Skwer na Ogrodach pod lupą. Balangi pod chmurką

Kiedy na osiedlu Ogrody, w pobliżu boiska przy ulicy Dziewulskiego, na którym corocznie rozgrywany jest turniej piłkarski, powstał plac zabaw i postawiono ławki, mieszkańcy mówili, że wreszcie mogą wyjść z bloków, spotkać się z sąsiadami i odpocząć. Niestety, coraz częściej dochodzą nas głosy od czytelników, że ten teren, zwłaszcza w weekendy, zamienia się w okazjonalne miejsce do spożywania alkoholu pod gołym niebem.

-Doczekaliśmy się miejsca dla nocnych libacji dla młodzieży. Na tym skwerze często dochodzi do balang i wrzasków. Nocne sklepy z wódką i winem napędzają miejską kasę, ale my nie możemy często zasnąć. Wystarczy w poniedziałek przejść się po skwerze, by odnaleźć świadectwa upojnych nocy ? butelki i mnóstwo śmieci? Pracownicy administracji mają co robić – mówi nam jedna z mieszkanek hutniczego osiedla.

Alarmująca nasz czytelniczka podkreśla, że wielokrotnie interweniowała, ale mimo iż pojawiały się patrole, to po tygodniu wszystko wracało do nienormalności.

 

-Nie jesteśmy przeciwnikami żadnych sklepów, broń Boże nie chcemy ich zamykać, ale przydałyby się w weekendy zwiększone patrole policyjne i straży miejskiej, bo zbyt często dochodzi tu do dantejskich scen ? informuje nas kolejny mieszkaniec. -Kiedyś niedaleko placu przy PSP Nr 5 i kortu tenisowego też funkcjonował sklep i młodzież gremialnie spożywała tam alkohol. Kiedy go zamknięto, wszyscy amatorzy imprez pod gołą chmurką przenieśli się na nasz skwer?

Kolejny nasz rozmówca informuje nas, że wielokrotnie zauważył, że na skwerku chętnie wódeczkę, piwko lub winko spożywa przyjeżdżająca do Ostrowca młodzież spoza miasta. Świadczą o tym tablice rejestracyjne parkowanych pod sklepem aut.

No cóż, my wraz z mieszkańcami możemy tylko prosić, by faktycznie patrole służb w tym miejscu stały się czynnikiem odstraszającym ten nocny proceder picia alkoholu na świeżym powietrzu i w miejscu wszak tyle co niestosownym, jak i niedozwolonym. Chcieliśmy także niejako wyprzedzić wydarzenia i przestrzec, o czym także mówią mieszkańcy, przed tym, by planowane urządzenie na osiedlu ogrodu zdrowia, w pobliżu bloków nr 9, 13 i 15 także nie stało się wymarzonym miejscem nocnego balangowania. Przypomnijmy, że projekt przewiduje zagospodarowanie skweru o powierzchni ponad 1,1 ha w zieleń, ciągi komunikacyjne, obiekty małej architektury oraz montaż wyposażenia placu zabaw i siłowni zewnętrznej. Część robót związanych z budową nowego oświetlenia, a także monitoringiem wizyjnym, który jest wpięty w system monitoringu miasta, została już wykonana.

Ogrody, które niegdyś były typowym, hutniczym osiedlem, zamieszkuje dziś ponad pięć tysięcy mieszkańców. W przeciwieństwie do innych osiedli nie ma tu żadnej placówki lub domu kultury. Starsi pamiętają, że przed wieloma laty młodzież chętnie odwiedzała legendarny już dziś Klub Technika, gdzie mogła posłuchać muzyki, pograć w ping-ponga lub michały. Dziś pozostały po tym już tylko wspomnienia. Zapewne też młodzi ludzie ? mimo sąsiedztwa barów i restauracji ? na tej swoistej pustyni kulturalnej wolą towarzyskie spotkania pod chmurką. Nie upominają się także o powstanie jakiegoś cywilizowanego miejsca zabawy i relaksu.

Print Friendly, PDF & Email

6 thoughts on “Skwer na Ogrodach pod lupą. Balangi pod chmurką

 • 30 lipca 2020 at 10:14
  Permalink

  Moze miasto powinno wyznaczyc jakies miejsce, gdzie mozna pic, srac i rzygać. Niektorym naprawde nie wiele potrzeba do szczescia. Rosnie liczba zakazow, a zmniejsza sie drastycznie liczba zeczy ktore wolno. Moze wlasnie w tym jest problem. Czy rosnaca liczba zakazow nakazow i kontroli wszelakich przestrzeni zyciowych jest dobrym rozwiazaniem? Moze bylo by lepiej ksztaltowac i promowac kulture osobista, bycia kim kolwiek, nie koniecznie kims, wystarczy choc odrobine bycia sensownym i porzytecznym. Nawet zule maja jakies strzepki kultury, ktore warto podswietlac i do nich z powrotem zachecac, bo moze sa jedynie zniesmaczeni zyciem. Bo go dostatecznie nie rozumieja. Slowo ”pelna kulturka” jest przez nich czesto urzywane, wystarcz im pomoc je zrozumiec. Napewno bylo by im milo byc czescia spoleczenstwa rownie wazna, choc mniej transparentna. Nie mieli by tego nikomu za zle. Oni nawet nie chca byc transparentni, wystarczy im ich swiat w swoim gronie. Wielokrotnie w histori byly przypadki niezwyklych czynow dokonywanych przez take osoby. Oni w grupie potrafia zglupiec, ale tez potrafili by robic zeczy wartosciowe i czesto je robia, tylko nikogo to nie obchodzi. Warto je zauwarzac, aby inni tez tak chcieli. Grupa jest dla nich przedluzeniem rozumu. Zamiast ich sie bac i przeganiac z miejsca na miejsce, moze bylo by lepiej z nimi nawiazac jakas relacje, pogadac, szanowac, nie wymagajac przy tym od nich zbyt wiele. Wystarczy niezadko, a nawet czesto, zeby sie poczuc waznym i potrzebnym, zeby dokonac nawet niemozliwej z pozoru przemiany. A jesli nie przemiany, to chocby znalezienie miejsca w szyku, na miare swoich mozliwosci. Zule tez szukaja sensu, zwlaszcza po pijaku. Zjednuja sobie tym czesto mlodych ciekawych swiata, wciagajac ich w ten swiat fantazji. Pomozmy im zejsc nieco na ziemie, nie po przez przeganianie ich z miejsca na miejsce. Z osiedlowych lobuzow mozna stworzych straznikow mienia osiedla i jego mieszkancow, a nawet jakichs wartosci. Owoce dojrzewaja powoli, niektore bardzo powoli, nie da sie tego przyspieszyc, bez zaszkodzenia ich jakosci i dobrym samakom. Nawet jesli niektore nie dojrzewaja nigdy i usychaja, to warto to zauwazyc. Warto pamietac ze niezadowolenie z czegos i manifestowanie tego, lub wytrzasanie sie nad g. przez rodzicow, zwykle przenosi sie na manifestowanie tego niezadowolenia przez dzieci. Niektorzy chca byc fajni inaczej niz wszyscy i wielu niestety sie to nie udaje, ale to nie jest jeszcze powod do wyalienowania ze spoleczenstwa. Proponuje zaczac od politykow PO i Bolszeewikow.

  Reply
 • 30 lipca 2020 at 16:20
  Permalink

  Przy boisku na skwerku, na ławkach przy boisku obok bloku Ogrody 4 jest latem CO NOC PIJAŃSTWO, BLUZGI i BIJATYKI.
  Policja bez wezwania, prewencyjnie nie przyjedzie NIGDY. Straż miejska jak się okazuje już w nocy nie pracuje (sic!). Imprezy zaczynają się ok godz. 23 i kończą się ok 4 nad ranem. Wrzaski, burdy. Nikogo to nie obchodzi. Rano dzieci bawią się a ludzie spacerują wśród pustych butelek i innych, jeszcze gorszych pozostałości.

  KTO OBSŁUGUJE KAMERĘ NA SKWERKU?????? LIBACJE ODBYWAJĄ SIĘ W ZASIĘGU JEJ WIDZENIA! MOŻE W NOCY NIKT JEJ NIE PILNUJE? A MOŻE KTOŚ UDAJE, ŻE NIE WIDZI??? TO TAKIE PYTANIE DO URZĘDU MIASTA.

  Reply
 • 31 lipca 2020 at 14:57
  Permalink

  Policja to odwiedza skwerek na Ogrodach w dzień. Wyłapują dziadków z piwem którzy siedzą cichutko.
  Zapraszamy o 1 – 2 w nocy! Wczorajsza noc to jedno wielkie pijaństwo i jakoś patrolu Policji nie było. Boją się przyjechać? Może kilka mandatów wreszcie załatwi sprawę? Podobno jest jakaś kamera… Tak ciężko ustalić pijących?

  Reply
 • 2 sierpnia 2020 at 13:35
  Permalink

  Może i teraz piją,ale wcześniej nie było wcale tak słodko.Często były całonocne burdy,zniszczone samochody pod blokami.Tego chyba ludzie nie chcą pamiętać.Może też zapomnieli o częstych wizytach straży pożarnej,kiedy po pijackich libacjach na odchodne coś było podpalane.najczęściej były to stare wersalki wyciągnięte ze śmietników na których odbywały się całonocne libacje.Teraz Policja o wiele częściej się pojawia,fakt tylko samochodem i bez wysiadania.Może jeśli po podjechaniu samochodem patrol pieszo obszedł by teren zagościł by większy spokój.W porównaniu do poprzednich lat, gdy sklep nocny nie funkcjonował, wcale nie jest gorzej.

  Reply
  • 2 sierpnia 2020 at 23:59
   Permalink

   Piotrek widzę że Cię poniosło z tymi samochodami ferment siejesz cicho nie jest to fakt ale nikt samochodów tam nie demolowal i staż pożarna nie przyjeżdżał pamiętaj w swoje gniazdo się nigdy nie…

   Reply
 • 7 sierpnia 2020 at 21:23
  Permalink

  A gdzie straż piesza,którą kiedyś można było zobaczyć na osiedlach?Panie Prezydencie zrób pan coś bo kamery nie zastąpią obecności stróżów prawa na osiedlach naszego miasta.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *