Na Sienkiewicza powstało bezpieczne przejście dla pieszych

Od dziś funkcjonuje już bezpieczne przejście dla pieszych w ciągu ulicy Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego lokalizacja nie była przypadkowa z uwagi na bliskość placówek oświatowych, a także duże natężenie ruchu. To w jego pobliżu znajduje się PSP Nr 1, liceum im. Wł. Broniewskiego, miejski ośrodek socjoterapii, a także niepubliczne przedszkole i szkoła.

– To już kolejne aktywne przejście na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego- mówi Artur Majcher, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Składa się ono z inteligentnego systemu identyfikacji pieszych ostrzegającego kierowcę osobie poruszającej się na pasach, elementów świetlnych LED, modułu pulsującego, a także dźwiękowego. Uzupełnieniem całości jest radar rejestrujący prędkość pojazdów wraz z wyświetlaczem, biało- czerwone oznakowanie poziome.

Choć cała gminna inwestycja kosztowała blisko 130 tys. zł, to 82 tys. zł stanowiło dofinansowanie z ?Programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań- razem bezpieczniej- im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020?.

-Mieszkam tu dość długo i wiem, że to jedno z najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych w tej części miasta i to nie tylko ze względu na placówki oświatowe, ale także dwa osiedla- mówi radna Rady Powiatu Ostrowieckiego Agnieszka Rogalińska. Mieszkańcy bardzo często zgłaszali do nas radnych potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa. Już wcześniej powstało tu przejście z azylem dla pieszych, a teraz zastąpiło go przejście aktywne.

– W czasach nauki szkolnej w realizowanych tu placówkach oświatowych około 1200 uczniów dziennie korzysta z tego przejścia. To miejsce łączy też dwa osiedla Kuźnia i Sienkiewiczowskie, mieszkańców tu nie brakuje. Teraz będą mogli oni czuć się bezpieczniej ? mówi radny Rady Miasta Mariusz Łata.

Jak przypomina radny Andrzej Broda, znaczenie ciągu ulicy Sienkiewicza było od zawsze bardzo istotne w ciągu komunikacyjnym Ostrowca Świętokrzyskiego. To tutaj zawsze stosowano najnowocześniejsze w danej chwili rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo.

– To tu były pierwsze znaki z folii odblaskowej, a także oznakowanie poziome ze specjalnym świecącym granulatem- przypomina. Nic więc dziwnego, że w tej lokalizacji mamy jedno z pierwszych w naszym mieście aktywnych przejść.

Print Friendly, PDF & Email

4 thoughts on “Na Sienkiewicza powstało bezpieczne przejście dla pieszych

 • 18/12/2020 at 18:18
  Permalink

  Nie miejski ośrodek, tylko młodzieżowy. Wiedza urzędu miasta jest widać bardzo szeroka.

  Reply
 • 18/12/2020 at 19:10
  Permalink

  Aby przejście dla pieszych było bezpieczne wystarczy je oświetlić, jednak to trywialne rozwiązanie nie jest możliwe do zastosowania, wręcz przeciwnie jest coraz ciemniej po pierwsze ledy, które świecą fantastycznie przez pierwszy miesiąc po drugi cudowne optymalizatory, przez które miasto tonie w mroku …

  Reply
 • 19/12/2020 at 09:18
  Permalink

  Zainstalowane dwa megafony ryczą głośno, słychać w mieszkaniach w okolicznych blokach. Ryczą dzień i noc. Dodatkowo nie gasną światełka i nie cichnie ryczenie, gdy już osoba oddali się od przejścia na sporą odległość – około 20 metrów.

  Do zbadania jest to, czy się nie wzbudzają czujki, gdy nikogo nie ma ani na podejściu do przejścia, ani na samym przejściu. Z pobieżnych obserwacji wygląda że tak.

  Generalnie to bubel i przerost formy nad treścią. Zwykłe dwie mocne lampy, może z czujką, załatwiają sprawę.

  Reply
 • 20/12/2020 at 04:16
  Permalink

  W takich miejscach problem rozwiazuje przejscie na przycik. Nie potrzeba zadnych cudow. Przyciskam guzik, swiatlo sie zmienia na kilka sekund, w zaleznosci od szerokosci jezdni, przechodze, swiatlo sie zmienia, samochdy jada dalej. Skutecznie rozwiazuje problem chamstwa i odpowiedzialnosci za ignorancje akurat wyswietlonego swiatla, a tym samym przepisow. A skoro blisko szkola, to jednoczesnie uczy. Kultura bedzie obowiazywac, tak pieszych jak i kierowcow. Taka forma przechodzenia w ruchliwych miejscach ma sens, bo swiatlo sie zmienia tylko wtedy gdy ktos chce przejsc przez jezdnie i przycisnie przycisk, a przez pozostaly czas samochody moga sobie jechac w sposob niezaklucony. Pomysl taniutki skuteczny i bez cudactw. Oddaje go Wam za darmo, jesli chcecie, to go zastosujcie. To cos jak dzwonek w autobusie, dla wysiadajacych na rzadanie. Swiatlo zielome dla pieszych na kilka sekund, nie dwie minuty, czy tam ile jest w standardzie, plus standardowo piec sekund zoltego dla bezpiecznego wychamowania samochodow, lub zejscia powolniejszych pieszch z przejscia , jesli zabraknie komus te kilka sekund z zielonego, powiedzmy rowniez piec sekund.To pozwoli zrobic to przejscie, (a moze gdy sie spodoba, to tez przejscia), na tak modny i bardzo pozytywny umownie zwany suwak, Czyli, raz idzie Kuba, a raz puszczamy Jakuba. A jak Kuby nie ma to Jakub jedzie niepochamowany.To tez bedzie bodzcem motywacyjnym odzialujacym na podswiadomosc dla ozieblokultowcow, ze kilka skund nikomu zycia nie zabierze, a doda mu poczucia wlasnej wartosci, bo cos mu sie nalezy, tyle tylko, ze na poczatku gdzie niegdzie kulture trzeba wymusic sygnalizacja swietlna. Ale zapewniam bardzo przyjazna dla urzytkownikow. Prawda ze proste? Zapewniam ze to jest genialne rozwiazanie i tak proste, ze az trudno na nie wpasc. Spodoba sie i przyjmie sie z radoscia dla wszystkich jako czytelne i proste i nie trzeba bedzie do tego wystawiac instrukcji obslugi, moze co najwyzej mozna podswitalany przycisk zamontowac i podpisac. Przycisk powinien zaczac zmieniac swiatlo juz po dwoch sekundach na zolte , to doda pieszym poczucia wlsnej wartosci. Przyjmijcie to jako moj spoleczny wklad w zycie tego miasta, a nawet poddajcie dyskusji, czy prawde gadam, czy nie. To nie wysilone fajne rozwiazanie.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *