Kilometry pod kontrolą

Koneccy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę kierującego osobową hondą. Odczyt drogomierza w pojeździe i porównanie go z zapisem w bazie danych, wskazywał na to, że przebieg auta zmieniony został  o ponad 23.000 kilometrów. Świętokrzyscy policjanci odnotowali dotychczas na terenie całego województwa kilka przypadków, w których zachodzi podejrzenie ingerencji w drogomierze.

Przypominamy, że zgodnie z art. 306a Kodeksu karnego, dokonywanie zmian wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru, jest zagrożona karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

-Od wejścia w życie przepisu dotyczącego sprawdzania wskazań drogomierzy w pojazdach, policjanci dokonują takich sprawdzeń praktycznie przy każdej kontroli drogowej ?informuje nadkomisarz Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP w Kielcach. Odstępstwem od tego typu czynności może być np. prowadzenie działań ?Trzeźwość?, które polegają na sprawdzeniu stanu trzeźwości jak największej liczby kierujących.

Każdorazowo sprawdzając drogomierz, policjanci porównują jego wskazania z zapisem w bazie danych. W przypadku gdy stwierdzone zostanie, że ktoś mógł ingerować we wskazania drogomierza, czyli potocznie mówiąc cofnął licznik, policjanci dokonują oględzin pojazdu, wykonywana jest dokumentacja fotograficzna, a następnie prowadzone są czynności, które mają na celu ustalenie, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *