Wojna… w galeriach, z pandemią w tle

Po ponad półtora miesiąca przerwy centra handlowe od minionego poniedziałku wróciły do życia. Niestety część sklepów jest w nich zamknięta, a najemcy, o czym już pisaliśmy, ponowne uruchomienie uzależniają od wynegocjowania nowych stawek najmu lokali. Tak też jest w Galerii Ostrowiec.

– W okresie od 13 marca do 3 maja, z mocy przepisów prawa zdecydowana większość sklepów (w centrach handlowych o powierzchni powyżej 2.000 m kw.) została zamknięta ? mówi Jeremi Słomiński, Head of Asset Management, First Property Poland Sp. z o.o. Nie wiem natomiast, czy jest faktem powszechnie znanym, że w okresie zamknięcia najemcy (sklepy) objęci zakazem działalności dostali z mocy prawa wsparcie kosztem właścicieli

centrów handlowych w postaci braku konieczności uiszczania czynszów oraz innych opłat w centrach handlowych. Tym samym centra handlowe oraz ich właściciele zostali z mocy prawa, arbitralną decyzją, pozbawieni jakichkolwiek dochodów od zamkniętych sklepów, podczas gdy sami, nie otrzymawszy jakiegokolwiek wsparcia, musieli przecież centra nadal utrzymywać, płacić daniny publiczno-prawne związane z budowlami i gruntem, utrzymać ochronę obiektu, monitoring, czystość, czy zadbać o urządzenia techniczne oraz o bezpieczeństwo majątku zamkniętych sklepów. Ustawodawstwo takie zostało przyjęte przez centra handlowe ze zdziwieniem, ale też z dużą dozą zrozumienia, trzeba przecież handlowców ratować w sytuacji, gdy nie mogą prowadzić działalności.

Jeremi Słomiński, Head of Asset Management, First Property Poland Sp. z o.o.: -Z naszej strony dzisiaj zapewniamy, że dbamy o jak najwyższe standardy bezpieczeństwa naszych klientów podczas dokonywania zakupów w Galerii Ostrowiec.

 

Według przedstawiciela firmy zarządzającej Galerią Ostrowiec, 4 maja większość centrów handlowych ponownie ruszyła, a niektórzy najemcy mają opóźnienia w ponownych otwarciach sklepów z różnych względów, często związanych z nagłością decyzji o ponownym otwarciu, czy z nowymi wymogami dla zapewniania klientom jak największego komfortu i bezpieczeństwa podczas zakupów.

– Niestety, z przykrością jednak stwierdzamy, że wśród najemców znajdują się i tacy, którzy próbują wykorzystać pandemię i sytuację z nią związaną do odstąpienia od swoich zobowiązań wynikających z wiążących ich umów, dążąc w ten sposób do optymalizacji swojej sieci sprzedaży, nie oglądając się na innych, nie patrząc na ich interesy, na ich racje, ani na zawarte kontrakty – mówi Jeremi Słomiński z First Property Poland Sp. z o.o. Tutaj

chciałbym podkreślić jak ważne jest to, że zawarte umowy są wiążącymi umowami i należy je honorować. Jest to tak ważne, ponieważ alternatywą jest nie tylko zakłócenie łańcuchów dostaw w gospodarce, w Polsce, ale również podważenie praworządności! Rząd przyznał tym najemcom arbitralnie zwolnienie z czynszu i innych kosztów, gdy tego najbardziej potrzebowali. Teraz zaś najemcy powinni dotrzymywać własnych zobowiązań.

Przypomnijmy, że zarząd LPP (do którego należą marki m.in. Reserved, Cropp, Sinsay, czy House) podjął decyzję o odstąpieniu od części umów dotyczących najmu powierzchni w centrach handlowych w Polsce. Umowy te dotyczą około 29,5 proc. ogólnej powierzchni handlowej wykorzystywanej przez Grupę Kapitałową LPP. Zgodnie ze stanowiskiem zarządu firmy, dotychczas obowiązujące umowy są nieadekwatne do nowych okoliczności, w jakich funkcjonować będą galerie handlowe oraz użytkownicy powierzchni w tych galeriach.

? Jesteśmy świadkami bezprecedensowych i trwałych zmian w stosunkach gospodarczych i społecznych, które wymagają od wszystkich stron dostosowania się do nowej rzeczywistości. Jeśli właściciele centrów handlowych nie dokonają weryfikacji sposobu rozliczania kosztów najmu, zmuszeni będziemy zlikwidować sklepy. Wciąż jednak wierzymy, że w oparciu o konstruktywny dialog z centrami handlowymi uda nam się wypracować rozwiązania uczciwe dla obu stron. ? dodaje Sławomir Łoboda, wiceprezes zarządu LPP.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Wojna… w galeriach, z pandemią w tle

 • 11 maja 2020 at 21:13
  Permalink

  Panie redaktorze, a gdzie wzmianka o potrzebie zrobienia zakupów które jest silniejsze niż wirus?
  Wydaję mi się że u was pracują ludzie którzy od 10 do 12 robią zakupy. Treść jak i przekaz… BANALNY

  Reply
 • 12 maja 2020 at 12:52
  Permalink

  LPP dobrze zrobiło ze odstąpiło od umów, skoro mają zarabiać zdecydowani mniej, nie powinni płacić takich czynszów bo im się to nie opłaca.

  Reply
 • 12 maja 2020 at 13:24
  Permalink

  Najemcy mają racje, ceny w galeriach są bardzo wysokie, a przecież ruch będzie ograniczony, więc umowy powinny zostać dostosowane do pasujących warunków.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *