Mirosław Radomski, prezes Fotoklubu Galeria MCK: -Za nami intensywny rok, pełen zmian

– Czas w ostrowieckim Fotoklubie liczony jest od wystawy dorocznej do kolejnej wystawy. Ten ostatni okres był jak nigdy bardzo intensywny.
– To już XVI Doroczna Wystawa Foklubu Galeria MCK – mówi Mirosław Radomski, prezes ostrowieckiego Fotoklubu. Minął kolejny rok naszej działalności, dosyć intensywny tak jak i poprzednie lata. Niemniej jednak ostatni rok naszego istnienia przyniósł pewne zmiany. Siedzibą Fotoklubu stała się nowa Galeria Fotografii MCK w Ostrowieckim Browarze Kultury przy ulicy Polnej. Z końcem ubiegłego roku Andrzej Łada, kustosz galerii i prezes Fotoklubu odszedł na emeryturę i postanowił zająć się nowymi wyzwaniami. Nowym kustoszem galerii został Stanisław Dunin-Borkowski. Zmiany zaszły także w tzw. zarządzie Fotoklubu, choć nie jesteśmy formalnym stowarzyszeniem, ja zostałem prezesem, Stanisław Dulny i Stanisław Dunin -Borkowski wiceprezesami, a Grzegorz Górnisiewicz skarbnikiem.
– Czy ta nowa już XVI wystawa czymś zaskoczy? Czy autorzy ?się spisali??
– Doroczna wystawa to przegląd dorobku członków Fotoklubu w ostatnim roku działalności. Moim zdaniem, członkowie pokazują ciągle dobrą kondycję twórczą w fotografii, a przede wszystkim chcą pokazać, jak bardzo ich cieszy działalność fotograficzna. Prace na wystawę każdy z członków wybrał samodzielnie, a następnie zostały one zatwierdzone przez gremium. Stąd różnorodność tematyki i techniki fotografii. Każdy z członków ma swoją odrębną wrażliwość i zainteresowania, oraz sposób fotografowania. Są wśród nas twórcy, którzy oprócz działalności fotoklubowej w Ostrowcu Świętokrzyskim, posiadają status artysty Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) lub Fotoklubu Rzeczypospolitej (AFRP). Przypomnijmy, że aż ośmiu członków Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim z powodzeniem przystąpiło pod koniec minionego roku do egzaminu do Związku Polskich Artystów Fotografików.


– Obostrzenia epidemiologiczne wyznaczają rytm naszego życia, a jak będzie wyglądał wernisaż? To już tradycja, że wystawa doroczna ściąga tłumy. Czy będą jakieś ograniczenia?
– Niestety, wernisaż tegoroczny odbywa się z pewnymi obostrzeniami związanymi z sytuacją epidemiologiczną. Jednocześnie w Galerii nie może przebywać więcej niż 50 osób, w związku z czym główne otwarcie planujemy zrobić przed budynkiem, tak, aby nie ograniczać liczby osób chcących wziąć udział w naszym święcie.

– Jakie plany na nadchodzące miesiące ma ostrowiecki Fotoklub?
– Naszym celem jest utrzymanie wysokiego poziomu działalności artystycznej w sztuce fotograficznej. Utrzymujemy ciągły kontakt poprzez spotkania klubowe (od początku w każdą środę w siedzibie Fotoklubu). Współpracujemy z fotografikami z innych rejonów Polski, a także świata. W obecnych czasach dużo także się dzieje w świecie wirtualnym. Dlatego też, wielu z nas jest aktywnymi członkami wielu forów i grup w Internecie, gdzie prezentujemy swoje dokonania. Dalej chcemy się rozwijać i pokazywać fotografie w przestrzeni publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– Koniec wakacji i początek roku szkolnego to czas, kiedy szukamy sposobu na siebie. Czy Fotoklub jest otwarty na ?nowe twarze?? Jak można się do was dostać?
– Przez kilkanaście lat działalności Fotoklubu przeszło wiele osób. Z racji nauki, pracy, wielu naszych członków wyjechało poza Ostrowiec, ale wciąż pozostaje grupa, która uczestniczyła w zakładaniu Fotoklubu, są osoby, które mimo zamieszkiwania poza Ostrowcem, dalej aktywnie uczestniczą w życiu Fotoklubu. Przychodzą także nowi członkowie, na których jesteśmy ogromnie otwarci, którym służymy swoją radą i doświadczeniem. Zapraszamy do nas wszystkich miłośników fotografii. Niech fotografia nas bawi i cieszy, i dzielmy się nią z innymi.
– Dziękuję za rozmowę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *