Sobota ze zdrowiem

W minioną sobotę mieszkańcy osiedli: Ogrody, Stawki i Złota Jesień odebrali  vouchery na bezpłatne wykonanie  badań profilaktycznych.

Organizatorem akcji byli: Stowarzyszenie ?Eldorado?, z prezesem Krzysztofem Jankowskim oraz radna miejska, Joanna Pikus i proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, ks. Andrzej Barzycki. Jak mówi Joanna Pikus, to kontynuacja projektu ?Sobota ze Zdrowiem?, który realizowany jest od kilku lat w mieście oraz sąsiednich gminach. Trwająca pandemia ograniczyła możliwości organizatorom, lecz jednocześnie ujawniła konieczność kontynuowania tego rodzaju przedsięwzięć. Po vouchery na bezpłatne badania zgłosiło się ponad 200 osób, co pokazuje skalę potrzeb.

-W tej edycji skoncentrowaliśmy się na profilaktyce układu krążenia, którego schorzenia najczęściej dotykają mieszkańców. Proponowane badania dotyczą pełnego lipidogramu, który pacjenci będą mogli wykonać do 9 września, bezpłatnie w laboratorium po okazaniu vouchera. Cieszy mnie, że nasza akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Niestety, trwająca pandemia ogranicza nieco zakres naszego działania, stąd też akcję skierowaliśmy do mieszkańców  konkretnych osiedli. Mam nadzieję, że uda nam się przeprowadzić podobne inicjatywy w innych dzielnicach miasta. Niestety trwająca epidemia mocno ogranicza działalność profilaktyczną poradni, w tym także dostępność do badań, no co zwracają uwagę mieszkańcy, stąd potrzeby w tym zakresie są duże  ? mówi radna, Joanna Pikus.

Spotkanie było też okazją do rozmów z mieszkańcami, którzy nie kryli obaw o swoje zdrowie w  związku z brakiem możliwości bezpośrednich wizyt lekarskich. Ludzie narzekali na wciąż trwające porady przez telefon, które nie pozwalają na pełną diagnostykę.

-Bardzo mnie cieszy ta akcja, gdyż przy tele ?poradach nie mam możliwości wykonać żadnych badań profilaktycznych. Wszyscy boimy się koronawirusa, a tymczasem ludzie chorują i umierają na inne choroby. Nie można się skutecznie leczyć, bo jak można badać pacjenta przez telefon? Dlatego uważam, że takie akcje są bardzo potrzebne, szczególnie właśnie w czasie pandemii ? mówiła jedna z uczestniczek.

Akcja przebiegała wśród wszystkich obowiązujących środków ostrożności. Uczestnicy posiadali maseczki, zachowywali obowiązującą odległość  i zachęcani byli do dezynfekowania dłoni. Każdy z uczestników otrzymał także upominek.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *