Kwarantanna do kontroli

Mężczyzna, który został poddany kwarantannie, pojechał do pracy. Na pytanie, dlaczego nie stosuje się do zaleceń, oświadczył, że jego pracodawca kazał mu się stawić do biura, gdzie spędził cały dzień.

Z kolei 45-latek, który przebywał na oddziale szpitala w Kielcach, w związku z podejrzeniem zakażenia, postanowił uciec przez okno, ale został zatrzymany przez personel, jeszcze na terenie placówki.

Tylko w dniu 19 marca 2020 r. funkcjonariusze kieleckiej komendy skontrolowali 568 osób, objętych zaleceniami służb sanitarnych. Niestety, stwierdzili 5 przypadków złamania kwarantanny.

-Policjanci przypominają, że kwarantanna jest działaniem służb sanitarnych, mającym na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się epidemii ?mówi nadkomisarz Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP w Kielcach. Każda osoba, która nie stosuje się do takich zaleceń musi liczyć się z odpowiedzialnością karną, wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu.

W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli np. osoba jest zakażona, a mimo to swoim zachowaniem spowoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie ona przepisom wynikającym z Kodeksu karnego. W takim przypadku grozi kara do lat 3 w przypadku nieumyślności, lub nawet do lat 8, jeżeli sprawca działa świadomie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *