Teatr Żeromskiego rusza w drogę! ?Wiśniowy sad? w Malwie!

W październiku 2020 Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, w ramach zainicjowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programu ?Teatr Polska?, odwiedzi łącznie siedem miejscowości w województwach świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, opolskim i dolnośląskim, w tym Ostrowiec Świętokrzyski.

Widzowie zobaczą spektakl ?Wiśniowy sad? – jeden z najczęściej inscenizowanych dramatów Antoniego Czechowa, przez samego autora określany mianem komedii, który od lat niezmiennie trafnie ukazuje postęp rozpadu więzi międzyludzkich, gloryfikowanie wartości pieniądza i refleksje po tym, co odchodzi w przeszłość.

Historia rosyjskiej arystokratki wracającej z Paryża do prowincjonalnej posiadłości, której istotną część stanowi tytułowy wiśniowy sad, jest odzwierciedleniem współczesnych niepokojów i emocji. Majątek staje się areną dla wewnętrznego konfliktu bohaterki, która waha się między sprzedażą a utrzymaniem ziem rodzinnych, jednocześnie próbując dokonać rozrachunku z bolesną przeszłością.

?Wiśniowy sad? w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego jest powrotem do czechowowskich rozważań na temat kondycji człowieka, jego natury i słabości. Przedstawienie zasłużyło na pozytywne oceny krytyków, którzy docenili reżyserski koncept, aktorstwo oraz warstwę wizualną.

Za rolę Lubow Raniewskiej Joanna Kasperek otrzymała nominację do Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kobiecą kreację aktorską w sezonie 2019/2020.

?Wiśniowy sad? w Ostrowcu Świętokrzyskim z uwagi na remont kina ?Etiuda? i planowane prace adaptacyjne w Ostrowieckim Browarze Kultury zobaczymy w gościnnej sali Osiedlowego Domu Społecznego MALWA 13 października br. o godz. 18. Dystrybucjom zaproszeń, których z uwagi na pandemię będzie ograniczona ilość, zajmie się Miejskie Centrum Kultury.

Po każdej prezentacji spektaklu odbędzie się spotkanie z występującymi w nim aktorami.

Tegoroczna edycja programu TEATR POLSKA jest szóstą, w której uczestniczy Teatr im. S. Żeromskiego. Do tej pory prezentował spektakle: w 2011 roku ?W imię ojca i syna? Szymona Bogacza w reż. Piotra Ziniewicza, w 2014 roku ?Twardy gnat, martwy świat? Mateusza Pakuły w reż. Evy Rysovej oraz ?Caryca Katarzyna? Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina, w 2015 roku ?Jakiś i Pupcze? Hanocha Levina w reż. Dawida Żłobińskiego, w 2016 roku ?Dzieje grzechu? Stefana Żeromskiego w reż. Michała Kotańskiego, w 2017 roku ?Wojna nie ma w sobie nic kobiety? Swietłany Aleksijewicz w reż. Elżbiety Depty.                                                                      

Zadanie finansowane jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

A oto kilka recenzji spektaklu:

?Wiśniowy sad? Krzysztofa Rekowskiego rozpoczyna się na tle wiśniowych kotar, a scena podczas całego spektaklu zasłana jest wiśniowymi serpentynami. Inscenizacja jednak nie opowiada w ten sposób o tytułowym sadzie, który rzadko rodzi owoce [?].

Nawiązuje raczej do filmów Davida Lyncha, w których czerwone kotary symbolizują irracjonalność działań i podświadomość bohaterów.?- Kalina Zalewska ?Teatr?

?Świetna jest oparta na znakomitym tłumaczeniu Lubomiry Piotrowskiej adaptacja, spektakl zamyka się w dwóch godzinach. Bardzo dobra scenografia Jana Kozikowskiego (upadły żyrandol, może prezydencki?), jeszcze lepsze jego kostiumy (polecam uwadze zwłaszcza paryskie stroje Raniewskiej). Reżysersko jest bardzo dobrze: mądry, konsekwentny pomysł na arcydzieło.?- Tomasz Domagała domagalasiekultury.pl

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *