Dziś 78 rocznica powołania Armii Krajowej. Ostrowieccy Patrioci wręczać będą kalendarze i tulipany

78 lat temu ? 14 lutego 1942 roku ? Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Podziemne wojsko, będące fenomenem w okupowanej przez Niemców Europie, skupiło w sobie niemal całą patriotycznie nastawioną część narodu polskiego.
Nazwa ?AK?, także w późniejszym czasie, stała się jednym z najważniejszych symboli dążeń do niepodległości.
Dziś, z tej okazji Ostrowieccy Patrioci w godzinach od 10 do 12 pod kinem Etiuda będą rozdawać specjalnie przygotowane kalendarze, a dla Pań także walentynkowe tulipany. Tym, którzy przeskrobią coś na drodze, takie kalendarze będzie rozdawać także ostrowiecka policja. 

-Oczywiście, w tym dniu większość społeczeństwa świętuje walentynki, natomiast my chcemy przybliżyć trochę historii ? mówi prezes stowarzyszenia, Michał Ślusarz. -Przygotowujemy więc okolicznościowy kalendarz na 2020 rok, który będziemy wręczać wraz kwiatami swoim ukochanym. Został wykonany w formacie plakatu, a jego grafika oparta jest na pracy naszej koleżanki, Patrycji Kasińskiej, która w latach ubiegłych udostępniła nam swoje prace przy tworzeniu plakatu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Na kalendarzu zostały wyszczególnione rocznice świąt kościelnych i państwowych. Do akcji ?Ostrowieckich Patriotów? włączyli się lokalni przedsiębiorcy. Kwiaciarnia ?Maja? nie tylko będzie kolportowała kalendarze, ale również przygotuje kwiaty dla ukochanych pań. Firma Promax Romax Ubezpieczenia wsparła inicjatywę finansowo i dzięki temu, jak mówi Michał Ślusarz, można było wykonać więcej kalendarzy. Co ciekawe, będą one wręczane w dniu 14 lutego także pasażerom City Taxi Team. Projekt i druk kalendarza wykona Grupa Kavarito.
?Ostrowieccy Patrioci? nie mają najmniejszego cienia wątpliwości, że taka forma uczczenia powołania Armii Krajowej może zachęcić do poznawania historii. Jest także nowoczesną formą patriotyzmu, która może trafić to większego grona społeczeństwa.
-Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ ? wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią ?Armię Krajową? ? rozkazywał w depeszy, która dotarła z Londynu do Warszawy 14 lutego, Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Od tej pory oficjalnie zaczęła funkcjonować nazwa ?Armia Krajowa?. Nazwa-symbol, obejmująca w zasadzie całokształt wysiłku zbrojnego polskiej konspiracji. W szczytowym okresie istnienia AK liczyła ponad 300 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy.
Praktycznie w ramach Armii Krajowej skupiła się niemal cała patriotycznie nastawiona część narodu polskiego. Dzięki zjednoczeniu wysiłku można było zaplanować bardzo śmiałe przedsięwzięcia militarne, np. plan powstania strefowego, mającego kryptonim ?Burza?. Opierając się na setkach tysięcy żołnierzy-ochotników, przygotowano plany odtworzenia Sił Zbrojnych, które miały kontynuować walkę zbrojną jako regularne wojsko ? pisze Piotr Niwiński w artykule ?Powstanie Armii Krajowej?, opublikowanym w ?Biuletynie IPN?.
Nazwa ?Armia Krajowa? jednoczyła Polaków także po formalnym rozwiązaniu AK w styczniu 1945 r. Jak wynika z badań IPN prowadzonych w całej Polsce, w latach 1945-1956 funkcjonowało co najmniej 955 organizacji młodzieżowych. Co najmniej jedna czwarta z nich nawiązywała do AK w swojej nazwie, a zdecydowana większość na etosie wielkiej podziemnej armii oparła swą działalność.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *