Sport, Marzenia, Sukces, czyli zostań uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego! 9 dyscyplin do wyboru!

Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego to szkoła wyjątkowa. Jej dewiza to: S-sport, M- marzenia, S-sukces.

Ma doświadczenie i znaczące osiągnięcia w pracy z młodzieżą uzdolnioną sportowo. Umożliwia profesjonalny trening pod kierunkiem  dwudziestu trenerów z bogatym dorobkiem zawodowym, którzy przygotowują do współzawodnictwa na poziomie co najmniej centralnym, otwierając drogę do dalszej, profesjonalnej kariery sportowej. Szkolenie odbywa się na podstawie programów zatwierdzonych przez polskie związki sportowe.

 

W roku szkolnym 2020/21 szkoła będzie szkolić w zakresie piłki nożnej, piłki siatkowej, piłki ręcznej, pływania piłki wodnej i lekkiej atletyki. Nowością będzie rozszerzenie oferty o sporty walki, w tym boks, judo i taekewondo olimpijskie. W szkole funkcjonują: ośrodki Polskiego Związku Pływackiego w pływaniu i waterpolo (liceum, szkoła podstawowa), Siatkarskie Ośrodki Szkolne dla dziewcząt (liceum, szkoła podstawowa), OSPR, tj.  Ośrodek Szkolenia w Piłce Ręcznej dla chłopców (szkoła podstawowa).

 

Szkolenie obejmuje  minimum 16 godzin treningu  tygodniowo, ukierunkowanego na wiodącą dyscyplinę oraz sporty uzupełniające. Każdy uczeń otrzymuje indywidualny sprzęt sportowy. Szkoła dysponuje bardzo dobrze wyposażoną bazą treningową: posiada pełnowymiarową halę, siłownię, stadion z bieżnią lekkoatletyczną. Korzysta też z innych obiektów sportowych,  w tym, dzięki bardzo dobrej współpracy z Gminą Ostrowiec, z hali MOSiR, basenu olimpijskiego i odnowy biologicznej, boisk piłkarskich. Organizuje w okresie letnim i zimowym obozy szkoleniowe. Uczniowie objęci są opieką fizjoterapeuty, pielęgniarki szkolnej i stomatologa, a także pedagoga i psychologa. Osoby spoza Ostrowca mają zapewnione miejsce w internacie.

– Nasza szkoła nieustanie się rozwija na wielu płaszczyznach. Jej niepowtarzalny i wyjątkowy charakter tworzą przede wszystkim nasi uczniowie. Ze względu na kameralność naszej placówki, świetną współpracę nauczycielsko-uczniowską i zaangażowanie kadry w życie szkoły, nie istnieje anonimowość, każdy jest tu rozpoznawalny i tak samo ważny. Taka atmosfera sprzyja rozwijaniu zainteresowań i pasji nie tylko sportowych ? mówi dyrektor szkoły Anna Trojanowska.

Szkolenie młodych sportowców nie jest ukierunkowane na odnoszenie bieżących sukcesów, lecz na danie solidnych i trwałych podstaw warsztatowych, by procentowały w późniejszych latach. A mimo to wśród  uczniów i absolwentów SMS Ostrowiec są zawodnicy osiągający sukcesy na arenie co najmniej krajowej, m.in. Klaudia Grzelak – Mistrzyni Europy kadetek w piłce siatkowej, Mateusz Borkowski – Wicemistrz Europy w biegach średnich, wielokrotny Mistrz Polski i rekordzista Polski, Agnieszka Filipowska ? wielokrotna Mistrzyni Polski w biegach średnich i górskich, Michał Klimas , Patryk Stefański, Bartosz Michta, Dominik Bielawa, Dawid Majsak,  Jan Król, Wiktor Rajca, Julia Ofman, Hanna Stanecka, Aleks Tomaszewski to multimedaliści Mistrzostw Polski w pływaniu.


W grach zespołowych najwyższe osiągnięcia to: I miejsce w Mistrzostwach Polski U-13 i U-15 w Piłce Wodnej, srebrny medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w piłce wodnej, srebrny medal Ogólnopolskiego Finału Licealiady w Sztafetowych Biegach Przełajowych czy III miejsce w Ogólnopolskiej Licealiadzie w piłce siatkowej chłopców. Dwukrotnie nasze uczennice zdobyły srebrny medal na Międzynarodowym Turnieju Siatkarskim ?VOLLEY CULTURE PARIS 2017 i 2018? organizowanym w Paryżu oraz od trzech sezonów są Mistrzyniami Świętokrzyskiej III ligi kobiet. Stale powiększa się liczba medali zdobywanych na Mistrzostwach Polski w pływaniu i lekkiej atletyce oraz liczba uczniów, którzy otrzymują powołania do kadry narodowej. W dyscyplinach, w których prowadzimy szkolenie, w województwie nie mamy sobie równych i bez większych problemów zdobywamy tytuły mistrzów. Szkoła w ciągu siedmiu lat swojego istnienia została  pięciokrotnie wyróżniona tytułem ?Najbardziej usportowionej szkoły ponadgimnazjalnej województwa świętokrzyskiego? (2018/19, 2017/18, 2016/17, 2014/15, 2013/14).  W rozgrywkach powiatowych czy wojewódzkich nie ma sobie równych.

Szkoła gwarantuje stworzenie warunków umożliwiających godzenie uprawiania sportu z nauką poprzez odpowiednią organizację zajęć dydaktycznych. Praca z uczniem nastawiona jest na indywidualny rozwój umiejętności sportowych, ale także intelektualnych. Absolwenci i uczniowie ZSOMS są nie tylko świetnymi zawodnikami, ale też bardzo dobrze wykształconymi ludźmi. Wśród nich są laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, konkursów przedmiotowych oraz ogólnopolskich konkursów artystycznych, fotograficznych, historycznych, ekologicznych, krajoznawczych. O wysokim poziomie dydaktycznym w SMS Ostrowiec świadczą bardzo dobre wyniki egzaminów gimnazjalnych czy ósmoklasisty, znacznie przewyższające średnie wojewódzkie czy krajowe, oraz wysoka zdawalność matur. Co roku powiększa się grono Stypendystów Premiera i Starosty oraz beneficjentów ?Świętokrzyskiego programu stypendialnego dla uzdolnionych uczniów?. Uczniowie realizują pełną podstawę programową, tak jak w innych niesportowych szkołach, dzięki czemu mają takie same szanse przy wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej. Ci absolwenci gimnazjum czy szkoły podstawowej, którzy zakończyli karierę sportową na tym etapie i wybrali licea ogólnokształcące, są jednymi z lepszych uczniów tych szkół, osiągają sukcesy w konkursach przedmiotowych czy artystycznych. Podobnie jest z absolwentami liceum. Zdecydowana większość studiuje, spora grupa nadal łączy naukę z treningami.Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego stwarza optymalne warunki do realizacji zadań sportowych, dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkoły. Uczniowie SMS wielokrotnie udowodnili, że mają ogromne serca i chętnie włączają się w różnorodne akcje charytatywne. Tylko w tym roku szkolnym było ich kilkanaście, m.in. WOŚP, Świąteczna Zbiórka Żywności, Kilometry Dobra, Szlachetna Paczka, Pucha dla sierściucha, akcje UNICEF.

Szkoła coraz mocniej akcentuje swoją pozycję na sportowej mapie Polski, co potwierdzają sukcesy odnoszone przez uczniów oraz imprezy organizowane przez szkołę, m.in. Finał Ogólnopolskiej Gimnazjady w Piłce Siatkowej Dziewcząt, I Międzynarodowy Turniej piłki Siatkowej Dziewcząt z okazji Dnia Niepodległości o Puchar Starosty Ostrowieckiego, I Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej Juniorów, mecze towarzyskie z zawodniczkami drużyny IOWA Uniwercity, Reprezentacją Gruzji w piłce siatkowej kobiet oraz I ligowym AZS Gliwice. Coraz lepiej jest postrzegana w środowisku lokalnym. Współpracuje z wieloma instytucjami, m.in.: samorządami, związkami sportowymi (PZLA, PZPS, ZPRP, PZPN, PZP), klubami sportowymi, UTW, DPS na os. Stawki, Stowarzyszeniem Animals czy schroniskiem dla zwierząt w Janiku.

– Nasi uczniowie przynależą przede wszystkim do klubów sportowych skupionych pod szyldem KSZ Ostrowiec, w tym do sekcji piłki siatkowej, piłki ręcznej, piłki nożnej, pływania i waterpolo, a także GUMP Ostrowiec, z którymi ściśle współpracujemy. Staramy się razem wypracować model szkolenia, którego celem jest zapewnienie optymalnych warunków rozwoju kariery sportowej naszych uczniów i jednocześnie zawodników ostrowieckich klubów ? wyjaśnia dyrektor Trojanowska. ? Można powiedzieć, że szkoła przejęła niemal w całości ciężar organizacji treningów grup młodzieżowych, gwarantując 16 godzin zajęć i zatrudniając trenerów klubowych pływania, piłki wodnej, piłki siatkowej, piłki ręcznej i piłki nożnej. Natomiast kluby odpowiadają za organizację startów w ramach rozrywek. Ta współpraca układa się z roku na rok coraz lepiej, powoli zaczynamy wreszcie funkcjonować jak jeden organizm. Dlatego połączenie SMS ? KSZO nikogo już nie powinno dziwić.

Oferta SMS Ostrowiec skierowana jest do młodych sportowców z całej Polski. Kandydat do SMS musi posiadać bardzo dobry stan zdrowia, potwierdzony zaświadczeniem lekarskim oraz zaliczyć próby sprawności zatwierdzone przez odpowiedni związek sportowy. Powinien też potwierdzić przynależność klubową. Jeśli chodzi o poziom wyszkolenie sportowego, mniej rygorystyczne jest podejście do tej kwestii przy rekrutacji kandydatów do szkoły podstawowej, gdzie uczniowie dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, z wyjątkiem pływania (tu proces szkoleniowy zaczyna się dużo wcześniej).W postępowaniu rekrutacyjnym do liceum będą brane pod uwagę oceny wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z następujących obowiązkowych zajęć edukacyjnych: język polski, matematyka, I język obcy, geografia.

Jeszcze w tym tygodniu na stronie www szkoły zostaną opublikowane regulaminy rekrutacji i niezbędne formularze oraz terminy składania dokumentów. Ze względu na panującą w kraju sytuację preferowana jest elektroniczna forma zgłaszania woli podjęcia nauki w SMS Ostrowiec (skan lub zdjęcie przesłane na skrzynkę mailową).

Dlaczego warto skorzystać z oferty SMS Ostrowiec? Systematyczne uprawianie sportu ma wiele zalet, daje ogromne możliwości i rozwija cechy charakteru, które są przydane w późniejszym życiu, takie jak wytrwałość , cierpliwość umiejętność współpracy, radzenie sobie z przeciwnościami i stresem. Sportowcy lepiej radzą sobie z emocjami, są bardziej zdeterminowani w dążeniu do założonych celów. Większość dzieci, które regularnie trenują, osiąga bardzo dobre wyniki w nauce. Na co dzień są one dobrze zorganizowane, bo muszą nauczyć się godzić sport z nauką, obowiązkami domowymi i życiem prywatnym. Ponadto współpraca w grupie podczas zawodów czy obozów w przyszłości z pewnością zaprocentuje lepszymi kontaktami międzyludzkimi.

Szczegółowe informacje na profilu fb, stronie www.sms.ostrowiec.pl lub w sekretariacie szkoły tel./fax 41 262 48 06, email: sekretariat@sms.ostrowiec.pl

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *