SZANSA i RYWAL na Zimowych Igrzyskach w Zakopanem (zdjęcia)

Za nami pierwsza część największego wydarzenia 2020 roku w Olimpiadach Specjalnych w Polsce, czyli X Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane ? Bydgoszcz 2020.

Miasta będą gościć u siebie blisko 500 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, którzy będą rywalizowali w 6 dyscyplinach zimowych. Na tych arenach nie mogło zabraknąć ostrowieckiej „SZANSY”. Zaszczytną funkcję Kierownika Ekipy Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Świętokrzyskie objął Remigiusz Woźniak, reprezentacja naszego województwa liczyła aż 35 osób, a Remigiusz Woźniak był kierownikiem ekipy Świętokrzyskiego.

Jako jedynym zawodnikiem z „SZANSY” występującym w Zakopanem był Krzysztof Stan, który startował w slalomie gigancie i slalomie super gigancie, a trenerem narciarzy zjazdowych był Tomasz Przybysławski.

-Krzysztof w slalomie super gigancie był w swojej grupie startowej bezkonkurencyjny i wygrał zdobywając tym samym złoty medal ? mówi Remigiusz Woźniak, przewodniczący Klubu Olimpiad Specjalnych „SZANSA” – W drugiej konkurencji Krzysztof zrobił niesamowity przeskok i wykręcił tak dobry czas, że zgodnie z przepisami Olimpiad Specjalnych i zasadą równych szans musiał zostać niestety zdyskwalifikowany DQ-ME i otrzymał plakietkę za udział. Należy podkreślić, że Krzysztof Stan jest jednym z zawodników „SZANSY”, którzy najkrócej jeżdżą na nartach, bo dopiero drugi sezon.

-Nie ma co ukrywać, że to wielki zaszczyt i wyróżnienie dla zawodnika brać udział w takim wydarzeniu. Zresztą dla trenerów, którzy wkładają w to serce również,  ale oprócz osób zaangażowanych w dziedzinie sportowej do współpracy w Komitecie Organizacyjnym z „SZANSY” byli zaproszeni Przemysław Walczyk, który odpowiadał w Komisji Infrastruktury za transport oraz Tomasz Taborski, który był wolontariuszem specjalnym podczas Igrzysk ? mówi kierownik WTZ SZANSA, Robert Rogala – Cieszę się, że moi pracownicy są również doceniani poprzez powierzanie im tak odpowiedzialnych funkcji, to tylko umacnia nas w przekonaniu, że kierunek rehabilitacji poprzez sport to dobry, a nawet bardzo dobry kierunek.

Misją Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie treningów oraz przeprowadzanie zawodów w różnych dyscyplinach sportowych ? zimowych i letnich ? dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Polska jako pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej, jeszcze w początkach lat 80. dołączyła do światowego ruchu Olimpiad Specjalnych. Dziś w naszym kraju w ich ramach zrzeszonych jest ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy.

Zawodnicy ?Rywala? powrócili z igrzysk

7 marca zakończyła się pierwsza część Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane ? Bydgoszcz 2020. Wśród 35 osobowej ekipy reprezentującej województwo świętokrzyskie znaleźli się zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych  RYWAL, działającego przy Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św., ul. Iłżecka 33 – Joanna Mazurowska i Kamil Podsiadło. Dwójka sportowców wystartowała w biegu na rakietach śnieżnych na dystansie 400 m, 200 m i 100 m.

Sam udział w igrzyskach to niezwykłe wyróżnienie dla każdego zawodnika. Kamil jest sportowcem z dużym doświadczeniem, ale dla Asi były to pierwsze igrzyska ogólnopolskie w życiu – mówią przedstawiciele zarządu klubu – Oboje dostarczyli nam niezapomnianych emocji i jesteśmy z nich bardzo dumni.

Zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych RYWAL wrócili w doskonałych humorach. Nie dziwi nas to – Asia wywalczyła złoto na dystansie 400 m, a Kamil srebro na dystansie 200 m.

Przygotowanie sportowca do zawodów to żmudna i długa praca. Klub Olimpiad Specjalnych zorganizował dla swoich sportowców cotygodniowe treningi, które dzięki przychylności dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowcu odbywają się    na hali sportowej ?Budowlanki?. Opiekę nad treningami dodatkowo sprawowali Ernest Krajewski i Elżbieta Wybranowska i to oni przygotowali Kamila i Asię do igrzysk.

Powitanie sportowców było niemal gwiazdorskie; były emocje, wzruszenie, radość i kwiaty dla zwycięzców.

Druga część Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane ? Bydgoszcz 2020 już za chwilkę – 17-20 marca. Tam również KOS Rywal ma swojego przedstawiciela. Klub i województwo reprezentował będzie Marcin Spyra.

 

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “SZANSA i RYWAL na Zimowych Igrzyskach w Zakopanem (zdjęcia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *