Ostrowieccy producenci elementów dla budownictwa mają się dobrze. Firmy mogą liczyć na wsparcie samorządu

W Ostrowcu Świętokrzyskim całkiem nieźle radzą sobie firmy produkujące elementy dla budownictwa.
Mowa tu zarówno o takich potentatach, jak Bimerg, który powstał na bazie doskonale znanego Budmatu, jak również o firmie Certos, lokalnym producencie zdobywającym coraz to większe rynki w kraju oraz stawiającym pierwsze kroki za granicą.
Obu producentów odwiedził prezydent Jarosław Górczyński, bowiem Gmina Ostrowiec stara się stworzyć jak najlepsze warunki rozwoju dla przemysłu.
Certos, czyli siła umysłu
Firma Certos to ostrowiecki producent ceramicznych akcesoriów dachowych, produkowanych z najwyższej jakości surowców. Produkty firmy stanowią uzupełnienie systemów ceramicznych pokryć dachowych, oferowanych przez międzynarodowych producentów. Certos od kilku tygodni uruchomił produkcję w swej nowej siedzibie przy ulicy Jana Kilińskiego.
– Wszystko zaczęło się od produkcji na 50 m kw. powierzchni – mówi Radosław Leżuch, właściciel firmy. Wszystko produkowałem sam w oparciu o jeden mały piec. Teraz mamy ponad 20 pracowników i wspaniałą siedzibę, dającą perspektywy rozwoju. Trzeba jednak wiedzieć, że Certos opiera się w głównej mierze na pomysłach jego właściciela, który całą linię technologiczną stworzył od zera w oparciu o własne patenty.
– Na początku formy na niektóre produkty tworzyłem metodą prób i błędów. Zajmowało to nawet rok, albo jeszcze dłużej ? przyznaje właściciel fi rmy, absolwent THM i ?ceramiki? na AGH. Obecnie z małej, niemalże garażowej firmy, stajemy się krajowym liderem w swojej branży. Nie spoczywamy jednocześnie na laurach i już teraz myślimy o kolejnych maszynach i nowych produktach, a mając dobrą i wykwalifikowaną kadrę jak obecnie, możemy śmiało realizować strategię dalszego rozwoju.


Bimerg, kontynuator tradycji Budmatu
Bimerg to firma powstała w 1996 r., jako część grupy Budmat z Oddziałem w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od 2006 r. to wielozakładowe przedsiębiorstwo, które kreuje trendy w branży przetwórstwa stali.
Spółka posiada status samodzielnej firmy produkcyjnej, specjalizującej się w usługach i przetwórstwie materiałów stalowych, produkcji profili zimnogiętych i stalowych wzmocnień okiennych. Bimerg to wiodący producent szerokiej gamy kształtowników zamkniętych formowanych na zimno o przekroju kwadratowym, prostokątnym i okrągłym.
Firma mająca swą siedzibę w Ostrowcu Świętokrzyskim stawia na dalszy rozwój, obecnie trwają analizy biznesowe modelu powiększenia parku maszynowego. Ciągle zwiększa się też liczba zatrudnionych tu osób, obecnie oscyluje ok. 60.
– Poszukujemy kolejnych pracowników, od których wymagamy tylko chęci do pracy. Gwarantujemy przyuczenie początkowe, tak aby później zatrudnić pracowników na produkcji ? mówi Tomasz Czyż, kierownik ostrowieckiego zakładu.


Firmy mogą liczyć na wsparcie
Przykłady firm Certos i Bimerg, najlepiej pokazują, że przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie samorządu. Certos rozwijając swój biznes od razu został objęty patronatem przez miasto. Spółce zostały przedstawione możliwości lokalizacyjne oraz wsparcie inwestycyjne. W ważnym dla firmy momencie samorząd miasta i powiatu stanął również na wysokości zadania realizując w szybkim czasie procedury administracyjne konieczne dla uruchomienia produkcji w nowej siedzibie.
W przypadku drugiej firmy gmina zadbała o poprawę infrastruktury.
– Nie zapominajmy, że przez pięć lat nie podnosiliśmy podatków przez co, jako samorząd, staliśmy się stabilnym partnerem dla lokalnych przedsiębiorców – mówił po wizycie w obu zakładach prezydent Jarosław Górczyński. Naszą ambicją jest skuteczne wspieranie inwestujących i rozwijających się firm. Ostrowiec Świętokrzyski musi jeszcze iść w kierunku dywersyfikacji od przemysłu hutniczego, bowiem przykłady z kraju nie napawają optymizmem. Cieszy mnie to, że dziś w naszym mieście, mimo spowolnienia gospodarczego, są fi rmy, które mogą pochwalić się wzrostem zatrudnienia oraz szukają na rynku kolejnych pracowników.
Prezydent akcentuje, że w przypadku, gdy gmina jest właścicielem dróg, sieci, czy terenów, stara się angażować w pomoc dla lokalnego biznesu.
– Najlepszym przykładem są nasze działania w kompleksie inwestycyjnym przy ulicy Bałtowskiej, gdzie rozpoczęliśmy w oparciu o środki wewnętrzne budowę dróg dojazdowych – przypomina prezydent.
Włodarz Ostrowca Świętokrzyskiego na ten tydzień zaplanował też robocze spotkanie z największymi przedsiębiorcami z terenu miasta, dotyczące współpracy w roku 2020.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Ostrowieccy producenci elementów dla budownictwa mają się dobrze. Firmy mogą liczyć na wsparcie samorządu

  • 27/11/2019 at 09:38
    Permalink

    Jeśli huta padnie to Ostrowiec idzie do zaorania. 20 miejsc pracy tu 60 tam… Jak ma się to do ponad 1000 w celsie? W Ostrowcu potrzebny jest zakład zatrudniający ponad 1000 pracowników. W Ostrowcu mamy taki tylko jeden. W Starachowicach 3 i tam faktycznie można mówić o dywersyfikacji

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *