W szponach nałogu. Jazda pod wpływem…

Wieczorem 5 sierpnia 2020 r., w Janiku, doszło do kolizji drogowej z udziałem nietrzeźwego kierującego. Na miejscu policjanci ustalili, iż 43-latek kierujący skuterem uderzył w prawidłowo zaparkowanego volkswagena. Uderzenie w tył prawidłowo zaparkowanego pojazdu – sytuacja typowa dla nietrzeźwych kierujących. I rzeczywiście, przeprowadzone badanie sprawcy kolizji wykazało, że mężczyzna na skuterze miał prawie dwa promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że 43-latek podróżował wspólnie ze swoim 12-letnim synem. Na szczęście cała sytuacja dla wszystkich uczestników tego zdarzenia drogowego zakończyła się niegroźnymi stłuczeniami.
Za kierowanie skuterem w stanie nietrzeźwości mieszkańcowi powiatu ostrowieckiego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz kilkuletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Odpowie również za spowodowanie kolizji drogowej.
Pomimo stale prowadzonych licznych działań oraz kampanii informacyjnych, przestrzegających przed kierowaniem pojazdami pod wpływem alkoholu, nadal zdarzają się nieodpowiedzialne
osoby, które wsiadają za kierownicę w stanie nietrzeźwości. Co ciekawe, w okresie wakacyjnym jest ich jakby więcej.
Pijany kierowca trafił do aresztu
W dniu 1 sierpnia 2020 r., o godz. 19.13, w Bidzinach, 36-latek nie posiadający uprawnień, kierował samochodem marki Citroen Xsara Picasso.

-Człowiek ten prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu ?mówi podkomisarz Agata Frejlich, oficer prasowy KPP w Opatowie. 35-latek stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu. Został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.
Przekroczył dozwoloną prędkość
W dniu 31 lipca 2020 r., w Ćmielowie, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli kierującego pojazdem marki Renault, który przekroczył dozwoloną prędkość.

-W trakcie rozmowy funkcjonariusze poczuli od mężczyzny woń alkoholu ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak się okazało, 54-letni mieszkaniec jednej z miejscowości powiatu sandomierskiego miał ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
54-latek odpowie przed sądem. Za to przestępstwo grozi kara do 2 lat pobawienia wolności, kilkuletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz wysoka kara grzywny.

Aspirant Ewelina Wrzesień: -Nieustannie apelujemy do kierujących o wyobraźnię, rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a przede wszystkim przestrzegamy przed jazdą na tzw. podwójnym gazie. To śmiertelne niebezpieczeństwo! Czasu nie da się cofnąć. Jedna nieodpowiedzialna decyzja może skutkować nawet czyjąś śmiercią.

Za szybko i pod wpływem alkoholu
W dniu 30 lipca 2020 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Iłżeckiej, przed godz. 8, policjanci z ostrowieckiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Chrysler.

-48-letni kierowca amerykańskiego samochodu jechał zbyt szybko, ale również nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami -mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Co więcej, badanie alkomatem wykazało, że podróżował swoim samochodem, mając ponad 1 promil alkoholu w organizmie, a pojazd nie posiadał aktualnego przeglądu technicznego.
48-latek odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości i za wszystkie popełnione wykroczenia.
Bez wyobraźni
W dniu 29 lipca 2020 r., ok. godz. 18, w Szwarszowicach, policjanci ostrowieckiej drogówki zatrzymali 36-latka, który będąc w stanie nietrzeźwości kierował motorowerem marki Baotian.
-W trakcie podjętej interwencji mundurowi wyczuli intensywną woń alkoholu od kierującego ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Przeprowadzone badanie na trzeźwość potwierdziło, że 36-letni mieszkaniec gminy Bodzechów przemieszczał się jednośladem mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie.
Osoby decydujące się na kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu wykazują się brakiem rozsądku i lekkomyślnością. Pijany kierowca to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, nie tylko własnego, ale też innych użytkowników dróg. Sprawcy za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Ostrowiecka Policja apeluje o trzeźwą jazdę, zgodną z obowiązującymi przepisami i dostosowaną do panujących warunków drogowych.
Nie ma dnia
Praktycznie każdego dnia na świętokrzyskich drogach policjanci zatrzymują średnio kilkunastu kierujących pod wpływem alkoholu. Od stycznia do końca lipca 2020 r. w ich ręce wpadło już ponad dwa tysiące amatorów promili.
-Mimo, że wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu jest surowo zabronione, to wiele osób (mężczyzn, ale i kobiet) nic sobie nie robi ?mówi nadkomisarz Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP w Kielcach. Wciąż zbyt wielu ludzi nie robi sobie nic z zagrożenia, jakie powodują na drodze, prowadząc pojazd w alkoholowym zamroczeniu. Tymczasem takie postępowanie może sprawić, że zostaną potencjalnymi sprawcami wypadku, w którym ceną może być ludzkie zdrowie, a nawet życie. Ludzie nadużywający alkoholu nie tylko niszczą swoje zdrowie i zatruwają życie niepijącym, ale również ? siadając za kierownicę ? mogą stać się potencjalnymi zabójcami. Nie wolno zapominać, że każdy taki nietrzeźwy kierujący ryzykuje nie tylko utratę prawa jazdy, wysoką grzywnę czy nawet karę więzienia, ale może również ? w przypadku spowodowana ludzkiej tragedii ? zostać obciążony niemałymi kosztami, które będzie musiał ponosić przez długie lata. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *