki może być orzeczony nie tylko na pojazd będący przedmiotem wykroczenia, ale i na inne kategorie pojazdów. Zależy to od uznania sądu. Na zawodowego kierowcę samochodów ciężarowych skazanego za prowadzenie samochodu osobowego w stanie po użyciu alkoholu może zostać nałożony zakaz prowadzenia samochodów osobowych, ale także zakaz obejmujący samochody ciężarowe.
Nie wszyscy wiedzą, że jeśli sąd wydał zakaz prowadzenia pojazdów samochodowych, to taka osoba może używać motoroweru, bowiem nie jest to pojazd samochodowy.
W sytuacji popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju orzeka się na okres od roku do lat 15, bądź dożywotnio. Sąd ma obowiązek orzec taki zakaz na okres nie krótszy niż 3 lata, jeśli sprawca był w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila), pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173 (spowodowanie katastrofy w ruchu), art. 174 (niebezpieczeństwo katastrofy) lub art. 177 Kodeksu karnego (wypadek drogowy).
Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie popełnienia przestępstwa z art. 178a par. 4 lub jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa z art. 177 par. 2 lub z art. 355 par. 2 Kodeksu karnego (wypadek drogowy żołnierza) był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie ponownego skazania takiej osoby.
Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych sąd orzeka w razie skazania za przestępstwo określone w: art. 178b (niezatrzymanie pojazdu mimo polecenia) lub art. 180a (jazda mimo cofnięcia uprawnień) oraz art. 244 Kodeksu karnego (jazda mimo sądowego zakazu), jeżeli czyn sprawcy polegał na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *