Zwierzę nie jest rzeczą

Policjanci poinformowali, że 65-letni mieszkaniec gminy Kunów usłyszał zarzut znęcania się nad psem, 32- letni ostrowczanin zarzut zabicia psa, a wcześniej jeden z mieszkańców powiatu ostrowieckiego zarzut zabicia siekierą kota.
Mimo obowiązywania ustawy o ochronie zwierząt, zakazującej zabijania i znęcania się nad zwierzętami, takie przypadki wciąż się zdarzają.
Zdenerwował go pies sąsiada
W dniu 22 czerwca 2020 r. funkcjonariusze Komisariatu Policji w Kunowie zatrzymali 65?letniego mieszkańca gminy, który ze szczególnym okrucieństwem miał znęcać się nad psem.
-W dniu 21 czerwca 2020 r., ok. godz. 9, wędkarz łowiący ryby w rzece Świślina w gminie Kunów zauważył w wodzie psa. Ponieważ zwierzę nie reagowało na wołanie, wyciągnął je na brzeg. Wtedy okazało się, że pies ma obrażenia głowy oraz krwawi z pyska. Dodatkowo pies miał na szyi ciasno zawiązaną smycz ?mówi B. Grubner z KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wędkarz natychmiast powiadomił o zdarzeniu dyżurnego ostrowieckiej komendy. Pies został przewieziony do lecznicy, gdzie udzielono mu pomocy.
Powstało podejrzenie, że nad zwierzęciem mógł znęcać się 65-latek. Człowiek ten w pierwszej chwili nie przyznał się do winy, jednak w trakcie przesłuchania wyjaśnił, że psa dostał od sąsiada i miał się nim zaopiekować, a ponieważ po jakimś czasie pies zaczął go denerwować, to uderzył go kilkakrotnie w głowę, a potem wrzucił do rzeki.
W dniu 23 czerwca 2020 r. mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Usłyszał zarzut zabicia psa
W dniu 3 czerwca 2020 r., kilka minut przed godz. 22, dyżurny ostrowieckiej jednostki otrzymał zgłoszenie o zabiciu psa przez 32-letniego mieszkańca Ostrowca Świętokrzyskiego.
-Jak ustalili stróże prawa, do przestępstwa miało dojść kilka godzin przed ich przybyciem ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wtedy to 32-letni konkubent osoby zgłaszającej o przestępstwie, miał wyjść z domu na spacer z psem, a następnie w jednym z opuszczonych budynków go uśmiercić.
W toku prowadzonych czynności mundurowi odnaleźli martwe zwierzę, które zostało zabezpieczone do badań. W chwili zatrzymania 32-latek miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. W dniu 5 czerwca 2020 r. został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut. Za popełniony czyn grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna będzie odpowiadał przed sądem.
Kot zabity siekierą
W maju 2020 r., do dyżurnego ostrowieckiej jednostki Policji dotarło zgłoszenie o zabiciu kota na terenie jednej z prywatnych posesji w powiecie ostrowieckim.
-Na miejscu policjanci ustalili, że zwierzę zostało zabite siekierą ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Martwe zwierzę zostało zabezpieczone do badań. 55-letni sprawca, w chwili zatrzymania miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Ustawa o ochronie zwierząt przewiduje za uśmiercenie zwierzęcia karę do 5 lat pozbawienia wolności.
Okradli zwierzęta
Ostrowieccy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 38 i 46 lat podejrzanych o włamanie do lokalu zajmowanego przez jedno ze stowarzyszeń, znajdujące się na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego.
-Przestępstwo miało miejsce w dniu 30 czerwca 2019 r. ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Łupem sprawców padła karma oraz rożnego rodzaju akcesoria dla zwierząt. Pokrzywdzony oszacował straty na kwotę blisko 15.000 zł. Policjanci ustalili, że w tym zdarzeniu brał również udział 14-latek. Policjanci odzyskali część skradzione mienia.
W dniu 3 lipca 2019 r. obaj dorośli mężczyźni usłyszeli zarzut kradzieży z włamaniem. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. Nieletni sprawca odpowie za swoje zachowanie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich.
Uratowali foxteriera
Nie zawsze zwierzęta padają ofiarami ludzi. Czasem to ludzie niosą pomoc zwierzętom. W miejscowości Kurzacze, gmina Kunów, strażacy wydobyli z lisiej jamy psa. Jak poinformowała Barbara Majdak z KP PSP Ostrowiec Świętokrzyski, do zdarzenia zadysponowano 2 samochody ratowniczo -gaśnicze ? 6 strażaków. Pies rasy Foxterier zaklinował się w lisiej jamie na głębokości ok. 1 m w odległości 4 m od wyjścia. W celu wydobycia psa dokonano wykopu w miejscu, skąd dochodziło szczekanie. Działania prowadzono z pomocą udostępnionej minikoparki. Zwierzak został wydobyty na powierzchnię, nie miał żadnych widocznych obrażeń.
Zwierzę to nie rzecz
Według ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, art. 1, zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest zwierzęciu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Zwierzęta powinny być humanitarnie traktowane, przez co rozumie się traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę, a także w pewnych przypadkach o konieczność jego uśmiercenia. Prawo zabrania znęcania się nad zwierzętami. Zwierzę traktowane w niewłaściwy, sprzeczny z prawem sposób, może być czasowo odebrane właścicielowi lub opiekunowi na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
W przypadku konieczności bezzwłocznego uśmiercenia, w celu zakończenia cierpień zwierzęcia, potrzebę taką stwierdza lekarz weterynarii, członek Polskiego Związku Łowieckiego, inspektor organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, funkcjonariusz Policji, straży ochrony kolei, straży gminnej, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej. Według art. 35 zabicie, uśmiercenie zwierzęcia albo dokonanie uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem. A jeżeli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W razie skazania za tego typu przestępstwo, sąd orzeka nawiązkę w wysokości od 1.000 zł do 100.000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt. Z kolei umarzając warunkowo postępowanie karne, sąd może orzec zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt do lat 2.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *