Komunikacja miejska wraca do Kunowa

Autobusy ostrowieckiego MZK już od początku stycznia 2021 roku pojadą do Kunowa.
To efekt międzygminnego porozumienia między Gminą Ostrowiec Świętokrzyski i Gminą Kunów. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, jej podjęcie przyniesie korzyści społeczne i gospodarcze obu samorządom. Na mocy tego dokumentu to Gmina Ostrowiec Świętokrzyski przejmie zadanie publiczne, polegające na świadczeniu usług lokalnego transportu zbiorowego na terenie Gminy Kunów w zakresie komunikacji miejskiej.

– Pragnę podziękować burmistrzowi Lechowi Łodejowi i radnym Gminy Kunów za podjęcie współpracy z Ostrowcem Świętokrzyskim, a nade wszystko za dostrzeżenie potencjału w naszej spółce MZK – mówił podczas sesji Rady Miasta, prezydent Jarosław Gorczyński. Liczymy, że ta decyzja przyśpieszy także powrót na drogi innych gmin w naszym powiecie. To wszystko spoczywa w gestii włodarzy ościennych gmin, którzy zechcą podjąć współpracę z MZK. To dla nas też duże wyzwanie.
– Dla nas te uchwały obu samorządów mają bardzo ważny wymiar – nie kryje zadowolenia prezes MZK, Jarosław Kateusz. Teraz nasza spółka nie będzie obsługiwać jedynie Ostrowiec  Świętokrzyski, ale także gminę Kunów. Na obu obszarach będą obowiązywać te same uprawnienia do bezpłatnych przejazdów ( tak jak np. dla osób powyżej 75 roku życia). Obie gminy wprowadzają też ulgi samorządowe ? np. na obszarze Kunowa wszyscy uczniowie otrzymali 50% ulgę od ceny biletu okresowego.
Autobusy MZK wjadą na teren Gminy Kunów z dniem 4 stycznia 2021 roku, zaś ceny biletów będą uzależnione od strefy.
-Przygotowaliśmy trzy linie. Jedna z nich będzie kursować przez Janik i Wymysłów, Kunów do Bukowia, druga przez Boksyckę, Rudkę do Dołów Biskupich, trzecią linią skomunikujemy Karczmę Miłkowską – mówi prezes Jarosław Kateusz. Większość kursów realizowanych będzie od poniedziałku do piątku, ale zastanawiamy się nad sobotnim kursem w czasie funkcjonowania targowiska. Częstotliwość kursów będzie uzależniona od frekwencji na poszczególnych liniach. Obecnie gmina Kunów realizuje przewozy pasażerskie w ramach tzw. Funduszu Autobusowego, do czego dopłaca 60 tysięcy. Jest to jedna linia, która objeżdża niemalże całą gminę. Usługi przewozowe prowadzi też jeden z podmiotów pry watnych. Jednak mieszkańcy nie są zadowoleni z dotychczasowych usług przewozowych. Skargi w tej sprawie płynęły do burmistrza L. Łodeja oraz do naszej redakcji, co znajdowało odzwierciedlenie w podejmowanych przez nas interwencjach.
Ludzie skarżyli się, że nie mają czym dojechać do przychodni, do apteki, na zakupy. Niektóre miejscowości zostały całkowicie odcięte od świata. Prywatny podmiot, w czasie pandemii zawiesił wiele kursów. Mieszkańcy narzekali często na brak kursów oznaczonych na rozkładzie jazdy, a także na lekceważące zachowania kierowców. Burmistrz L. Łodej nie ma wątpliwości, że wprowadzony w porozumieniu z MZK, pilotażowy projekt to korzyści dla mieszkańców gminy, a także spełnienie ich potrzeb. To mieszkańcy w rozmowach z nami sugerowali także powrót do współpracy z MZK.
-Tak naprawdę podjęcie tego porozumienia to efekt rozmów z mieszkańcami naszej gminy. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom ludzi, którzy chcą bezpiecznie dojechać do pracy, do lekarza, do szkoły czy też na zakupy. Co bardzo ważne, zgodnie z tym porozumieniem, kursy będą realizowane do Karczmy Miłkowskiej, gdzie od lat nie docierały tam usługi przewozowe. Mieszkańcy nie mieli tam w ogóle możliwości skorzystania z publicznego transportu. Projekt jest na tyle elastyczny, że w trakcie jego realizowania będziemy mogli dostosować go do faktycznych potrzeb mieszkańców. Chcemy zapewnić kursy do pracy, przejazd młodzieży szkolnej do ostrowieckich szkół, przejazd i powrót mieszkańcom chcących zrobić zakupy na targowisku. Ponadto mieszkańcy naszej gminy będą mogli też korzystać z przywilejów, takich jak ulgi w cenie biletu dla dzieci do 4 roku życia, ulgi dla osób niepełnosprawnych czy też z bezpłatnego przejazdu dla seniorów powyżej 75 roku życia. Najważniejsze dla mnie jest to, że mieszkańcy naszej gminy będą mieli zapewniony bezpieczny, publiczny transport do celu i bezpieczny powrót do miejsca zamieszkania. Do tej pory różnie z tym bywało, a nie każdy ma własny samochód czy też możliwość korzystania z sąsiedzkiej uprzejmości. Na ten cel przeznaczyliśmy 200 tysięcy z budżetu gminy. Jeśli przyjęte przez nas we współpracy z MZK rozwiązanie spełni oczekiwania mieszkańców, jesteśmy gotowi w kolejnych latach zwiększyć tę kwotę. Porozumienie było poprzedzone wieloma rozmowami. Jestem wdzięczny zarządowi MZK i władzom samorządowym Ostrowca Św., że doszło do tego porozumienia, dzięki czemu mieszkańcy gminy Kunów będą mogli korzystać z profesjonalnych usług przewozowych, a co najważniejsze bezpiecznych ? przyznaje Lech Łodej, burmistrz Kunowa.
Prezes MZK, Jarosław Kateusz podziękował prezydentowi Jarosławowi Górczyńskiego oraz burmistrzowi Lechowi Łodejowi za możliwość wprowadzenia tego rozwiązania w życie.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Komunikacja miejska wraca do Kunowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.