Z zarzutami o zabójstwo

Wieść o znalezieniu ciała młodego mężczyzny w trawie w pobliżu bloku przy ul. Polnej, gruchnęła jak grom z nieba.
Na miejscu zjawił się prokurator, policjanci, rozbito namiot dla kryminalistyków. Na początku wiele było podejrzeń, ale rzeczowych informacji jak na lekarstwo.
Pierwsze ustalenia
A fakty są takie: w dniu 19 lipca 2020 r., o godz. 10/45, w Ostrowcu Świętokrzyskim, w pobliżu kościoła przy ul. Polnej, spacerująca kobieta natknęła się na zwłoki młodego mężczyzny. W dniu 22 lipca 2020 r. Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim postawiła zarzuty zabójstwa i wniosek o tymczasowe aresztowanie dla podejrzanego Daniela K.
Aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, podała, że martwy mężczyzna to 20-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego. Ani rzeczniczka Policji, ani Prokurator Rejonowy Cezary Skalmierski nie zgodzili się podać w niedzielę żadnych szczegółów ustaleń, które poczyniono na miejscu zdarzenia.
-Z relacji świadka wynikało, że odkrycia dokonał przypadkowo, będąc na spacerze, na nieużytkach znajdujących się pomiędzy ulicą Polną a Denkowską w Ostrowcu Świętokrzyskim ?powiedziała w dniu 22 lipca 2020 r. aspirant Ewelina Wrzesień. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci. Zebrane przez śledczych ślady wskazywały, że do śmierci, znalezionego między blokiem a kościołem, 20- letniego ostrowczanina najprawdopodobniej ktoś się przyczynił. Ostrowieccy kryminalni od razu przystąpili do działań i wykonali szereg czynności, które jeszcze tego samego dnia doprowadziły do zatrzymania trzech mężczyzn w wieku od 21 do 25 lat.
Mieszkańcy bloku także nie byli skorzy do rozmów na temat tej tragedii. Po pierwsze wydarzyła się wielka tragedia, bo nie żyje młody człowiek, a to już mówi samo za siebie, a po drugie ? sami najprawdopodobniej niezbyt dużo wiedzieli..
-W tej chwili niewiele możemy powiedzieć ?powiedział młody mężczyzna. Oni mieszkali u nas zaledwie od niedawna.
Pani siedząca na balkonie powiedziała, że na tablicy obok bloku wisi klepsydra. Jeszcze nie zdążyli się dobrze poznać, a tu takie coś.
Zarzut zabójstwa
W dniu 22 lipca 2020 r. prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach podał, że Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzi śledztwo o sygn. PR 2 Ds. 162.2020 przeciwko 21-letniemu Danielowi K. podejrzanemu o zabójstwo 20-latka. Do zdarzenia doszło w nocy z 18 na 19 lipca br. w Ostrowcu Świętokrzyskim.
-W oparciu o zgromadzony dotychczas materiał dowodowy w postaci m.in. wyników oględzin miejsca zdarzenia, wstępnych wyników sekcji zwłok, zeznań świadków, ustalono, iż Daniel K. zadał pokrzywdzonemu serię uderzeń pięściami i nogami w newralgiczne dla życia i zdrowia części ciała, tj. w głowę, szyję oraz klatkę piersiową, czym spowodował liczne obrażenia w postaci m.in. złamań kości i krwotoków, które skutkowały śmiercią pokrzywdzonego ?stwierdził prokurator Daniel Prokopowicz.
W dniu 21 lipca 2020 r. Daniela K. doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie prokurator przedstawił mu zarzut zabójstwa w zamiarze ewentualnym w warunkach recydywy, gdyż podejrzany odbywał już w przeszłości karę pozbawienia wolności za umyślne przestępstwo podobne przeciwko życiu i zdrowiu.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Daniel K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia sprzeczne z ustalonym stanem faktycznym.
Z uwagi na okoliczności sprawy prokurator skierował w dniu 21 lipca 2020 r. do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy. Pozostałe dwie osoby zatrzymane do sprawy zostały przesłuchane w charakterze świadków, a następnie zwolnione.
W śledztwie kompletowany będzie materiał dowodowy niezbędny do jednoznacznego ustalenia okoliczności sprawy. Podejrzanemu grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Areszt dla podejrzanego

W dniu 22 lipca 2020 r. Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim zastosował wobec 21-letniego ostrowczanina środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Mężczyzna podejrzany jest o zabójstwo 20-latka. Grozi mu kara nawet dożywotniego pobawienia wolności.
-Zebrany przez stróżów prawa materiał dowodowy został przekazany prokuratorowi. Ostatecznie prokurator Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim przedstawił w dniu 21 lipca 2020 r. zarzut zabójstwa 21-latkowi ?potwierdza aspirant Ewelina Wrzesień. W dniu 22 lipca 2020 r. sąd przychylił się do wniosku prokuratora stosując wobec młodego ostrowczanina najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
32-latek z zarzutem zabójstwa
Nie było to pierwsze w tym roku zabójstwo na naszym terenie. W dniu 10 stycznia 2020 r., Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 32-letniego Łukasza J. na okres trzech miesięcy.
Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa 49-letniego Piotra K.
-Tragiczne zdarzenie miało miejsce w dniu 7 stycznia 2020 r., ok. godz. 17, w jednym z domów na terenie gminy Waśniów. Zarzut w związku z przestępstwem określonym w art. 148 par. 1 Kodeksu karnego postawiliśmy tylko jednemu z uczestników libacji ? mówił Prokurator Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim, Cezary Skalmierski.
Składając wyjaśnienia Łukasz J. przyznał się do popełnienia zbrodni zabójstwa. Ofiara poniosła śmierć od ciosu nożem w szyję. 32-latek został zatrzymany w dniu 7 stycznia 2020 r., ok. godz. 19. Prokurator nie ujawnił na tym etapie, jaki był motyw czynu sprawcy.
Aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim, podała, że w krytycznym momencie doszło do nieporozumień między dwoma uczestnikami libacji. W trakcie awantury 32-latek ranił nożem w okolicę szyi swojego starszego kolegę. W wyniku poniesionych obrażeń 49- latek zmarł. W tracie czynności prowadzonych przez policjantów w związku z tym tragicznym zdarzeniem, funkcjonariusze zatrzymali 4 jego uczestników. Trzech mężczyzn w wieku od 29 do 32 lat oraz 26-letnią kobietę. Zarzut zabójstwa usłyszał 32-latek. 49-letni mężczyzna, który trafił feralnego dnia pod dach małżonków, był na stałe zameldowany w gminie Bodzechów. Jednak nie przebywał w miejscu stałego pobytu. Nie korzystał ze wsparcia miejscowego ośrodka pomocy społecznej. Nie wiadomo też, jak długo przebywał w sąsiedniej gminie.
Sprawa jest w troku. Trwa jeszcze obserwacja psychiatryczna podejrzanego.
Wina umyślna
Kodeks karny w art. 1 par. 3 wyłącza odpowiedzialność karną sprawcy czynu, któremu w chwili popełnienia czynu zabronionego nie można przypisać winy. Jednak Kodeks karny nie zawiera definicji winy, choć generalnie wyróżnia się winę umyślną i nieumyślną.
Wina umyślna to postać winy, na którą składają się: wina umyślna w zamiarze bezpośrednim (dolus directus) oraz w zamiarze ewentualnym (dolus eventualis). Zamiar bezpośredni zachodzi wtedy, gdy sprawca chce popełnić czyn zabroniony, a zamiar ewentualny – gdy sprawca, przewidując możliwość popełnienia czynu zabronionego, na to się godzi.
Winę nieumyślną charakteryzuje brak zamiaru popełnienia czynu zabronionego. Sprawca popełnia jednak ten czyn na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał (lekkomyślność) albo mógł przewidzieć (niedbalstwo). Zabójstwo można popełnić jedynie z winy umyślnej ? w zamiarze bezpośrednim lub ewentualnym. Zabójstwo może być popełnione z różnych motywów, jak chęć wyładowania agresji, osiągnięcia korzyści majątkowych kosztem ofiary, wskutek sprzecznych interesów zabójcy i ofiary. Tylko niewielka liczba zabójstw jest popełniana z czystej agresji, np. podczas rabunku.
Zdecydowana większość, ok. 90 proc zabójstw ma charakter zemsty. Okolicznościami wyłączającymi winę na gruncie prawa karnego są m.in.: niedojrzałość psychiczna i społeczna nieletnich, niepoczytalność – czyli taki stan psychiki, w którym człowiek nie ma możności rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem, a także błąd.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *