Nasz prawnik wyjaśnia. Darowizna, a zachowek

-Kilka miesięcy temu zmarł mój ojciec. Pozostawił dom i kilka działek. Do podziału tej masy spadkowej, oprócz mnie, pozostaje jeszcze brat i siostra. Z tym, że ona, za życia ojca, otrzymała od niego sporą darowiznę na usamodzielnienie się poza Ostrowcem. Za otrzymane pieniądze siostra kupiła sobie M-3. Pozostało jej jeszcze z darowanych środków na generalny remont mieszkania. Teraz siostra twierdzi, że ta darowizna nie powinna być zaliczona do spadku i powinna otrzymać przy jego podziale, swoją trzecią część. Natomiast my z bratem uważamy, że darowizna ma wpływ na kwestię dziedziczenia i że zalicza się ją na schedę spadku. W związku z tym, siostra powinna otrzymać mniejszą część spadku, niż wynika to z jej udziału w nim. Zanim wystąpię do sądu, chciałbym wiedzieć, jakie może być prawne rozstrzygnięcie naszego rodzinnego problemu?
-Darowiznę wielu przyszłych spadkodawców widzi jako sposób ułatwienia podziału spadku między swoich spadkobierców ?wyjaśnia Przemysław Plaskota (KANCELARIA PRAWNA, ul. Krucza 2,. I piętro, 150 m od Urzędu Skarbowego, tel. 41 247 25 00). Dają więc część swojego majątku tym, których chcieliby obdarować jeszcze za swojego życia, mając nadzieję, że w ten sposób nie będzie żadnych wątpliwości co do ich ostatniej woli. Niestety ci, którzy w ten sposób chcą rozwiązać kwestię dziedziczenia, zwykle wychodzą z błędnego założenia ? myślą, że zachowek związany jest tylko z dziedziczeniem ustawowym. To nieprawda. Oczywiście z wnioskiem o zachowek mogą zgłosić się ci, którzy mają prawo do dziedziczenia, a zostali pominięci, ale także ci, którzy uważają się za pokrzywdzonych przez dokonane przez spadkodawcę rozporządzenia majątkowe.
Zgodnie z przepisami prawa spadkowego, darowizny dokonane przez spadkodawcę za życia podlegają zaliczeniu zarówno na poczet schedy spadkowej przy dziedziczeniu ustawowym, jak i doliczeniu do substratu zachowku. Jeżeli przy dziale spadku okaże się, że spadkodawca dokonał za życia darowizn, które podlegają doliczeniu, to wówczas ich wartość dodaje się do wartości spadku. Tak uzyskaną wielkość dzieli się na schedy spadkowe, przypadające każdemu ze spadkobierców ustawowych, według zasad dziedziczenia ustawowego. Tak więc, jeżeli otrzymamy jakąś darowiznę, ale jej wartość jest mniejsza, niż wartość należnego nam zachowku, może on zostać uzupełniony ze spadku. Warto pamiętać, że doliczanie darowizny do całości spadku służy jedynie obliczeniu wartości zachowku i ustaleniu, w jakiej części został przekazany uprawnionemu spadkodawcy. Samo obliczenie tych wartości nie ma praktycznych skutków majątkowych ? obdarowany nie ma obowiązku zwrócenia żadnej z części darowizny, nawet jeżeli przekroczyła ona wartość zachowku. Jeżeli darowizna nie wystarczyła do pokrycia pełnej wartości przysługującego zachowku, spadkobierca może wystąpić z roszczeniem o jego uzupełnienie. Z roszczeniem tym wystąpić musi do tych, którzy np. w związku z dokonanymi darowiznami otrzymali wyższy spadek.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *