Porcelanowy design na ścianach, półkach, witrynach…

Lata 60. XX wieku kojarzą nam się przede wszystkim z ?pikasami?, (bo takim mianem określano porcelanowe figurki) oraz unikatowymi serwisami w barwnych malaturach, o które pieczołowicie dbają kolejne pokolenia Polaków. Musimy jednak pamiętać, że polską specjalnością były również piękne patery dekoracyjne. Niestety wraz z przemijającą modą zniknęły one z przeszklonych witryn oraz ze ścian domów. Odeszły w zapomnienie? Jednak nie na zawsze.
W Fabryce Porcelany AS Ćmielów Adama Spały, w której odtwarzane są wzory porcelany figuralnej i użytkowej z połowy ubiegłego wieku, nie mogło zatem zabraknąć porcelanowych pater dekoracyjnych inspirowanych ówczesnym wzornictwem. Manufaktura specjalizująca się w obrazach oraz ikonach malowanych na porcelanie, wprowadziła do swojej oferty okrągłe płyty dekoracyjne idealnie wpisujące się we współczesne wnętrza.


Patery wykonywane są ręczne, następnie cała płyta pokrywana jest jednym kolorem farby, by doświadczony artysta-malarz mógł przystąpić do malowania? a raczej wybierania tego co ma pojawić się na obrazie. Technika ta jest dość pracochłonna, ale motywy powstające w ten sposób unikatowe. I tak pojawiają się kompozycje abstrakcyjno-geometryczne, mocno stylizowane motywy figuralne, tańczące postaci czy też sceny z życia codziennego. Oprócz jednobarwnych pater, powstają także dekoracje dwu-, trzy- kolorowe, gdzie po ręcznym wybraniu elementów, na białych plamach porcelany pojawiają się mocne kolorystyczne akcenty.
?Zderzenie? bieli z czernią, wykorzystanie różnych grubości linii, użycie mocnych barw, czy też zastosowanie wielu sposobów wybierania farby ceramicznej z płyty porcelanowej sprawiają, że patery znów podbiły serca kolekcjonerów oraz miłośników porcelany i ?goszczą? w nowoczesnych wnętrzach.
W ofercie manufaktury AS Ćmielów dostępne są także porcelanowe patery zdobione metodą serigrafii, a następnie ręcznie malowane. Mogą to być kalkomanie: z tańcami narodowymi (autorstwa K. S. Wolskiego), wizerunkami Matki Boskiej, dekoracjami kwiatowymi, scenami rodzajowymi, czy też z kotami. Na odwrocie takiej patery malarka może ręcznie wypisać dedykację aby stanowiła ona wyjątkowy upominek.
Oprócz pater okrągłych lub owalnych wykonywane są malowidła na kwadratowych oraz prostokątnych płytach. Na zamówienie wykonywane są również obrazy na podstawie zdjęć, rysunków lub innych wytycznych klientów.
Każdy produkt jest elegancko pakowany i otrzymuje certyfikat autentyczności potwierdzający jego ręczne wykonanie w Fabryce Porcelany AS Ćmielów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *