O drodze wojewódzkiej znów się mówi…

O rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 754 w granicach Ostrowca Świętokrzyskiego mówi się już od dawna. Niestety, do tej pory głównie mówi, a podczas piątkowej sesji nie dość tego w dość nerwowej atmosferze.
Otóż radni opozycyjnego w Radzie Miasta PiS zaproponowali wniesienie pod obrady uchwały zobowiązującej prezydenta do podjęcia, przewidzianych przepisami prawa powszechnie obowiązującego działań, w celu nieodpłatnego przekazania na rzecz Województwa Świętokrzyskiego nieruchomości zajętych w ramach inwestycji pn. ? Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 754 na odcinku od km 0+000 do km 1+912 w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z rozbudową mostu na rzece Kamiennej?.
Tymczasem przed sesją pojawił się nowy projekt wniesiony przez Prezydenta Miasta, który zobowiązuje się do takich działań, aby zrzec się odszkodowania za nieruchomości potrzebne do realizacji inwestycji drogowej, zgodnie z wydaną w maju tego roku decyzją, ale powiązać to z ogłoszeniem o zamówieniu publicznym, jeszcze w tym roku, na cały zakres inwestycji. Nie dość tego samorząd jest gotowy przekazać minimum trzykrotność kwoty, którą już wyasygnował na cele dokumentacji przetargowej, a więc ponad 1 mln zł.
– Ze zdziwieniem przyjmuję nagłe zainteresowanie prezydenta tematem przebudowy drogi 754- mówił radny Mateusz Czeremcha. Cieszę się, że wreszcie uznano, że temat budowy tej drogi jest ważny dla ostrowczan, ale z drugiej dziwię się, że stało się to po zgłoszeniu naszego projektu już w lutym, który oczekiwał na sesję blisko pięć miesięcy.
– Wspieram każde działania, które służą mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego- mówił prezydent Jarosław Górczyński. Moje zainteresowanie tą drogą nie jest z dzisiaj, bowiem rozmowa o Alei 3 Maja i całym ciągu drogi wojewódzkiej, to zadanie o którym mówimy od sześciu lat. Sam nigdy bym sobie nie pozwolił, aby tak długo trwało przygotowywanie inwestycji. Rada Miasta już w marcu 2014 r. podjęła uchwałę o przekazaniu dotacji przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski w wysokości 147 tys. zł na to zadanie. Od tej pory sprawy się toczą, zawierane są kolejne aneksy, a całość się, delikatnie mówiąc, ślimaczy.
Prezydent odniósł się do zaproponowanych przez siebie uchwał.
– Dziś wychodzę z podwójną ofertą, mimo, że przez sześć lat nie uporządkowano spraw własnościowych, bo nie wiedziano, że droga, którą zarządzano nie jest własnością, a dziś miastu przysługuje odszkodowanie- mówił. Chcę się z niego zrzec, a do tego dać ponad milion złotych, aby w końcu rozpocząć budowę. Jedyny warunek jest taki, aby przestać o tym mówić, a w tym roku rozpocząć roboty.
Po dyskusji, która momentami była dość niestosowna, przerwach, obie wniesione przed sesją uchwały zostały poparte (niemal) jednogłośnie.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “O drodze wojewódzkiej znów się mówi…

 • 30 czerwca 2020 at 10:23
  Permalink

  tam gdzie ludzie PiS , tam zawsze awantury,pomówienia i wywyższanie się a dodatkowo przypisywanie wyłącznie sobie sukcesów ale nigdy przyznanie się do porażek – o donosicielstwie nie wspomnę ; czy ktoś widział głosowanie w którym PiS jest za pomysłami innych partii ? ono zawsze musi mieć zdanie na przekór

  Reply
 • 30 czerwca 2020 at 13:28
  Permalink

  Naprawde? Wymien chociaz jeden jakis dobry pomysl innej parti, a rozwazymy go wspolnie. Pomysly innych partii to takie: zeby bylo jak bylo, lub zburzyc wszystko do zera i budowac o nowa. Naprawde chcesz sie cofnac w czasie? To kup se wczasy w Rosji, lub zacznij czytac ksiazki. A moze mamy wszystko sprzedac Niemcom i Zydom? Pomowienia nie sa bezpodstawne, Trodno znalezc polityka innej partii, zwlaszcza trzech innych, gdzie by gowno sie nie rozlalo. Mam przypomniec? ….No. i wszystko jasne. A tak na marginesie, jak dotad zadna wladza w tym miescie nie pracowala konstruktywniej niz ta obecna.Po mimo roznic potrafia znalezc konsensus. Choc mam do nich pewne ale, wszystkim dobrze znane, nie za wiele zlego moge o nich powiedziec. A znalazlo by sie wiele dobrego. Nie probojmy zyc ponad stan, to zawsze zle sie konczylo. Nie wszystko sie uda, ale nie znaczy to za obecni rzadzacy tym miastem nie staraja sie. Moje ale to pikus, choc zle swiadczy rowniez o tej obecnej wladzy tego miasta. Lepiej juz teraz nastojmy instrumenty na centralny port komunikacyjny, a zyskamy wiecej niz nam sie wydaje. (Zapytajcie tych z Bronka gdzie trzeba siegac),(i nie o cudze kieszenie tam chodzilo). Dobra zupe da sie ugotowac i z tego co mamy, jesli gospodarz dba o dobre skladniki. To rownierz nasza rola, nie zapominajmy o tym. Ze zbigocialego miasta mamy szanse zrobic krok w dobra strone, wszystko temu sprzyja, a bedzie sprzyjac jeszcze lepiej. Nie zaprzepascmy tego.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *