Pomysłowi ostrowczanie. Zgłosili aż 105 propozycji

Od 31 lipca do 13 sierpnia br. ostrowczanie mieli okazję składać karty pomysłów na rozwój Ostrowca Świętokrzyskiego, zarówno w aspekcie lokalnym, jak i instytucjonalnym.
Był to kolejny etap prac nad przygotowaniem projektu w ramach konkursu ogłoszonego z norweskiego mechanizmu finansowego. W tym czasie oprócz trzech stałych punktów (Urząd Miasta, Miejska Biblioteka Publiczna, Rawka Od Nowa) prowadzono kampanię informacyjną w różnych częściach miasta, w których odbywały się ważne dla naszych mieszkańców wydarzenia (m.in.: koncerty w amfiteatrze, otwarcie placu zabaw na Osiedlu Spółdzielców).
W ramach karty pomysł mieszkańcy musieli odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące celów/priorytetów rozwoju Ostrowca Świętokrzyskiego. Po debacie i ankietach miejski zespół opracował trzy szerokie aspekty: miasta, w którym chcę pracować, miasta, w którym chcę żyć, miasta, które chcę tworzyć.
– Dziękuję serdecznie wszystkim tym ostrowczanom, którzy odpowiedzieli na nasz apel i zgłosili swoje pomysły. Zebrane karty pomysłów to doskonały materiał do dalszej pracy zarówno w ramach przygotowywanego wniosku o dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, jak również jako materiałów czasem wręcz socjologiczny i obraz tego jak Ostrowiec Świętokrzyski widzą jego mieszkańcy i co chcieliby zmienić ? mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński.
Łącznie wpłynęło 105 pomysłów na rozwój Ostrowca Świętokrzyskiego. Obecnie duży zespół z udziałem przedstawicieli instytucji zewnętrznych dokonuje oceny pod kątem merytorycznym zgłoszonych projektów.
Ocena ta musi dać odpowiedź na następujące pytania: czy pomysł pomaga realizować cele ścieżki rozwoju? Czy pomysł posiada realizatora? (czy może się nim zająć miasto, a jeśli nie, to czy pomysł ma kogoś, kto chce wziąć za niego odpowiedzialność), Czy pomysł może samodzielnie zamienić się w przedsięwzięcie, czy też jest jedynie elementem, który może zostać włączony w większy temat? Czy jest możliwy do realizacji? Ponadto, oceniana będzie zgodność z wytycznymi, które zostały wskazane i zapisane przez grantodawcę.
– Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którzy zgłosili pomysły liczę, że powstanie bank danych, które mogą być realizowane nie tylko z tego projektu, ale ze środków własnych samorządu. Chciałbym wyróżnić pomysły związane z samorządnością, budowaniem lokalnej tożsamości, czy dotyczącymi szkolnictwa. Pojawiła się nawet propozycja powstania w Ostrowcu Świętokrzyskim wyższej szkoły technicznej.
Do końca przyszłego tygodnia ma zostać przedstawiona lista projektów z krótką charakterystyką oraz podziałem na projekty podstawowe, które będą ujęte w Programie Rozwoju Lokalnego i Programie Rozwoju Instytucjonalnego i zostaną skierowane do realizacji, a także uzupełniające. Jak słyszymy w Urzędzie Miasta, niektóre z pomysłów wymagają doprecyzowania i dalszej konsultacji z projektodawcami.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *