Oburzeni seniorzy, bo nie mogli zapisać się na szczepienia

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami ruszyły zapisy szczepienia dla osób powyżej 70 roku życia. Od świtu przed poradniami z punktami szczepień ustawiały się kolejki.
Telefony rozgrzewały się do czerwoności, także w naszej redakcji. Mieszkańcy skarżyli się, że nie mogą dokonać zapisów i ustalić terminu szczepienia.
-Dzwoniłam od rana do punktu szczepień, aby się zapisać. Cały czas numer był zajęty. Kiedy nareszcie ktoś odebrał telefon okazało się, że nie ma już wolnych terminów. Najbliższy na koniec marca. Jak to więc jest z tymi zapisami? Jestem w grupie ryzyka, leczę się na wiele innych schorzeń, nie jestem w stanie iść o czwartej czy piątej rano i stać przed punktem. Ponadto numer telefony na zapisy jest taki sam jak do ogólnej rejestracji. Uważam, że punkt szczepień powinien dysponować osobnym numerem telefonu, wyłącznie służącym zapisom. Chyba ten system się nie sprawdzi ?mówi jedna z czytelniczek.
-Przez cały dzień dzwoniłam do najbliższej poradni, gdzie jest punkt szczepień. Numer zajęty był przez cały czas. Córka z Warszawy zapisała mnie przez infolinię do punktu na drugim końcu miasta, jednak nie znam terminu szczepienia, gdyż sami w punkcie nie wiedzą, jak będzie wyglądał harmonogram. Uważam, że jest duży chaos i brak dobrej organizacji. Wielu moich znajomym po 70 roku życia w ogóle nie udało się zapisać ? dodaje kolejna czytelniczka.
-Bałagan jest jak wszędzie. Pojechałem z żoną do poradni. Wystałem się w kolejce i wróciliśmy z kwitkiem, bo zapisów na razie nie ma. Pytałem o jakieś listy rezerwowe, ale niczego się nie dowiedziałem. Mówią, że to wina systemu, jak zwykle. Organizacja jest do niczego ? mówił zdenerwowany czytelnik.
Problemy z zapisami dotyczyły wszystkich punktów szczepień nie tylko w powiecie ostrowieckim. A związane one są z ograniczeniami dostępności do szczepionek, niezależnymi od punktów szczepień. Zamówienia realizowane przez Polskę miały zapewnić tę dostępność do końca marca br. Cały program szczepień na terenie państwa Unii Europejskiej zgodnie z założeniami ma potrwać do końca sierpnia br. Tymczasem wstrzymanie dostaw do większości punktów, już wydłużyło ten proces. Koordynatorzy punktów szczepień bezradnie rozkładają ręce. Na terenie powiatu ostrowieckiego funkcjonuje 17 takich punktów.
-Ze złożonych zamówień w ubiegłym tygodniu na ponad sto dawek otrzymaliśmy zaledwie 30. Dopiero rozpoczęliśmy szczepienie osób powyżej 80 roku życia. Pacjenci z tej grupy czekają. Nie wiemy ile otrzymamy dawek w następnym tygodniu, czy w ogóle otrzymamy i ile osób uda nam się zaszczepić z listy ?słyszymy w jednym z punktów.
-Są sytuacje niezależne od nas. Listy z osobami chętnymi na szczepienia mamy już do końca marca. Postępujemy zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia. Chętnych jest znacznie więcej ?słyszymy w kolejnym punkcie.
W szpitalnym punkcie szczepień na listach znajduje się 1.300 osób. W tym tygodniu planowane jest szczepienie 80 pacjentów z listy powyżej 80 roku życia, a także osób z grupy ?0?. Jednak nie wiadomo czy punkty szczepień otrzymają w poniedziałek zamówione dawki szczepionki. Zapisy na szczepienia odbywają się poprzez infolinię nr tel. 989 oraz na pacjent.gov.pl, została także uruchomiona dodatkowa infolinia nr tel. 664 908 556, gdzie można wysłać sms-a, a konsultant oddzwoni.
Nie ma wątpliwości, że im szybciej i sprawniej przebiegnie program szczepień, tym skuteczniejszy będzie efekt w postaci powstrzymania pandemii koronawirusa. Każde opóźnienie nieuchronnie wydłuża ten proces. Trudno dziwić się oburzeniu ludzi, którzy chcą się ochronić przed śmiercionośnym wirusem. Nadzieją są kolejne firmy, które po uzyskaniu certyfikatów rozpoczną produkcję i dystrybucję szczepionek przeciwko COVOD 19, co zwiększy jej dostępność. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *