Nie ma możliwości przekazania dworca gminie

Od kilku lat Gmina Ostrowiec Świętokrzyski próbuje bezskutecznie przejąć dworzec kolejowy w naszym mieście. Wydawało się, że do finalizacji transakcji może dojść na przełomie 2018 i 2019 roku, ale tak się nie stało. Teraz z kolei dotarła do nas sensacyjna wiadomość, że na tę chwilę nie ma możliwości przekazania dworca gminie.
– Na części działki przeznaczonej do przekazania gminie znajduje się infrastruktura techniczna dzierżawiona przez spółkę, która odpowiada za czyszczenie pociągów POLREGIO – mówi Aleksandra Grzelak, główny specjalista Wydziału Komunikacji PKP S.A. W związku z tym, spółka Przewozy Regionalne wniosła o wstrzymanie zbycia terenu objętego umową dzierżawy. Obecnie prowadzone są rozmowy między przewoźnikiem a spółką PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., dotyczące zmiany lokalizacji punktu do czyszczenia pociągów POLREGIO. Do czasu ich zakończenia PKP S.A. nie ma możliwości przekazania dworca gminie. Nadal podtrzymujemy jednak chęć zbycia tej nieruchomości na rzecz samorządu.
Jak mówi Aleksandra Grzelak z PKP SA każde zbycie nieruchomości zabudowanej dworcem na rzecz samorządu wymaga wcześniejszych uzgodnień PKP S.A. z innymi spółkami kolejowymi (zarządcą linii kolejowych oraz przewoźnikami).
Przypomnijmy, że w 2001 r. weszła w życie ustawa o restrukturyzacji PKP, która m. in. umożliwiła PKP S.A. przekazywanie na rzecz samorządów mienia, w tym zbędnych dworców. Zgodnie z tą ustawą kolej mogła zbywać odpłatnie na rzecz samorządów budynki dworców w drodze przetargu publicznego lub w trybie bezprzetargowym, a w określonych sytuacjach ? również nieodpłatnie.

Print Friendly, PDF & Email

5 thoughts on “Nie ma możliwości przekazania dworca gminie

 • 10 marca 2021 at 14:10
  Permalink

  „Na części działki przeznaczonej do przekazania gminie znajduje się infrastruktura techniczna dzierżawiona przez spółkę, która odpowiada za czyszczenie pociągów POLREGIO”. Czy przypadkiem ta „CZĘŚĆ” to nie pomieszczenia po dawnych toaletach tuż obok budynku dworca gdzie sprzątaczki trzymają mopy , szczotki itd. (sam widziałem towielokrotnie)? ? ? Jeżeli to ma być przeszkodą w przekazaniu budynku gminie to jest wyjątkowo kiepski żart w bardzo ponurym stylu ! ! !

  Reply
 • 10 marca 2021 at 20:28
  Permalink

  Dworzec powinien być wizytówką miasta i tutaj odpowiedzialność ponosi prezydent Górczyński , który przez tyle lat nie potrafi porozumieć się w tej kwestii ze spółkami kolejowymi , podobnie jak z resztą w kwestii kładki. Kompletny brak chęci ze strony miasta aby rozwiązać ten problem.

  Reply
 • 11 marca 2021 at 15:48
  Permalink

  Przejmowanie dworca PKP stojącego w tym miejscu ni ma sensu. przeciez ten dworzec nie stoi w mieście, tylko na „pustyni”. Tam w okolicy nic nie ma.
  Nawet komunikacja miejska tam nie dociera. O przepraszam. Są chyba aż !!! 3 kursy w dni robocze. jedynka i piątka. Kompletnie nie dopasowane do pociągów.
  W remont tego budynku trzeba by wpompować ogromne pieniądze.
  Lepiej dogadać się z PKP i wspólnie sfinansować budowę tzw. dworca modułowego od strony dawnej Wólczanki na terenie pomiędzy torami a ul. Zagłoby.
  Taki dworzec istnieje np. w Mławie. Ma też powstać w Kraśniku.
  Kosztuje nie więcej jak 5 mln zł.
  Pomiędzy torami a ul. Zagłoby Jest miejsce na zorganizowanie porządnego terminala – punktu przesiadkowego na autobusy miejskie, podmiejskie i dalekobieżne.
  Takie terminale teraz buduje się w większych i mniejszych miastach.

  Ludzie władzy w Ostrowcu po prostu nie korzystają z pociągów i autobusów. Mają własne samochody. I stąd był niemądry po0mysł przejęcia budynku dawnego dworca.

  Reply
 • 14 marca 2021 at 03:07
  Permalink

  J23 to ja chcialem o tym tak napisac. No dobra wymyle cos innego. Wybudujcie im jakis skladzik na szczotki i wiadra i po krzyku. Problem rozwiazany. A co do autobusow, to jak sie juz kladka zawali to bedzie mozna zrobic wiecej kursow. A z tym co pisze tu J23 to racja, gdy sie o tym chocby zacznie wspominac, to dworzec nagle okarze sie znowu na wydaniu, jak panna ktora szuka lepszego kawalera. Po co im taka buda na szczotki i wiadra?

  Reply
 • 1 maja 2021 at 21:19
  Permalink

  W sprawę dworca powinni się włączyć radni miejscy z różnych opcji. Są naszymi przedstawicielami w mieście i kompletnie nic nie robią aby przycisnąć Górczyńskiego w tej sprawie. Dworzec jest potrzebny a z pociągów korzysta sporo pasażerów gdyż kolej ma mocno konkurencyjne ceny biletów wobec tzw.busiarzy i upadającego PKS-u , którym już praktycznie nie ma jak się wydostać z miasta.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *