Wychowankowie i byli piłkarze KSZO wspierają niezwykły projekt. ?Retro Liga?

Najwięksi polscy futboliści z Robertem Lewandowskim, Grzegorzem Krychowiakiem i Wojciechem Szczęsnym  na czele, a także wychowankowie KSZO ? Andrzej Kobylański i Kamil Kosowski, a także trener reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek wspierają Retro Ligę.

W barwach reprezentacji Polski grywają Kamil Kosowski oraz świetnie znani w naszym mieście, byli piłkarze KSZO: Bogdan Pikuta i Artur Toborek. W promocji rozgrywek udziela się były piłkarz Gwarka Zabrze i Widzewa Łódź oraz znany z gry w futsalowej ekipie Energy Ostrowiec Krzysztof Pietrala ? dziś ratownik ostrowieckiego pogotowia, rzucony na pierwsza linię walki z koronawirusem.

 

Projekt jest formą odtworzenia tego co było i przeminęło.., namiastką wskrzeszenia przedwojennych rozgrywek piłkarskich opartych na przedwojennych zespołach, przepisach, strojach i klimacie tamtej epoki. Inauguracja rozgrywek nastąpiła w 2019 czyli roku rocznicowym, gdyż w 1919 powstał PZPN czyli instytucja, która stworzyła ligę polską. 100 lecie powstania PZPN i Reprezentacji Polski w piłce nożnej było najwłaściwszym momentem na rozpoczęcie tego wyjątkowego projektu, którego pomysłodawcą jest pochodzący z Łowicza Piotr Marciniak.

Inicjatorem projektu było Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza. Początkiem był rok 2014 i odnalezienie przedwojennych przepisów (instrukcji technicznych) w Centralnej Bibliotece Wojskowej dotyczących wyglądu koszulki, butów do piłki nożnej. Wszystko zrealizowano z największą dbałością o szczegóły. Buty udało się uszyć w 2017 roku. Na bazie przedwojennej prasy ustalono wygląd i kolorystykę strojów piłkarskich WKS 10 Pułk Piechoty. Po uszyciu wyposażenia dokonano rekonstrukcji  pierwszego meczu retro WKS10PP Łowicz – Pogoń Lwów. Dwa lata później udało się zrealizować mecz retro Rep Łowicza ? Reprezentacja Polski. Na obu meczach przygrywała na żywo orkiestra. Orkiestra była nieodzownym elementem przedwojennych rozgrywek piłkarskich.   

Retro Liga, to ogólnopolskie stowarzyszenie sportowo-historyczne skupiające zespoły sportowe tworzone na bazie grup rekonstrukcji historycznej promujące przedwojenny sport. Główną dyscypliną w zakresie działalności ligi będzie piłka nożna.

Retro Ligę tworzą tylko kluby, które przestały istnieć w 1939 r. Przykładowe kluby zgłoszone do rozgrywek, to np.: WKS 10 Pułk Piechoty z Łowicza czy WKS Śmigły Wilno i WKS 37 PP z Kutna.

Czy to możliwe, że niegdyś w Retro Lidze zagra KSZO?

Kluby tworzą tylko grupy rekonstrukcji historycznej dlatego, że za walorami sportowymi idą elementy historii sportu. Rekonstruktorzy dają gwarancję dbałości o szczegóły i detale, a także wszelakie odcięcie się od antagonizmów współczesnej, kibicowskiej piłki nożnej.

Zespoły grają systemem mecz?rewanż. Mecze odbywają się w miastach, których zespoły zgłosiły się do rozgrywek ? w Kutnie, Łowiczu, Warszawie, Kozienicach, Dzierżoniowie. Mecze odbywają się na najstarszych stadionach w danych miastach celem ożywienia tych miejsc, często zapomnianych. Stadiony są dekorowane jak przed wojną.

Aby przystąpić do rozgrywek zespoły muszą w większości tworzyć członkowie grup rekonstrukcji historycznej. Obligatoryjnie musi posiadać odtworzone stroje odtwarzanego klubu z udokumentowaną kolorystyką a także ikonografią i zarysem historii klubu. Każdy zawodnik musi posiadać odtworzone, przedwojenne obuwie piłkarskie. Zespół musi mieć zarezerwowany stadion do rozgrywek, obsługę sędziowską oraz zabezpieczenie medyczne.

Retro Liga, to także lekkoatletyka i inne dyscypliny sportowe, jakie rozwijały się w okresie II RP. W zakresie działalności stowarzyszenia znajdą się inne dziedziny takie jak: muzealnictwo sportowe, wydawnictwo sportowo-historyczne oraz wolontariat na rzecz osób potrzebujących.

Zespoły tworzące Retro Ligę: Lechia Lwów (odtwarzać ją będą członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 58 Pułku Piechoty z Dzierżoniowa), Wojskowy Klub Sportowy Grodno (odtwarzać go będą członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej z Kozienic), Wojskowy Klub Sportowy 37 Pułku Piechoty z Kutna (tworzą go członkowie Stowarzyszenia Historycznego Pułk37 z Kutna), Czarni Lwów (klub będą odtwarzali członkowie Stowarzyszenia Historycznego 40 Pułku Piechoty im. Dzieci Lwowskich z Warszawy), Wojskowy Klub Sportowy 10 Pułk Piechoty z Łowicza- odtwarzany przez członków Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza, Wojskowy Klub Sportowy Śmigły Wilno (będą go odtwarzać członkowie Grupy Rekonstrukcji historycznej WIN).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *