Awansu nie ma, ale jest nadzieja na przyszłość ostrowieckiej siatkówki

W miniony weekend nasz siatkarski zespół KSZO SMS ? mistrz województwa świętokrzyskiego juniorek ? w grupie 8 1/4 mistrzostw Polski zmierzył się w hali przy ulicy Żeromskiego z KS Pałacem Bydgoszcz, GTS Plasem Gryfi ce, UKS Gdyńską Akademią Siatkówki, Enea Energetykiem Poznań i SMS Solną Wieliczka. Los sprawił, iż ostrowieckie juniorki zagrały z czołówką ubiegłorocznych mistrzostw, a konkretnie z zespołem z Bydgoszczy – ubiegłorocznym brązowym medalistą mistrzostw Polski i ekipą z Poznania, która z kolei w ubiegłorocznych mistrzostwach zajęła piąte miejsce. W praktyce są to zespoły rezerwowe, rywalizujące na co dzień w rozgrywkach drugoligowych.
KSZO zagrał w turnieju w składzie: Maja Sobusiak, Weronika Kwiatkowska, Kaja Klepacz, Oliwia Błaszczyk, Julia Kolasa, Julia Piotrowska, Katarzyna Gałczyńska, Martyna Kmuk, Zuzanna Stachura, Wiktoria Rdzanek, Maja Gromczyk, Kornelia Jakus, Emilia Piotrowska, Wiktoria Zielińska. Trenerzy: Rafał Dytkowski i Piotr Brodawka.
W czwartek i piątek podopieczne trenerów Rafała Dytkowskiego i Piotra Brodawki łatwo rozprawiły się z rówieśniczkami z Gdyni i Gryfi c, zapewniając sobie tym samym awans do finałów z pierwszego miejsca i punktami zaliczonymi z meczu z młodymi gdyniankami. Oba zespoły wyraźnie ustępowały SMS KSZO w każdym elemencie siatkarskiego abecadła.
W sobotę nasze zawodniczki starły się z gigantem juniorskiej siatkówki, Pałacem Bydgoszcz, w barwach którego występuje chociażby Oliwia Durka, o którą biją się już najlepsze kluby Ligi Siatkówki Kobiet, a która o włos nie zasiliła w tym sezonie zespołu Chemika Bydgoszcz. Przewaga bydgoszczanek, i wzrostowa i taktyczna, nie podlegała dyskusji, z czym musiały się pogodzić zarówno nasze dziewczęta, jak i licznie zgromadzeni oraz niezwykle żywiołowo zagrzewający je do walki kibice.
W niedzielę tak naprawdę tylko wygrana z rozpędzonym Energetykiem dawała nam cień nadziei na awans do półfi nałów mistrzostw Polski. Rozbudziła je postawa w I secie, w którym gdyby nie zbyt duża liczba błędów własnych, to nasz zespół mógł nawet pokusić się o wygraną. Przegrana w tym secie sprawiła jednak, że stało się jasne, że do finałów z 1 miejsca awansuje Energetyk Poznań, z drugiego Pałac Bydgoszcz, a naszej drużynie zarezerwowano 3 pozycję w zawodach. Mimo to SMS KSZO dążył do wygranej i w II secie choć go przegrał, to prowadził nawet 19:15.
Można sobie pomyśleć, że skoro w ekipie SMS KSZO występowało pięć zawodniczek, które regularnie gra ją w naszym, pierwszoligowym zespole, to awans mamy w kieszeni. Tak tylko mogli jednak myśleć wyłącznie najwięksi optymiści. Faktem jest, że Oliwia Błaszczyk, Wiktoria Rdzanek, Emilia Piotrowska uczyniły ogromne postępy, Kaja Klepacz jest przyszłością KSZO, a Martyna Kmuk trafi ła do notesów kilku trenerów oglądających mecze ostrowieckiego turnieju, to w ekipach z Poznania i Bydgoszczy takich zawodniczek mają po kilkanaście w kadrze. Poza tym, województwo świętokrzyskie wciąż nie należy do gigantów polskiej siatkówki i o talenty trudniej, niż w innych regionach Polski. Musimy się cieszyć, bo – jak podkreśla dyrektor sportowy KSZO Dawid Ogórek – dziewczynom występy w pierwszej lidze dały ogromne doświadczenie i dzięki treningom z bardziej doświadczonymi koleżankami podniosły zdecydowanie swoje umiejętności i z całą pewnością wyróżniały się podczas turnieju, stanowiąc o sile naszej drużyny.

Wyniki
Podgrupa A
*SMS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – UKS Gdyńska Akademia Siatkówki Gdynia 3:0 (25:16, 25:18, 25:21)
*UKS GAS Gdynia – GTS Plas Gryfice 3:0 (25:15, 25:16, 25:23)
*GTS Plas Gryfi ce ? SMS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 0:3 (16:25, 16:25, 16:25)
Podgrupa B
*Pałac Bydgoszcz – Energetyk Poznań 0:3 (17:25, 24:26, 18:25)
*Energetyk Poznań – Solna Wieliczka 3:0 (25:18, 25:12, 25:16)
*Solna Wieliczka – Pałac Bydgoszcz 0:3 (20:25, 18:25, 19:25)
Mecz o 5. miejsce: *GTS Plas Gryfice – Solna Wieliczka 0:3 (11:25, 16:25, 20:25)
Finały
*KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – Pałac Bydgoszcz 0:3 (15:25, 17:25, 19:25)
*Energetyk Poznań – UKS GAS Gdynia 3:0 (25:14, 25:16, 25:16)
*UKS GAS Gdynia – Pałac Bydgoszcz 0:3 (14:25, 17:25, 10:25)
*KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – Energetyk Poznań 0:3 (22:25, 21:25, 15:25)
Końcowa kolejność:
1.Enea Energetyk Poznań;
2.KS Pałac Bydgoszcz;
3.SMS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski;
4.UKS Gdyńska Akademia Siatkówki;
5.SMS Solna Wieliczka;
6.GTS Plas Gryfice

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Awansu nie ma, ale jest nadzieja na przyszłość ostrowieckiej siatkówki

  • 26/02/2020 at 18:17
    Permalink

    Artykuł napisany dla „pokrzepienia serc”. Obserwowałem zarówno turniej juniorek jak i mecz ze Stalą Mielec. Dla dziewcząt z SMS było to zrewidowanie własnych umiejętności z czołówką krajową. Dość bolesne. Czy to wina materiału, czy szkolenia? Ile SMS w czasie swego istnienia „wyprodukował” zawodniczek do gry I lub II lidze? Czy w dalszym ciągu będziemy się zachwycać mistrzostwem województwa, w którym praktycznie żeńska siatkówka nie istnieje, a próg II ligii jest nie do przeskoczenia? Pozytywem ogrywanie dziewczyn w I lidze, ale to powinno być dużo wcześniej, a nie wymuszone koniecznością. Prowadzenie zespołu I ligi to scenariusz na film. Obawiam się, że za rok spotkamy się w II lidze od tego poziomu będziemy mogli się wspinać bazując na naszych dziewczynach.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *