Ostrowiec dla Niepodległej

Za nami obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystości w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęła Msza święta w kolegiacie pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez Orkiestrę Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia pod batutą Jerzego Kłonicy, udali się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia.
– Zebraliśmy się dzisiaj, by wspólnie oddać cześć naszym rodakom, którzy 101 lat temu doprowadzili do odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił wiceprezydent Piotr Dasios. Wspominanie ich zaangażowania i ofiary to ważne zadanie, gdyż winni jesteśmy im pamięć za to, że mimo formalnego braku Ojczyzny walczyli o nią bez względu na cenę, jaką im przyszło płacić.
Składając hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla obecnych i przyszłych pokoleń. Wiceprezydent zaapelował, abyśmy nie wstydzili się naszych uczuć do Polski.
-Uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny ? do Polski, ale i tej małej ? naszego miasta- mówił. Pamiętajmy, ze Ostrowiec Świętokrzyski jest wspólny, a kluczem do współpracy powinno być dobro naszych mieszkańców, nasze wspólne dobro. Nie zapominajmy, że pragnienie wolności, która nie jest nam dana raz na zawsze, może łączyć przedstawicieli różnych środowisk i kultur, ale także, że jak powiedziała Oriana Fallacci – wolność oddzielona od sprawiedliwości jest tylko połową wolności.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił także m.in. poseł Andrzej Kryj.
Na za kończenie zgromadzeni wysłuchali wiązanki pieśni patriotycznych w orkiestrowych aranżacjach, a także nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Już tradycyjnie Ogień Niepodległości pobrany z cmentarza wojskowego w Kostiuchnówce na Ukrainie pod pomnikiem ustawili przedstawiciele ZHP Hufiec Ostrowiec oraz ?Strzelcy?. Wcześniej delegacja samorządowców na czele z wiceprezydentem Piotrem Dasiosem złożyła wieniec pod Masztem Niepodległości uroczyście odsłoniętym przed rokiem.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *