Retrospektywa wystawa ,,Linia i płaszczyzna?? Pawła Orłowskiego w ćmielowskiej Galerii Van Rij. Wernisaż już jutro

Galeria Sztuki współczesnej Van Rij zaprasza na retrospektywną wystawę rzeźby Pawła Orłowskiego ,,Linia i płaszczyzna??.

Zostaną na niej zaprezentowane nieznane szerszej publiczności starsze prace artysty oraz najnowsze rzeźby boty.  Orłowski w swojej twórczości balansuje pomiędzy tradycją mistrzów a nowoczesnością. Uniwersalne tematy reinterpretuje za pomocą zgeometryzowanych rzeźb-botów, nadając klasyce współczesny wymiar. Linia i płaszczyzna odnoszą się do sposobu, w jaki artysta kształtuje formę. To metafora upływu czasu i artystycznej drogi. Przejście od form kształtowanych miękką linią do geometryzacji i płaszczyzn, które budują jego najnowsze prace. Emocje, kruchość i obserwacja człowieka to wspólny mianownik dla twórczości Orłowskiego.

Paweł Orłowski to artysta związany z krakowską ASP, gdzie prowadzi pracownię rzeźby na wydziale wzornictwa.

 Rzeźbiarz cieszy się popularnością a swoje prace prezentował w różnych zakątkach świata, min. USA i Kanadzie.

Tematem prac Orłowskiego są ludzkie sylwetki, jednak nie są to studia idealnych proporcji, lecz zainteresowanie redukcją, geometryzacją. Jednym z bohaterów sztuki Orłowskiego stały się boty. Zdają się być złożone z różnego kształtu brył, są hybrydą harmonijnego ludzkiego ciała i zautomatyzowanej maszyny. W ten sposób, za pomocą botów, artysta reinterpretuje klasyczne, znane historii sztuki tematy. Balansując pomiędzy tradycją renesansowych mistrzów a nowoczesnością twórca stawia w centrum swojej sztuki człowieka i jego miejsce w świecie.

 Tworzywem rzeźbiarskim dla Orłowskiego jest brąz, stal lub beton, często eksponuje niedoskonałości tych materiałów. Niektóre z jego dzieł osiągają kilka metrów wysokości. Nieregularne i geometryczne formy rzeźbiarskie kontrastują ze szlachetnością brązu zaś płaszczyzny metalowych blach oraz spawy nadają pracą Orłowskiego surowości.

Linia i płaszczyzna odnoszą się do sposobu w jaki artysta kształtuje formę. To metafora upływu czasu i artystycznej drogi. Przejście od form kształtowanych miękką linią do geometryzacji i płaszczyzn, które budują najnowsze prace Orłowskiego.

Wystawę dzieł artysty, który w zeszłym roku prezentował swoją twórczość w Miami podczas targów Art Basel, będzie można oglądać od 12 września 2020 roku w ćmielowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Van Rij. Po raz pierwszy zostaną tam zaprezentowane niemalże 20-letnie prace artysty, dotąd nieznane szerszej publiczności. Widzowie zobaczą również dwie zupełnie nowe rzeźby. Podczas wernisażu artysta, w sposób performatywny, wykona obrazy, które będą dostępne w ofercie galerii.

 Nigdy wcześniej prace Orłowskiego, które przywodzą na myśl techniczne rozwiązania nie były prezentowane w poprodukcyjnej halowej przestrzeni galeryjnej, która koresponduje z surowością i geometrycznością najnowszych prac artysty.

Wystawa połączona ze sprzedażą prac.

Główna siedziba Galerii sztuki współczesnej van Rij znajduje się w postindustrialnych halach starej fabryki porcelany w Ćmielowie. Od 2015 roku swoja filię posiada również w Krakowie.  Oferuje szeroki wybór oryginalnych obrazów, rysunków i rzeźb wybitnych artystów ściśle współpracujących z naszą galerią takich jak Rafał Olbiński, Tomasz Sętowski, Lubomir Tomaszewski, Paweł Orłowski, Monika Osiecka, Rogerio Timoteo, Sashie Masakatsu. Dwa razy w roku organizuje solowe wystawy wybranych artystów. 

Galeria prowadzona jest przez historyczkę sztuki, marszandkę i kuratorkę wystaw Katarzynę Rij. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu i doskonałej znajomości rynku sztuki galeria pomaga w budowaniu kolekcji jako potencjału inwestycyjnego. Jest otwarta na współpracę z instytucjami publicznymi, funduszami inwestycyjnymi, bankami, firmami oraz osobami prywatnymi.

Paweł Orłowski ,,Linia i płaszczyzna??

Galeria Sztuki Współczesnej Van Rij

Stara fabryka porcelany, Sandomierska 243 Ćmielów

12 września 2020 ? 30 kwietnia 2021

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *