Nie żyje Zygmunt Waszka, były wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, nauczyciel i działacz „Solidarności”

Smutna wiadomość obiegła nasze miasto. Zmarł bowiem były wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego w kadencji 1990-1994 i 1998-2002.
Zygmunt Waszka urodził się 3 kwietnia 1946 w Kochanówce w powiecie lipski. Był absolwentem Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Opolu, nauczycielem, inspektorem oświaty.

Od września 1980 roku był członkiem „Solidarności”, pełniąc w związku funkcję przewodniczącego Komisji Okręgu Pracowników Oświaty i Wychowania w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od czerwca do sierpnia 1981 roku wypełniał mandat delegata na I Walny Zjazd Delegatów Regionu Świętokrzyskiego i delegata na I Krajowy Zjazd Degeatów NSZZ „Solidarność”.
Po wybuchu stanu wojennego zaangażował się w działalność kolportażową. Był inwigilowany i wielokrotnie przesłuchiwany. Z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że Zygmunt Waszka był kontrolowany operacyjnie przez Pion III SB RUSW w Ostrowcu Świętokrzyskim. Został zarejestrowany 18 lutego 1985 pod nr KI 24670 i był rozpracowywany jako działacz NSZZ „Solidarność” w środowisku nauczycielskim.
W latach 1989-1990 pełnił również funkcję przewodniczącego Delegatury Zarządu Regionu w Ostrowcu Świętokrzyskim, a w latach 1989-1991 przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W 2007 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi.

fot. Senator Jarosław Rusiecki

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *