O reprezentacyjnej i ostrowieckiej piłce wodnej (zdjęcia)

Na Pływalni Rawszczyzna odbyło się tygodniowe zgrupowanie waterpolowej kadry Polski z rocznika 2001.
Wychowankowie KSZO stanowią jedną z najsilniejszych grup w zespole. W kadrze występują bowiem regularnie: Aleksander Ozga, Sebastian Bartosik, Brajan Nochelski, Kacper Nadbrzuchowski, Maksymilian Krakowiak i Maksymilian Walesic. Kadrę wspierają także Jan Skaliński i Wiktor Staniszewski.
-Ta drużyna przygotowuje się do eliminacji mistrzostw Europy ? mówi trener Robert Serwin, który wraz z Mariuszem Staweckim pomagają Serbowi Aleksandarowi Krstonosicovi w szkoleniu centralnym tego rocznika. ?W Ostrowcu odbył się pierwszy z obozów, przygotowujących do najważniejszej imprezy sportowej w roku. Bardzo chcielibyśmy awansować, choć nie będzie to łatwa sztuka, bo europejskie drużyny juniorskie prezentują bardzo wysoki poziom. Liczę na to, że organizacja turnieju eliminacyjnego przypadnie Polsce, a mecze rozegrane zostaną na Rawszczyźnie. To byłoby chyba jedno z ważniejszych wydarzeń sportowych w naszym mieście.
Robert Serwin i Mariusz Stawecki podkreślają, że waterpoliści z 2001 rocznika stanowią niezwykle chętną do pracy grupę. To oni stanowią także o przyszłości polskiej piłki wodnej, bo w oparciu o tę grupę i kilku doświadczonych zawodników takich, jak chociażby Michał Diakonów, Bartosz Szymański, Bartłomiej Kowalewski i Marcin Bar, budowana będzie także kadra seniorska. Tacy gracze, jak nasz Aleksander Ozga już przemknęli się przez ekipę seniorów. Połączenie młodości i fantazji z rutyną może przyczynić się do powstania wybuchowej mieszanki i w efekcie do zbudowania niezwykle ciekawej drużyny, która do eliminacji mistrzostw Europy przystąpi w 2021 roku.

Nic więc dziwnego, że waterpolowa centrala przyznała środki na jak najlepsze przygotowanie drużyny do spotkań eliminacyjnych. Następne zgrupowanie kadry rocznika 2001 odbędzie się najpierw w lutym, a później w marcu, w którym połączone zostanie z występem w silnie obsadzonym turnieju w Serbii. Turnieje eliminacyjne zostaną rozegrane w kwietniu.
-Chłopcy przyjechali na zgrupowaniu w różnym stanie fizycznym i kondycyjnym. Gołym okiem było widać, że są po okresie świąteczno-noworocznym, który nie sprzyjał budowaniu formy – mówi trener, Robert Serwin. ?Ostrowiecki obóz miał jednak pokazać, na jakim etapie rozwoju są poszczególni zawodnicy i udowodnić ich przydatność do gry na danej pozycji. Odbyli testy zmęczeniowe, trenowali również m.in. zgubienie rywala w polu gry, a później dokonanie odskoku i oddanie strzału. Muszę podkreślić, że kiedy narastało zmęczenie, obniżała się również skuteczność strzałów.
W 2019 roku waterpoliści KSZO wywalczyli trzy medale ? złoty juniorów młodszych na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, srebrny juniorów i złoty mistrzostw I ligi seniorów.
-Tak w ubiegłym, jak i w tym roku trudno będzie wywalczyć złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży ? mówi trener, Mariusz Stawecki. ?Inne drużyny też się rozwijają. Faktem jest, że od dwóch lat nie przegraliśmy ani jednego meczu, a chłopcy są coraz bardziej bogatsi w doświadczenia, ale wszystko i tak zdecyduje się na turnieju fi nałowym, przed którym każdy ma i tak czystą kartę.
O tym, że KSZO wiedzie prym w rozgrywkach młodzieżowych, decyduje przyjęty w naszym mieście system szkolenia. Trener Mariusz Stawecki podkreśla, że nasi młodzi waterpoliści, jako uczniowie ostrowieckiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, trenują dwa razy dziennie. Trener Robert Serwin zauważył, że ta grupa chłopców po prostu się lubi. Chcą ze sobą pracować i przebywać tworząc prawdziwy team. Nie ma jakichkolwiek podziałów. Starsi mają z kogo czerpać wzorce, a młodsi są w nich wręcz zapatrzeni.
Już w najbliższy weekend seniorzy KSZO wyjeżdżają do Poznania na mecz eliminacyjny Pucharu Polski z tamtejszym Box Logistics Waterpolo. Stawką jest awans do finału zawodów ? Final Four – który rozegrany zostanie 15 i 16 lutego na Pływalni w Łodzi. Udział w finale mają już zapewniony ekipy ŁSTW Łódź i WTS Bytom.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *