Kultura odlicza do restartu

Jest szansa, aby jeszcze w tym tygodniu otwarte zostały, mające swą siedzibę w Ostrowieckim Browarze Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biuro Wystaw Artystycznych. To element odmrażania krajowej gospodarki.
-Chcę jednak zwrócić się do ostrowczan o wyrozumiałość, bowiem jednostki te nie będą na pewno funkcjonowały w pełnym zakresie- mówił podczas konferencji prasowej prezydent Jarosław Górczyński.
Co muszą galerie wystawiennicze?
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 22 kwietnia opublikowało wytyczne dla muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa w związku z planowanym ponownym otwarciem.
Zgodnie z tymi rekomendacjami muzea i galerie sztuki powinny m.in. ograniczyć liczebność zwiedzających, zmienić trasy zwiedzania tak, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz zaniechać organizacji wydarzeń dla większych grup. W pierwszym okresie, udostępnianie wnętrz powinno być formą działalności równoległą do udostępniania zbiorów on-line.
-Jesteśmy gotowi na otwarcie Galerii Biura Wystaw Artystycznych już od wtorku- mówi dyrektor Jolanta Chwałek. W naszych wnętrzach eksponowane są obecnie dwie wystawy, które będzie można oglądać. Odsłoniliśmy je przed decyzją o zamknięciu galerii sztuki, tak więc są na pewno osoby, które je nie widziały.
BWA zaprosi więc na wystawę grupy młodzieżowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej pt. ?Stilleben?. Pojęcie ?martwa natura?, a właściwie holenderskie stil-leven czyli w dosłownym tłumaczeniu ?ciche, nieruchome życie? pojawiało się w inwentarzach sztuki już w połowie XVII wieku. Popularność tego gatunku malarskiego sprawiła, że był on używany coraz częściej i szybko doczekał się odpowiedników w języku angielskim still life, niemieckim stilleben oraz francuskim nature morte. Nasza ?martwa natura? pochodzi właśnie od tego ostatniego, choć zdaniem większości zabierającej głos, człowiekowi przyjaźniejsze są te określenia, w których słowo ?martwa? zastąpione jest wyrazem ?spokojna? czy ?nieruchoma?.
Druga prezentacja nosi tytuł: ?W kręgu pracowni profesora Białogłowicza. Pomiędzy wyobraźnią a tajemnicą formy?.
-Mamy już przygotowane środki odkażające, analizujemy ile osób będzie mogło jednocześnie oglądać ekspozycje, ale z uwagi, że nasze wnętrza mają duże powierzchnie nie powinno być z tym żadnego problemu- mówi dyrektor BWA.
A co biblioteki?
-Czekamy tylko na Zarządzenie Prezydenta w tej sprawie oraz opinię Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego i uruchamiamy Miejską Bibliotekę Publiczną- mówi wicedyrektor Paweł Górniak.
Przed tygodniem szeroko pisaliśmy o tym, jaki obostrzenia muszą spełniać biblioteki w całym kraju. Przypomnijmy, że wytyczne dla ich funkcjonowania w nowym reżimie sanitarnym wydała Biblioteka Narodowa, która rekomenduje uruchomienie dla użytkowników jedynie wypożyczalni i ograniczenie wolnego dostępu do księgozbioru oraz innych przestrzeni i sugeruje umawianie telefoniczne lub mailowe wizyt na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek. Poleca zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach oraz ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem. Do czasu odwołania epidemii Biblioteka Narodowa nie rekomenduje otwarcia czytelń dla użytkowników ani wolnego dostępu do katalogów kartkowych, księgozbioru i czasopism.
Tymczasem, jak udało nam się ustalić, Miejskie Centrum Kultury wkrótce otworzy Galerię Fotografii MCK oraz wznowi niektóre aktywności.
-Czekamy na rozporządzenia, choć na bieżąco z dyrekcjami jednostek kultury analizowaliśmy wszystkie napływające wcześniej do nas wytyczne do najróżniejszych instytucji, aby być gotowym na płynny rozruch- mówi wiceprezydent Piotr Dasios. Jako, że jednostki kultury mają swą siedzibę w nowych, przestronnych wnętrzach Ostrowieckiego Browaru Kultury, nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze spełnieniem sanitarnych obostrzeń. Dostosowanie pomieszczeń i zakup środków ochrony przez placówki kultury był realizowany ze środków własnych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *