Sprawca wypadku na ulicy Polnej nieprawomocnie skazany na 8 lat więzienia

Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim uznał Mateusza Z. za winnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym na ulicy Polnej i skazał go nieprawomocnie na karę 8 lat pozbawienia wolności.

Tragiczne zdarzenie, w którym jedna osoba zginęła, a druga odniosła poważne rany, miało miejsce bezpośrednio po pasterce, gdy ludzie wychodzili z kościoła. Sprawca po potrąceniu dwóch kobiet uciekł z miejsca zdarzenia, a poza tym był nietrzeźwy (1,1 promila).

Proces Mateusza Z. rozpoczął się w dniu 8 sierpnia 2018 r. przed Sądem Rejonowym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na 25 czerwca 2019 r. zaplanowane zostały mowy końcowe, ale rozprawa się nie odbyła. Jak się okazało, z powodu długotrwałej choroby sędziego proces trzeba prowadzić od nowa. Pierwsza nowa rozprawa odbyła się w dniu 6 lutego 2020 r. W dniu 7 września 2020 r. zapadł nieprawomocny wyrok.

Sąd uznał Mateusza Z za winnego zarzucanych mu czynów i skazał na karę 8 lat pozbawienia wolności. Mateusz Z. otrzymał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i musi niezwłocznie złożyć prawo jazdy w starostwie. Sąd obciążył go także nawiązkami na rzecz pokrzywdzonych w kwocie 20 tys. złotych oraz dwa razy po 10 tys. złotych. Jego konto obciążą też koszty procesowe oraz koszty zastępstwa procesowego pokrzywdzonych.

Proces toczył się przy dużym zainteresowaniu mediów. Wśród zeznających w jego toku świadków była kobieta, która ten wypadek przeżyła.

-Wracałam z mamą po pasterce ?zeznała pokrzywdzona, która w wypadku doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Nagle w nas uderzono. Mama nie przeżyła uderzenia przez ten samochód. Do dziś nie mogę pogodzić się z jej śmiercią.

Świadek przyszła do sądu o kulach. Po wypadku leczyła się w Ostrowcu oraz w Otwocku. Przeszła kilka operacji, ale nadal nie jest zdrowa.

Wyrok jest nieprawomocny. Należy się spodziewać apelacji, gdyż prokurator żądał dla sprawcy 10 lat pozbawienia wolności przy zastrzeżeniu, że może on starać się o warunkowe zwolnienie z odbycia reszty akty po ośmiu latach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *