Wirtualne spacery w Biurze Wystaw Artystycznych. Pamięci Tadeusza Maja i eskpozycja „Covimetry”

Do końca roku na ścianach Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim zawisły dwie nowe wystawy. Niestety wszystko wskazuje na to, że z uwagi na ograniczenia pandemiczne nie uda się ich nam zobaczyć, udając się do galerii.
W zapoznaniu się z nimi pomóc nam mogą jedynie przekazy medialne lub przygotowywane wirtualne spacery. Jedną z prezentowanych wystaw jest niezwykle dla nas ważna, bo to prezentacja ?25 lat później?. Jest ona hołdem składanym dyrektorowi Tadeuszowi Majowi w rocznicę jego śmierci i 25 rocznicę istnienia Galerii BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, której był założycielem.
-Człowiek instytucja ? artysta, pedagog, menadżer, inicjator wielu wspaniałych przedsięwzięć artystycznych w kraju, a równocześnie ich realizator. Szaleniec pokonujący wszelkie trudności w osiągnięciu celu, jakim jest złożenie hołdu sztuce ? tak mówiła o dyrektorze Tadeuszu Maju była Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Sztuki, Adrianna Poniecka ? Piekutowska.
Kurator wystawy Agnieszka Słodkowska tak mówi o prezentowanej w Ostrowcu Świętokrzyskim ekspozycji.
– Nie jesteśmy grupą artystyczną – wyjaśnia. Jesteśmy grupą przyjaciół, absolwentami kieleckiego plastyka. Każdy z nas dobrze znał i podziwiał śp. Dyrektora Tadeusza Maja. Pan Dyrektor przekazał swoim podopiecznym, jak ważne, wręcz fundamentalne, jest przygotowanie rzemieślnicze każdego artysty. Dzięki niemu szkoła kładła ogromny nacisk na porządne opanowanie warsztatu niczym abecadła, bez którego nie da się tworzyć prawdziwej sztuki, a o czym w dzisiejszych czasach wielu artystów niestety zapomina? Szkoła, jaką stworzył Dyrektor Maj, dawała niesamowitą szansę każdemu uczniowi pod warunkiem, że ten chciał z tego skorzystać. Wszechstronność działań artystycznych, dobrze zaopatrzone pracownie, spotkania z ludźmi sztuki, teatru, profesorami historii i historii sztuki. Długo by wymieniać? Śmiało można też powiedzieć, że uczniowie kieleckiego plastyka mieli jedną niezaprzeczalną cechę: umiejętność współpracy i współdziałania, nawiązywania przyjaźni na długie lata w tym dość drapieżnym świecie sztuki.


Drugą obecnie prezentowaną wystawą we wnętrzach BWA jest międzynarodowa ekspozycja ?COVIMETRY?. Jest pierwszą w Polsce, globalną manifestacją różnych nurtów sztuki geometrycznej, świadomej swojego czasu. Nazwa COVIMETRY pochodzi od połączenia dwóch słów: COVID (CoronaVirusDesease) i GEOMETRIA (dowolna tendencja sztuki geometrycznej: konstruktywistyczna, hard edge, minimal art, op-art, sztuka konkretna, sztuka non-objective, geometria dyskursywna i inne). W wystawie bierze udział około 200 artystów z wielu krajów Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz z Australii. Motywem wyjściowym wszystkich prac był szablon maski antywirusowej. Dzieła zostały zrealizowane w różnych technikach i technologiach, takich jak: rysunek, malarstwo, grafika, kolaż, obiekt, fotografia, mix media, animacja komputerowa, wideo.  

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *