W najbliższą środę, 19 lutego o godz. 17, w Ostrowieckim Browarze Kultury, odbędzie się z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej i posła Andrzeja Kryja spotkanie z historykiem Krzysztofem Rożkiem, autorem książki ?Wywiad polski za Piastów i Jagiellonów. Dyplomacja i wojskowość.? Jak informuje nasz parlamentarzysta, autor pracował nad książką 27 lat. Oparł ją na solidnej podstawie źródłowej. Smaczku spotkaniu dodaje fakt, że autor jest ostrowczaninem i chętnie spotka się zarówno z nauczycielami historii, uczniami, jak i miłośnikami historii.
?php>Krzysztof Rożek ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez wiele lat pracował w dyplomacji. Z jego książki możemy się dowiedzieć o tym, jak pracował polski wywiad w dobie rozkwitu Rzeczpospolitej, kim byli szpiedzy, jakie stosowali metody pracy i jakie snuli intrygi, by królewskim rządom zapewnić optymalizację podejmowanych decyzji na międzynarodowej arenie.
?php>Mimo, iż autor nie jest zawodowym historykiem, to jego książka ma również wymiar czysto edukacyjny, bo przybliża nam postacie królów od Chrobrego po Zygmunta Starego. Ponadto, możemy się tylko domyślać, że bez wsparcia wywiadu nie byłoby możliwe spektakularne zwycięstwa, chociażby pod Grunwaldem.
?php>W opinii recenzenta Dawida Siuty, książka Krzysztofa Rożka, która na rynek czytelniczy trafiła z wydawnictwa Avalon, przekonuje czytelnika, iż wywiad i szpiedzy nie są wynalazkiem XX wieku. Z pewnością wzbogaci biblioteczkę każdego pasjonata mediewistyki i historii wojskowości. Książka ?Wywiad Polski?? jest klasycznym studium działań i osiągnięć wywiadu wojskowego i rzadziej cywilnego, choć w średniowieczu podział ten właściwie jeszcze nie istniał, prześledzonym przez pryzmat panowanie poszczególnych władców. Taka forma konstrukcji opracowania pozwoliła też autorowi na ukazanie ewolucji wywiadu przez ponad 600 lat. Dodatkowo niewątpliwie dzięki właśnie temu autor mógł przytoczyć różnego rodzaju ?smaczki? z zakresu polskich działań na ?tajnym froncie?, obejmujące projekty czasem całkiem fantastyczne i karkołomne. Przykładów takich ciekawostek w książce jest multum. Niech apetyty czytelników rozbudzi tylko ten, w którym Rożek opisał próby obalenia Iwana Groźnego przez wywiad Jagiellonów, co niemal zostało zrealizowane.
?php>O tym, czy Krzysztof Rożek zamierza kontynuować prace nad organizacją polskiego wywiadu w okresie Rzeczpospolitej Obojga Narodów przekonamy się już podczas spotkania.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz