Ciężki rok dla inwestycji? Ceny materiałów i energii idą w górę

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski otworzyła oferty w pierwszych dwóch przetargach w 2021 roku. Na zadanie dotyczące ?Rozbudowy i termomodernizacji budynku Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego? wpłynęła tylko jedna oferta, zaś na powtórzone postępowanie na przebudowę i termomodernizacja budynku mieszkalnego przy ulicy Osadowej 6 – trzy.

– Pierwsze dwa przetargi zapowiadają, że zmieścimy się w założonych budżetach – mówi prezydent Jarosław Górczyński. Jesteśmy na poziomie 90 -95% kosztorysu inwestorskiego, ale obawiam się co będzie dalej, bo te postepowania pokazują, że nie ma zbyt wielu firm, które chciałyby realizować zadania.
Najbardziej niepojące informacje z rynku budowlanego dotyczą lawinowego wzrostu cen materiałów, ale nie tylko.
– Ceny materiałów budowlanych szybują w górę, stąd zależy nam na szybkim tempie prac. Z naszych obserwacji stal podrożała nawet do 40%, płyty warstwowe o 30%, styropian 20% – wylicza Marian Macias, właściciel firmy ADMA, która realizuje bazę operatora transportu komunikacyjnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. -Nie wiemy jakie wartości one osiągną na koniec pierwszego kwartału. Czy ceny się utrzymają? Tego chyba nikt nie wie. Dlatego też robimy wszystko, aby tych materiałów zgromadzić na tę chwilę jak najwięcej.
-Bardzo trudno będzie dzisiaj prowadzić proces inwestycyjny – uważa prezydent Jarosław Górczyński. Z wielu miast w Polsce odbieramy sygnały bardzo dynamicznego wzrostu cen.
Jak mówi prezydent, nie tylko wyższe ceny materiałów budowlanych mogą pokrzyżować plany inwestycyjne, ale także szybujące w górę chociażby ceny energii.
– W 2016 za energię do oświetlenia miasta zapłaciliśmy 968 tys. zł – mówi prezydent Jarosław Górczyński. Zaś w ubiegłym roku kwota ta wzrosła do 1.400 tys. zł, a więc prawie o pół miliona więcej. Należy nadmienić, że w tym okresie nie przybyło nam zbyt wielu lamp, a wręcz odwrotnie, bo system oświetlenia jest modernizowany. Widzimy więc, jak rosną ceny energii, co też odczuwamy w naszych domowych gospodarstwach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *