Nożownicy

Rankiem 10 stycznia 2020 r. kieleccy policjanci zatrzymali 20- letniego mieszkańca powiatu ostrowieckiego, który wieczorem poprzedniego dnia kilkakrotnie zranił nożem 31- latka. Pokrzywdzony z obrażeniami ciała trafił do szpitala, a sprawca przed oblicze prokuratora.
To, niestety, kolejne na naszym terenie zdarzenie, w którym sprawca sięgnął po nóż, by zrealizować swoje ukryte cele.
Zaatakował nożem rywala
W dniu 9 stycznia 2020 r., po godz. 21, do jednego z kieleckich szpitali zgłosił się 31-latek z raną na plecach, najprawdopodobniej zadaną ostrym narzędziem. Personel poinformował o wszystkim policjantów, a ci szybko ustalili, że zraniony 31-latek wcześniej spotkał się z 22-latką na osiedlu Świętokrzyskie.
Kobieta przyszła wraz ze swoim 20-letnim znajomym.
-Jak wynika z ustaleń kryminalnych z Komisariatu Policji I w Kielcach, w pewnym momencie młodszy z nich miał wyciągnąć nóż i zranić 31-latka w plecy ?mówi nadkomisarz Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP w Kielcach. Pokrzywdzony uciekł z miejsca spotkania i zgłosił się do szpitala.
Następnego dnia rano kryminalni zapukali do drzwi jednego z mieszkań na osiedlu Świętokrzyskie, gdzie zamieszkiwała znajoma pokrzywdzonego. Tam zastali także 20-letniego mieszkańca powiatu ostrowieckiego, który odpowiadał rysopisowi sprawcy. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.
Napastnik już usłyszał zarzuty i został objęty dozorem. Za uszkodzenie ciała 31- latka może trafić do celi nawet na 2 lata.
32-latek z zarzutem zabójstwa kolegi
W dniu 10 stycznia 2020 r., Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim zdecydował o tym, że 32-letni Łukasz J. został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa 49- letniego Piotra K.
-Tragiczne zdarzenie miało miejsce w dniu 7 stycznia 2020 r., ok. godz. 17, podczas libacji alkoholowej w jednym z domów na terenie gminy Waśniów. Zarzut w związku z przestępstwem określonym w art. 148 par. 1 Kodeksu karnego postawiliśmy tylko jednemu z uczestników libacji ? mówi prokurator rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim, Cezary Skalmierski.
Składając wyjaśnienia Łukasz J. przyznał się do popełnienia zbrodni zabójstwa. Ofiara poniosła śmierć od ciosu nożem w szyję. 32-latek został zatrzymany w dniu 7 stycznia 2020 r., ok. godz. 19. Prokurator nie ujawnił na tym etapie, jaki był motyw tego czynu.
Aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim podała, że w krytycznym momencie doszło do nieporozumień między dwoma uczestnikami libacji. W trakcie awantury 32-latek ranił nożem w okolicę szyi swojego starszego kolegę. W wyniku poniesionych obrażeń 49-latek zmarł. W tracie czynności prowadzonych przez policjantów w związku z tym tragicznym zdarzeniem, funkcjonariusze zatrzymali 4 jego uczestników. Trzech mężczyzn w wieku od 29 do 32 lat oraz 26-letnią kobietę. Zarzut zabójstwa usłyszał 32-latek.
Za dokonanie zabójstwa kodeks karny przewiduję karę od 12 lat do dożywotniego pozbawienia wolności.
W zaciszu domowym
W dniu 24 maja 2019 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim, nieznany napastnik ugodził nożem 44?latka. Do zdarzenia doszło w mieszkaniu, w którym 44- latek zamieszkiwał wspólnie z innymi osobami.
-Rzecz działa się w tzw. zaciszu domowym, w rodzinie ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. W dodatku osoby, obecne przy tym zdarzeniu, były pod wpływem alkoholu. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli nóż, którym prawdopodobnie posłużył się sprawca.
W związku ze sprawą zostało zatrzymanych czterech mężczyzn, z którymi zamieszkiwał 44-latek. Kryminalni ustalili, że najprawdopodobniej sprawcą tego przestępstwa był 32-letni kuzyn ofiary, a przyczyną – nieporozumienie rodzinne. Sprawca ataku miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie, zaś pokrzywdzony ponad promil. Nożownik został zatrzymany, a 44-latek trafił do ostrowieckiego szpitala, gdzie przebywa pod opieką lekarzy.
W dniu 27 maja 2019 r. 44-latek usłyszał zarzut spowodowania uszkodzenia ciała, do którego się przyznał. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Krwawa awantura
Nóż jako narzędzie porachunków sąsiedzkich, rodzinnych czy koleżeńskich pojawia się dość często. Sprawcy nie potrafi ą opanować wybujałych emocji, z zemsty, ze strachu sięgają po nóż.Aspirant Ewelina Wrzesień, poinformowała o kolejnym, tragicznym w skutkach, przestępstwie z użyciem noża.
-Ostrowieccy policjanci, po zabójstwie w dniu 6 marca 2019 r. 63-letniego pensjonariusza DPS-u, zatrzymali dwóch współlokatorów z tego samego pokoju, w wieku 50 i 56 lat ? stwierdziła rzeczniczka Policji. W chwili zatrzymania obaj byli nietrzeźwi. Starszy z nich miał ponad 2, a młodszy ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. W sprawie śmierci 63-latka Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim wszczęła śledztwo. W dniu 8 marca 2019 r. prokurator zdecydował o postawieniu zarzutów spowodowania nożem obrażeń skutkujących śmiercią 50-latkowi. Został on przesłuchany w charakterze podejrzanego, ale nie przyznał się do winy. Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Podejrzany został już osądzony i skazany za zabójstwo na karę? 6 lat pozbawienia wolności. Jak się okazało, działał w warunkach ograniczonej poczytalności.
Prawo nie nadąża
W obliczu coraz większego zagrożenia przestępstwami z użyciem noża pojawiają się pomysły, aby za nieuzasadnione posiadanie noża w miejscu publicznym sprawca mógł trafić do więzienia na 2 lata. Posiadanie noża byłoby więc nie wykroczeniem, ale przestępstwem. Projektodawcy proponują, aby rozszerzyć przyjętą obecnie definicję broni. Do tej kategorii ma zostać dodana broń biała oraz wszelkie inne przedmioty o charakterze ofensywnym. W szczególności chodzi o noże, z wyjątkiem jednak ich najmniejszych postaci, o jednej krawędzi roboczej i długości ostrza poniżej 8 centymetrów.
Tego typu rozwiązania prawne nie są w stanie przeciwdziałać zabójstwom, dokonywanym przy użyciu noża w zaciszu domowym. Dużo bardziej sensowne byłoby więc zaostrzenie dolnych progów kar za przestępstwa z użyciem noża. Za zabójstwo grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności, za uszkodzenie ciała taka kara grozi jedynie w wypadku ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego skutkiem jest śmierć pokrzywdzonego. W przypadku średniego i lekkiego uszkodzenia ciała kary są znacznie niższe. W obecnym stanie prawnym udowodnienie sprawcy zamiaru zabójstwa jest mocno utrudnione, stąd też orzekane kary są stosunkowo niskie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *