Kto komu ustąpi?

Jeden z mieszkańców ul. Teatralnej (Ostrowiec Świętokrzyski) odwiedził naszą redakcję ze skargą, że jego niepełnosprawna żona nie może bezpiecznie korzystać z przejścia, wychodząc z domu.
Przyczyną tego, zdaniem czytelnika, jest auto zaparkowane wzdłuż chodnika przylegającego do centrum handlowego, mieszczącego się w budynku dawnego kina ?Hutnik?.
-Nasz problem trwa od kilku tygodni. Rozmawiałem w sklepie z właścicielem samochodu, jednak bez efektu. Parkujące auto uniemożliwia bezpieczne przejście mojej żonie, która jest osobą niepełnosprawną i porusza się o kulach. Samochód zaparkowany jest przy budynku, zaś naprzeciwko znajduje się wjazd do przychodni. Kiedy stamtąd wyjeżdżają samochody, pieszy nie ma się gdzie podziać, oczywiście przez ten samochód. Niedawno żona przechodziła, chciała ominąć stojący samochód, gdy drugi wjeżdżał do poradni, kierowca zatrąbił. Żona jest osobą starszą, przestraszyła się, upadła, potłukła się i nie mogła się podnieść. Niespełna 100 metrów dalej jest duży parking, na którym mogą bezpiecznie parkować pracownicy marketu. Nie wiem dlaczego właścicielka tego samochodu nie potrafi zrozumieć, że mamy z tym problem -mówi czytelnik.
Udałam się na miejsce, aby przekonać się jak wygląda sytuacja? Ulica Teatralna jest zamkniętą, niewielką drogą. Od strony ulicy Kilińskiego został zamontowany znak zakazu zatrzymywania się i postoju. Poza marketem znajdują się na niej zaledwie dwie posesje. Jednak w sąsiedztwie marketu usytuowany jest wjazd na parking przy budynku przychodni. Gdy z parkingu wyjeżdżają samochody lub karetki, przy zaparkowanym po drugiej stronie aucie pieszy może mieć problem. Udałam się do sklepu, aby porozmawiać z pracownikami i właścicielem zaparkowanego samochodu. Nie byli zaskoczeni.
-Nikt tu nie łamie prawa. Chodnik, na którym parkuję, przylega do budynku i jest częścią tej nieruchomości. Dalej stoją kontenery na odpady i firma nie ma problemu z wjazdem. Dziwne, że problem ma jeden z mieszkańców. Był tutaj ten człowiek, naładowany złością i mściwością. Zrobił nam awanturę. Koleżance nieomal nie połamał lusterka przy samochodzie, jak tam zaparkowała. Byli też świadkowie, którzy widzieli, jak kopie w koła zaparkowanego auta. Po tej stronie, po której parkuję, nie ma zakazu. Niech pani przyjdzie w dni targowe, to wtedy widać, co tu się dzieje, ile zaparkowanych jest aut. I wtedy nic nikomu nie przeszkadza. Dziwne, że przeszkadza jeden samochód -mówi właścicielka zaparkowanego auta.
Trudno było ?na gorąco? stwierdzić, kto ma rację? W tej sytuacji jedynym nasuwającym się pytaniem było: kto komu ustąpi? Dla świętego spokoju właścicielka auta zapewniła nas, że zmieni miejsce parkowania. Zwróciłam się do Straży Miejskiej, przesyłając dokumentację fotograficzną. Andrzej Kaniewski, komendant Straży Miejskiej, przeanalizuje zdarzenie pod kątem ewentualnego łamania przepisów prawa w tym miejscu. Mamy jednak nadzieję, że przy wzajemnym zrozumieniu i odrobinie empatii, problem nie powróci.

Print Friendly, PDF & Email

4 thoughts on “Kto komu ustąpi?

 • 9 stycznia 2020 at 08:25
  Permalink

  Karnego nakleić za złe parkowanie

  Reply
 • 9 stycznia 2020 at 08:27
  Permalink

  Zauważyłem ze wiecznie jak ma ktos lepsze auto to problem z.parkowaniem, bo musi oczywiscie do sklepu autem wjechac, zobaczcie pod galeria na miejscach dla.niepelnosprawnych ile lexusow i mercedesow po kilkaset tysiecy.stoi tam oczywiscie z plakietką dla niepełnosprawnych, pewnie z renty mają

  Reply
 • 9 stycznia 2020 at 09:23
  Permalink

  Zwykła złośliwość właścicielki auta. Nawet kolor wyróżnia chodnik od jezdni. Dla niektórych to mało. Poza tym jest też transport publiczny jeśli nie ma gdzie auta postawić.

  Reply
 • 10 stycznia 2020 at 22:09
  Permalink

  Mozna parkowac wylacznie na tych chodnikach na ktorych mozna pozostawic 1.5 metra wolnej prestrzeni do przejscia, jesli znaki nie mowia inaczej. Reszta to tylko i wylacznie ludzka uprzejmosc i zyczliwosc innym. Na tej drodze samochody ledwie sie tocza, Problem wiec tkwi napewno nie w tym ze piesi z powodu samodchodow nie maja sie gdzie podziac, bo i tak wszyscy spaceruja srodkiem tej uliczki, komus raczej zabraklo ludzkiej zyczliwosci.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *