Rząd wprowadza stan epidemii! Szkoły zamknięte do świąt, wyższe kary za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny

Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

„Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać to, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii” – oświadczył premier.

Jak dodał daje on nowe prerogatywy, ale też „nakłada na nas nowe obowiązki”.

Rząd podjął decyzję o przedłużeniu okresu zamknięcia szkół i przedszkoli do Świąt Wielkiej Nocy.
Teraz kara za złamanie kwarantanny wyniesie już 30 tys. zł.

Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województwo mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii – oświadczył w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

„W dzisiejszym dniu ponad 50 osób zostało zarażonych, 900 osób jest hospitalizowanych, kilkadziesiąt tysięcy osób jest w kwarantannie. To upoważnia mnie do podpisania rozporządzenia wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, ogłaszającego stan epidemii w Polsce” – oświadczył minister Szumowski na konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckeigo oraz szefa MEN Dariusza Piontkowskiego.

Minister poinformował, że oznacza to, iż „stosując ustawę o chorobach zakaźnych minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii”

„Można po prostu delegować kogoś do pracy na danym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać epidemię koronawirusa” – dodał Szumowski. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *