Przywracamy ogrody Ogrodom

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski jest w trakcie realizacji inwestycji pn. Ogród zdrowia na osiedlu Ogrody? w ramach projektu ?Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego? przy udziale środków z Unii Europejskiej.
Projekt przedsięwzięcia oparty został na koncepcji powrotu do dawnych ogrodów i sadów, które znajdowały się na terenie dzisiejszego osiedla Ogrody. Powstaniu koncepcji patronowała idea? Przywrócić ogrody Ogrodom?.
W nawiązaniu do tej sadowniczej tradycji zaproponowano posadzenie jabłoni ozdobnej, obficie kwitnącej i bardziej odpornej na choroby odmiany, niż jabłonie użytkowe, jednocześnie posiadające jadalne owoce oraz wiśni ozdobnej. Projekt zakład też stworzenie wyjątkowego miejsca o znaczeniu prozdrowotnym ?Ogrodu Zdrowia?, ogólnodostępnego miejsca do wypoczynku dla mieszkańców osiedla Ogrody oraz dla mieszkańców miasta.
Koncepcja zagospodarowania skweru została oparta o nową, innowacyjną formę terapii ? hortiterapię, czyli leczenie ogrodem i powstała w oparciu o przeprowadzone w 2016 r. warsztaty, w których beneficjentami byli podopieczni Świętokrzyskiego Ośrodka Terapii, os. Ogrody Ostrowiec Świętokrzyski.


Hortiterapia (terapia ogrodnicza, ogrodolecznictwo) to niestandardowa forma terapii osób z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną, a także osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków i innych substancji chemicznych, która wykorzystuje rośliny ?zielona terapia? w celu poprawy kondycji fizycznej i psychicznej człowieka. ?Ogród zdrowia? będzie przestrzenią ogólnie dostępną o przewodniej funkcji terapeutycznej. Będzie służył poprawie komfortu życia mieszkańców osiedla Ogrody, mieszkańców miasta i osób toczących walkę z własnymi słabościami.
Ogród został tak zaprojektowany, żeby nie tylko zdobił otoczenie, ale przede wszystkim był pomocą dydaktyczną dla rehabilitantów i nauczycieli w codziennych zajęciach z niepełnosprawnymi dziećmi, a także osobami dorosłymi. Mają temu służyć architektura oraz rosnące tu rośliny. Ogród Zdrowia na os. Ogrody będzie przestrzenią do wypoczynku, terenem uprawy roślin, miejscem do prowadzenia warsztatów terapii zajęciowej przy udziale ogrodu i roślin, a także integracji społecznej i nauki przyrody i ekologii dla dzieci z pobliskiej szkoły i przedszkoli. Może stać się również swoistego rodzaju salonem wystawowym dla dzieł sztuki (twórczość osób niepełnosprawnych).
Zakres robót przewidziany do realizacji polega na wykonaniu chodników, dojść, ścieżek, pergoli, siłowni zewnętrznej, placu zabaw, elementów małej architektury i nasadzeń roślin. Zadanie zostało podzielone na trzy etapy.
Wartość robót to 1.618.680,49 zł brutto. Finansowanie: 63,96% UE; 26,20% Gmina Ostrowiec Świętokrzyski; 9,84% budżet państwa. Wykonawcą jest firma ?Star? z Żabna.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Przywracamy ogrody Ogrodom

 • 5 października 2020 at 14:52
  Permalink

  Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem wszczęcia publicznej dyskusji na temat , skąd wzięła się nazwa tego hutniczego osiedla, OGRODY , ot tak z czystej ostrowieckiej ciekawości bo urodziłem się tu w połowie lat 50. i dorosłem w Ostrowcu,moim Ostrowcu co prawda z dala od tegoż osiedla ale w granicach miasta.
  Moja pamięć dobrze a nawet bardzo dobrze zapisała widok Ostrowca od połowy lat 60. czyli najbardziej charakterystyczne miejsca w mieście od Placu Wolności, Wąskiej Uliczki, Alei 1 Maja po Ławę Huśtaną,obiekty KSZO i huty aż po Cukrownię Częstocice , drewniane stawidła zapory Kamiennej na Romanowie i plażę na błoniach koło wyspy na Kamiennej – trudno naraz wymienić wszystko.
  A opisywane tu osiedle mieszkaniowe ? Doskonale pamiętam początek ulicy Ogrodowej w pobliżu ul.Bałtowskiej i jej krętą trasę gdy nie było tam ani jednego bloku mieszkalnego i … i dalej mam już mgłę w pamięci ; ale czy tam były jakiekolwiek ogrody czy sady ? nie kojarzę.Stąd ten mój pomysł do dyskusji na temat skąd wzięła się nazwa tego dużego osiedla mieszkaniowego,nazwanego kiedyś noclegownią huty.Przecież jeszcze żyje wielu autochtonów mogących potwierdzić tę nazwę.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *