Informacje Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowcu dotyczące koronawirusa

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim za naszym pośrednictwem rozpowszechnienia informacje dotycząc koronawirusa.

Korona wirus jest coraz bliżej naszych granic. Ponad 20 osób z podejrzeniem zarażenia nim, trafiło dotąd na oddziały zakaźne szpitali, m.in. kieleckiego. Nie stwierdzono u nich tej groźnej, śmiercionośnej choroby, co nie znaczy, że nie powinniśmy zachowywać szczególnej ostrożności i nie bagatelizować zagrożenia, zwłaszcza jeśli po powrocie z podróży zagranicznej występują niepokojące objawy: wysoka temperatura, kaszel, duszności.
– Kiedy i w jakich przypadkach należy zgłaszać się do sanepidu – pytam Wiolettę Adamczyk – Nowak, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowcu Świętokrzyskim?
Oto informacje uzyskane na ten temat w piątek, 28 lutego br. (w razie pojawienia się nowych, będziemy je od razu przekazywać):
Jak radzić sobie z koronawirusem? Osoby, które były w ciągu ostatnich 14 dni powróciły z Północnych Włoszech, Chin, Korei Południowej i innych krajów, w których wystąpiły zachorowania i zaobserwowały u siebie takie objawy jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, powinny zgłosić się bezpośrednio do najbliższego oddziału zakaźnego, gdzie zostanie określony dalszy tryb postępowania medycznego lub bezzwłocznie telefonicznie powiadomić PSSE w Ostrowcu Św.
Najbliższe szpitale z oddziałami zakaźnymi :
Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach ul. Radomska 70
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach ul. Radiowa 7 tel. 41 3637133
Po powrocie z ww. krajów w przypadku braku objawów chorobowych przez kolejne 14 dni należy kontrolować swój stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała i zwrócić uwagę na wystąpienie: gorączki, kaszlu, duszność, problemy z oddychaniem. Jeżeli po 14 dniach nie wystąpiły wyżej opisane objawy, należy zakończyć kontrolę.
Istotne informacje dotyczące koronawirusa
Nowy koronawirus (SARS-Cov-2) przenosi się droga kropelkową. Okres wylęgania wirusa wynosi 14 dni. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Należy stosować metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób układu oddechowego:
– unikanie bliskiego kontaktu z chorymi,
– unikanie dotykania oczu, nosa i ust,
– pozostanie w domu w przypadku zachorowania,
– zakrywanie ust i nosa podczas kichania i kaszlu (kichaj w zgięcie łokcia). Używanie chusteczek jednorazowych, które natychmiast należy wyrzucić do kosza
– szczególnie ważna jest higiena rąk ? mycie wodą z mydłem, używanie preparatów antyseptycznych do rąk na bazie alkoholu.
W 80% przypadków choroba przebiega łagodnie, a leczenie jest wyłącznie objawowe. Informacji o postępowaniu w przypadku podejrzenia koronawirusem udziela uruchomiona przez NFZ Telefoniczna Informacja Pacjenta czynna całą dobę, tel. 800-190-590.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *