Piłkarskie święto przy Świętokrzyskiej. KSZO- Wisła Kraków w 1/32 Pucharu Polski

Mecz 1/32 finału Totolotek Pucharu Polski 2020/2021 pomiędzy KP KSZO 1929, a ekstraklasową Wisłą Kraków rozegrany zostanie już w najbliższą sobotę, 15 sierpnia o godz. 19.29?
W rozgrywkach 1/32 finału wezmą udział 64 drużyny z całej Polski.

Sprawić wielką niespodziankę

Piłkarze KSZO marzą o sprawieniu wielkiej niespodzianki i wyeliminowaniu z rozgrywek pucharowych Wisły Kraków, co oczywiście byłoby wielką sensacją. Pamiętać jednak musimy o tym, że rywalizacja z krakowskimi zespołami, prezentującymi zawsze dobre wyszkolenie techniczne, nie wypadała dla naszego klubu dobrze. Poza tym, obecnie zespoły dzieli kilka klas rozgrywkowych różnicy i co prawda zawsze warto wierzyć w swój, ale warto też stronić od zajmowania pozycji kibica hurra optymisty.
Handicapem zespołu KSZO jest to, że tak naprawdę trenerzy Białej Gwiazdy nie wiedzą, jak gra nasza jedenastka. Niestety, nawet nie wyjeżdżając z Krakowa przekonali się o tym już podczas III-ligowego meczu KSZO w Grodzie Kraka z rezerwami Cracovii. Z Wisłą wiążą nas piękne wspomnienia, kiedy to piłkarski KSZO najpierw pukał na salony, a później w nich jednocześnie z tremą i z gracją poruszał się.
Rywalizacja zaczęła się jeszcze w II lidze?
W sezonie 1995/1996 zdarzyło się, że Biała Gwiazda występowała w II lidze, do której właśnie awansował KSZO. 27 sierpnia 1995 roku zespoły zmierzyły się przy Świętokrzyskiej w 5 kolejce rozgrywek. Padł remis 2:2 (1:1). W meczu, który oglądało 6000 widzów, bramki dla KSZO zdobyli Żelazowski w 26 i Baćmaga z rzutu karnego w 48 min. Z kolei dla Wisły oba gole zdobył Grzegorz
Kaliciak w 42 i 71 min. z rzutu karnego. Wiosną 1996 roku, a dokładnie 20 kwietnia, w Krakowie przecieraliśmy oczy ze zdumienia. Pamiętam to spotkanie wybornie, bo w 23 min. po strzale
Grzegorza Sudoła KSZO objął prowadzenie i zanosiło się na wielką niespodziankę. Wyrównał w 61 min. Janusz Świerad. Remis przed meczem bralibyśmy w ciemno, tymczasem w doliczonym czasie gry prowadzenie dla Wisły zdobył Dariusz Marzec i spotkanie zakończyło się wygraną gospodarzy 2:1.

KSZO i Wisła w rozgrywkach I ligi
Bogata jest także historia spotkań z Wisłą Kraków w najwyższej klasie rozgrywkowej, czyli w I lidze, gdyż wówczas jeszcze nie istniała w nomenklaturze piłkarskiej Ekstraklasa.
I tak, w I lidze w sezonie 1997/1998 23 sierpnia w Krakowie Wisła ? po golu Grzegorza Patera w 1 min. ? pokonała KSZO 1:0. W rundzie wiosennej, dokładnie 28 marca 1998 roku, KSZO
uległ Białej Gwieździe na własnym boisku 0:1, a strzelcem bramki w 79 min. był Ibrahim Sunday. Zespoły spotkały się także w Ekstraklasie w sezonie 2001/2002. 21 lipca w Ostrowcu KSZO uległ Wiśle 0:1 po golu naszego wychowanka, Kamila Kosowskiego w 50 min. W pomeczowym komentarzu napisaliśmy, że chyba ?Bóg był z Krakowa?, bo zasługiwaliśmy na zwycięstwo. Cóż z tego, jak zmarnowaliśmy kilka wyśmienitych okazji podbramkowych.
Na szczęście, 16 września 2001 roku, KSZO wziął srogi rewanż, bo w meczu podczas padającego deszczu nasza drużyna wygrała pod Wawelem 1:0, a gola na wagę trzech punktów zdobył Wojciech Małocha w 61 min. Swoją drogą, ten mecz, z perspektywy lat, upewnia mnie w przekonaniu, że KSZO nigdy w meczu na deszczu nie przegrał?
W I-ligowym sezonie 2002/2003 6 października 2002 roku Wisła odprawiła KSZO wygrywając u siebie 4:1, po golach Marcina Kuźby w 5 i 73 min., Jacka Paszulewicza w 65 min. i Macieja Żurawskiego w 80 min. Honorowego gola dla KSZO strzelił w tym spotkaniu Marek Sokołowski w 60 min. Wiosną 2003 roku, 3 maja, rozbity już kadrowo KSZO przegrał przy Świętokrzyskiej
0:1, kiedy to w 62 min. na listę strzelców wpisał się Grzegorz Pater. Co ciekawe, w naszej drużynie wystąpił wówczas obecny radny miejski, Kamil Kutryba.
Mariusz Jop w Wiśle, krakowski zaciąg w KSZO
Dziś w Wiśle pracuje nasz wychowanek i były reprezentacyjny obrońca Mariusz Jop, który po zakończeniu wspaniałej kariery sportowej został asystentem pierwszego trenera Białej Gwiazdy. Parę tygodniu temu 42-letni dziś Mariusz obchodził urodziny. Do Wisły przeszedł w 1999 roku w wieku 21 lat. Zapewne starsi kibice pamiętają, że w ramach rozliczeń międzyklubowych do KSZO trafili wówczas tacy piłkarze Wisły, jak Rafał Wójcik, Wiktor Sydorenko, Janusz Świerad i Marcin Pasionek.
W Pucharze Ligi
Z Białą Gwiazdą nasza drużyna toczyła także boje w Pucharze Ligi. 10 marca 2001 roku w IV rundzie Wisła wygrała z KSZO 4:0 (1:0), po golach Mirosława Szymkowiaka w 33, Grzegorza Patera w 66, Kamila Kosowskiego w 71 i Sundaya Ibrahima w 75 min. W Pucharze Ligi zespoły spotkały się także 29 sierpnia 2001 roku. W Ostrowcu KSZO uległ 2:3 (1:1). Mecz był niezwykle interesujący. Prowadzenie w tym meczu dwukrotnie obejmowała Wisła, ale KSZO z sukcesem gonił wynik. Niestety, w doliczonym czasie gry Wisła zdobyła decydującego gola. Obie bramki dla KSZO zdobył w tym spotkaniu Jarosław Popiela ? w 41 i 87 min. z rzutu karnego. Dla Wiślaków gole strzelali: Ryszard Czerwiec w 25 min. oraz Grzegorz Niciński w 74 i 90 min.
Po tym meczu działacze ówczesnego SPN KSZO postanowili rozstać się z trenerem Krzysztofem Tochelem. Pod naciskiem opinii ostatecznie zamienili  go Józefem Antoniakiem dopiero w październiku tego roku, kiedy KSZO uległ na własnym terenie Odrze Wodzisław 1:2 w 1/16 Pucharu Polski.
Towarzysko?
Kiedy KSZO występował już na zapleczu I ligi, 22 lipca 2006 roku rozegrał  w Krakowie towarzyskie spotkanie z krakowskim gigantem. Wisła wygrała 5:0 (4:0). Gole wbili nam: Jean Paulista w 8 i 30, Marek Zieńczuk w 15 i 41 min. oraz Patryk Małecki w 87 min. W Ostrowcu 18 lipca 2009 roku doszło do towarzyskiego spotkania z krakowskim zespołem występującym w Młodej Ekstraklasie. KSZO wygrał 2:1 (0:1). Mecz ten powinien pamiętać Tomasz Persona, bo to on w 49 min. wyrównał, a zwycięskiego gola w 90 min. strzelił Marcin Folc.
Rok później, dokładnie 23 lipca 2010 roku, w kolejnej towarzyskiej potyczce Wisła ograła nasz klub 3:1 (1:0). Gole w tym spotkaniu zdobywali: Christian Tiboni w 31, Andraz Kirm w 83 i Michał
Nalepa w 90 min. dla Wisły oraz Marcin Dziewulski w 70 min. dla KSZO. 
Jaki będzie wynik meczu z Wisłą Kraków? Przekonamy się w sobotni, pasjonująco zapowiadający się wieczór przy Świętokrzyskiej? Bilety na to spotkanie skalkulowano na 30 zł (normalny). Można je już kupić w kasach klubowych w godz. 11-17, w barze Sport Pub przy ulicy Sienkiewicza oraz w kasach klubu w dniu meczu od godz. 17. Na ten mecz nie będą obowiązywać karnety. W dniu meczu bramy wejściowe otwarte będą od godz. 18.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Piłkarskie święto przy Świętokrzyskiej. KSZO- Wisła Kraków w 1/32 Pucharu Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *