?Szansa? od 20 lat daje szansę (zdjęcia)

Dokładnie w minioną sobotę, 1 lutego, przypadł okrągły jubileusz działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej ?Szansa?. Można rzec, że 20 lat minęło, jak jeden dzień, zarówno dla podopiecznych, pracowników i rodziców Warsztatu Terapii Zajęciowej ?Szansa?. W piątek, w gościnnych progach hotelu ?Red?, odbyły się, a jakże z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, uroczyste obchody święta placówki, na które przybyło 240 osób, w tym 85 podopiecznych.

Otwierający uroczystość kierownik WTZ i radny powiatowy Robert Rogala przytoczył słowa dra Piotra Przybysza z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który podczas obrad Ogólnopolskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w 1997 roku powiedział, że osoby niepełnosprawne powinny być beneficjantami wszystkich praw, które przysługują osobom pełnosprawnym. Nie ma zatem potrzeby deklarowania w szczególny sposób, że osobom niepełnosprawnym przysługują takie prawa człowieka, jak np. prawo do życia, czy do pracy. Potwierdzenie w szczególny sposób w akcie prawnym przysługiwania osobom niepełnosprawnym niektórych praw obywatelskich powszechnie obowiązujących może sugerować, że gdyby tego nie uczyniono, to osoby niepełnosprawne nie mogłyby z tych praw korzystać. Osoby niepełnosprawne mogą jednak w praktyce napotkać na trudności w korzystaniu z niektórych praw ? w związku ze swoimi ograniczeniami.

-Rzeczywiste zagwarantowanie praw człowieka wymaga zatem stworzenia mechanizmów wyrównywania szans osób niepełnosprawnych i stworzenia im warunków do korzystania w pełni z praw przysługujących wszystkim obywatelom ? podkreślał Robert Rogala, który jako radny opowiada się także za montażem na ostrowieckich osiedlach urządzeń zabawowych także dla dzieci niepełnosprawnych. -Osoby niepełnosprawne powinny korzystać z pewnych szczególnych praw, swoistych dla tej grupy społecznej ? po to, aby mogły w takim samym stopniu korzystać z praw przysługujących wszystkim ludziom.

Goście uroczystości w pigułce zapoznali się z historią warsztatu, przedstawioną w formie prezentacji filmowej, powstałej na zajęciach terapeutycznych w pracowni informatycznej pod czujnym okiem Remigiusza Woźniaka. Na scenie prezentował się zespół artystyczny Zodiak z repertuarem przekrojowym, obrazującym działalność WTZ Szansa na przełomie 20 lat. Do występu na scenie podopiecznych przygotowały Małgorzata Rutkowska i Anna Sasak.

Robert Rogala stwierdził, że najlepszym prezentem z okazji jubileuszu jest obecność zaproszonych gości. To świadczy nie tylko o szacunku do prowadzonej przez placówkę działalności, ale również wielopłaszczyznowej współpracy z rodzicami, samorządem lokalnym, sponsorami, mediami oraz samymi pracownikami Stowarzyszenia ?Szansa?, które często pozostają anonimowe. Tymczasem bez takich osób, jak Anita Artykiewicz – Woźniak, Anna Zielińska, Remigiusz Woźniak, Marta Walczyk, Monika Kobiałka – Gronostaj, Małgorzata Rutkowska, Anna Sasak, Katarzyna Szostak – Religa, Marzena Barańska, Monika Rybak, Jowita Krysa-Skuza, Aleksandra Gilewska, Agnieszka Barańska, Tomasz Przybysławski, Przemysław Walczyk, Anna Olszewska, Stanisław Kosek, Wiesława Serwinowska, Marzena Musiał, Piotr Jakubowski i Karol Rola osiągnięcia ?Szansy? nie byłyby możliwe. To ludzie z pasją wykonujący swój zawód, wymagający profesjonalizmu, empatii, mnóstwa energii i zaangażowania.

Robert Rogala przypomina, że dokładnie 20 lat rozpoczął funkcjonowanie Warsztat Terapii Zajęciowej przy Zakładzie Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Ostrowcu Świętokrzyskim, który od 7 lat mieści się przy ulicy Żabiej. Obecnie prowadzi różnorodne zajęcia w kilkunastu pracowniach, m.in. kroju i szycia, bukieciarstwa, rękodzielnictwa, technicznej, komputerowej. Osiągający wspaniałe sukcesy sportowcy ?Szansy?, zrzeszeni w Klubie Olimpiad Specjalnych, goszczą stale na łamach naszej gazety.

Wiceprezes ?Szansy? Remigiusz Woźniak mówi, że sport w życiu podopiecznych, którzy uprawiają prawie wszystkie dyscypliny, to  ich forma zabawy i terapii, a także ciągłego usamodzielnienia się. W ciągu tych 20 lat najbardziej zapamięta postępy swych podopiecznych w pracowni komputerowej, którzy dziś bez problemów potrafią nawet budować i obsługiwać skomplikowane portale internetowe i społecznościowe.

Pięknie o działalności Szansy? wypowiada się Julian Taborski, tata syna z porażeniem mózgowym. Każdego dnia obserwuje, jak syn rozwija swoje zdolności manualne, z pasją tka, korzysta z pracowni komputerowej, no i oczywiście gra w piłkę.

-Dzięki warsztatom rodzicom jest prościej wychowywać niepełnosprawne dziecko, mają też czas dla siebie.- Syn wychodzi rano, ma swój plan zajęć, przebywa z rówieśnikami, przychodzi do domu pełen pozytywnej energii. Gdyby nie warsztaty, to po prostu siedziałby w domu – mówi Julian Taborski.

Nam WTZ ?Szansa? kojarzy się z niezwykle twórczą placówką, której zawsze chce się coś chcieć. Życzymy więc tak jej pracownikom, jak i podopiecznych kolejnych ambitnych planów, sukcesów i tak pięknych jubileuszy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *