Pomoc pokrzywdzonym przestępstwami

Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (z siedzibą przy ul. Polnej 70 w Ostrowcu Świętokrzyskim), obchodzi właśnie pierwszą rocznicę swego istnienia.
Inicjatywa powstania placówki wynikała z projektu Ministerstwa Sprawiedliwości, a jego realizacji na naszym terenie podjęło się Stowarzyszenie ?Hojne Serca? im. Św. Jana Pawła z siedzibą w Końskich. W ciągu minionego roku do ośrodka zgłosiło się ponad 400 osób. Ci, którzy uzyskali tu pomoc, to pokrzywdzeni przestępstwami, ich bliskie osoby, a także świadkowie przestępstw.
-Najczęściej zajmujemy się sprawami dotyczącymi znęcania się nad członkami rodziny, ofiarami pobicia, nękania, oszustw, wypadków – wyjaśnia Monika Spyra – Młodawska. Priorytetem dla nas jest to, aby ofiary przestępstw poczuły z naszej strony wsparcie i nie były zdane tylko na siebie, aby pojawiła się u nich nadzieja na powrót do stanu sprzed przestępstwa, na usunięcie jego skutków.
Potwierdzeniem sensu naszego działania są sytuacje, gdy osoby zamieszkujące ze sprawcą przemocy, terroru, decydują się po wielu latach na rozpoczęcie nowego życia – rozwód, wyprowadzkę, usamodzielnienie się. Wymagane jest, oczywiście, zaangażowanie się tej osoby, gdyż naszych podopiecznych jest wielu, a środki na działanie ograniczone.
Wdzięczności ze strony osób, którym pomogliśmy, nie sposób opisać słowami. W okresie świątecznym i noworocznym nasi podopieczni telefonowali do nas z serdecznymi życzeniami, przesyłali własnoręcznie zdobione pierniczki. Obserwowanie, towarzyszenie w pewnym stopniu zmianie czyjegoś życia na lepsze, niesamowicie motywuje do pomocy na najwyższym poziomie dla osób, które szukają u nas wsparcia. Jesteśmy po to, aby służyć pomocą osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Apelujemy w szczególności do osób, które doznają przemocy domowej, aby nie wahały się do nas udać, chociażby w celu przeprowadzenia rozmowy, zbadania ich sytuacji, zorientowania się w formach pomocy, jaką oferujemy. Pracowników ośrodka obowiązuje zasada poufności, stąd okoliczności nam przestawione, bez woli osoby zgłaszającej, nie zostaną przekazane dalej.
Pomoc, jaką można uzyskać to pomoc prawnika, mediatora, psychologa, psychiatry. Nadto dofinansowanie do szkoleń lub kursów, czasowe zakwaterowanie lub schronienie, finansowanie dopłat do czynszu, zakup żywności lub bonów żywnościowych, pokrywanie kosztów zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej.
Ośrodek w Ostrowcu Świętokrzyskim czynny jest 6 dni w tygodniu ? w poniedziałki od godz. 12 do godz. 20, we wtorki, środy, czwartki, piątki od godz. 10 do godz. 17, w soboty od godz. 9 do godz. 13. Oprócz placówki w Ostrowcu Świętokrzyskim działają też punkty w: Sandomierzu, Opatowie, Staszowie, Pińczowie, Kazimierzy Wielkiej, Busku Zdroju, które są czynne 1 dzień w tygodniu. W celu uzyskania szczegółowych informacji można dzwonić przez całą dobę pod nr telefonu kontaktowego 730 918 259.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *