Wyszedł z domu i nie powrócił

Policjanci poszukują Tadeusza Chrzanowskiego, 89?letniego mieszkańca Ostrowca Świętokrzyskiego. Zaginiony ostatni raz widziany był w dniu 6 czerwca 2020 r. Tego dnia w godzinach porannych wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił ani nie nawiązał z nikim bliskim kontaktu. Mężczyzna ubrany był w spodnie materiałowe i marynarkę.

Rysopis zaginionego : wzrost około 170 -175 cm, szczupła sylwetka ciała, włosy krótkie siwe, delikatne wąsy. Jeśli ktoś posiada wiedzę na temat okoliczności zaginięcia Tadeusza Chrzanowskiego bądź zna jego miejsce pobytu, proszony jest o kontakt z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim ul. Aleja 3 Maja 9 lub telefonicznie pod nr tel. 47 804 22 05 lub 47 804 23 82 lub pod numerem alarmowym 112.

W 2018 roku na 17.912 wszystkich zaginięć seniorów w wieku powyżej 65 roku życia było 1.614, 167 z nich zmarło. W 2019 odpowiednio: 15.167 i 1.706, 168 z nich zmarło.

Policjanci informują, że takich zdarzeń z udziałem starszych osób codziennie odnotowuje się co najmniej kilka – kilkanaście. W zdecydowanej części zgłoszenia te przypisywane są do I lub II poziomu poszukiwań, co oznacza, że zdrowie lub życie poszukiwanych osób jest bezpośrednio zagrożone (lub istnieje uzasadnione podejrzenie takiego zagrożenia) i wymaga natychmiastowych działań Policji.

Zaginięcie starszej osoby wiąże się z wyższym ryzykiem utraty życia czy zdrowia, niż w przypadku osób dużo młodszych, w sile wieku.  Szczęśliwie skuteczność poszukiwań osób powyżej 65 roku życia zgłoszonych jako zaginione, utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Tylko ok. 9 -11% przypadków kończy się odnalezieniem zwłok.

Wśród najczęstszych przyczyn zaginięć osób w wieku senioralnym wymienić należy chorobę psychiczną, oddalenie z DPS/szpitala, świadome zerwanie ze środowiskiem, nieporozumienia rodzinne, samobójstwo i nieszczęśliwy wypadek. Ostatnio do zaginięć seniorów dochodzi podczas grzybobrania. Zdarzają się też często zaginięcia z podejrzeniem zamiarów samobójczych.

Wspólnie Z policjantami apelujemy: nie bądźmy obojętni wobec osób starszych, żyjących w naszym otoczeniu. Zadbajmy o ich godną i bezpieczną starość. (w)

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *