Dlaczego odpowiednie zaplanowanie oświetlenia w domu jest tak istotne?

Proces budowy domu wymaga skomplikowanego zaplanowania wielu aspektów, które powinny ze sobą harmonijnie współgrać. Dotyczy to zarówno samej architektury budynku, jak i elementów wykończenia. Jednym z aspektów projektowania, który jest często pomijany, jest oświetlenie, które może mieć decydującą rolą w zdefiniowaniu charakteru całego domu.

Istnieją trzy ogólne rodzaje oświetlenia w domu (ogólne, zadaniowe, dekoracyjne), każdy z nich wyróżnia się właściwym umiejscowieniem i praktykami użytkowania. Chociaż mają one różne cele, nie należy ignorować ich znaczenia dla estetyki i funkcjonalności przestrzeni życiowych.

Oto cztery najważniejsze powody, dla których dobre oświetlenie jest ważne w każdym domu.

Poprawia nastrój

Oświetlenie ogólne, znane również jako oświetlenie otoczenia, jest najczęstszą i najbardziej podstawową formą oświetlenia w domu. Obejmuje ono lampy ścienne, żyrandole i inne elementy oświetlające całe pomieszczenie.

Oświetlenie ogólne jest ważne dla domu, ponieważ poprawia nastrój, tworząc ciepłą i jasną atmosferę. Niewystarczająca ilość światła lub jego zbyt duża ilość sprawi, że domownicy będą zwykle unikać tych obszarów.

Zdrowa ilość światła słonecznego jest potrzebna, aby zapewnić naturalne oświetlenie wnętrzom domu i odgrywa ważną rolę w tworzeniu przyjaznych przestrzeni. Jednak światło słoneczne nie będzie w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków domu i nie zawsze jest dostępne. Właściwe rozmieszczenie oświetlenia ogólnego jest wymagane, aby wypełnić jego luki i zastępować je w nocy.

Ułatwia funkcjonowanie w domu

Oświetlenie zadaniowe to rodzaj oświetlenia, które umożliwia sprawne wykonywanie wszystkich czynności domowych. W porównaniu z szerokim zasięgiem oświetlenia ogólnego, źródła oświetlenia zadaniowego są często skierowane w konkretnym kierunku. Są też zazwyczaj dwa do trzech razy jaśniejsze i zwykle występują w postaci lamp biurkowych, sufitowych i innych, które znajdują się w pobliżu określonego miejsca.

Kiedy czytasz książkę, pracujesz w kuchni, bierzesz prysznic lub jesteś w czasie innej czynności, którą ludzie zazwyczaj robią w domu, oświetlenie zadaniowe umożliwia wygodne wykonywanie ich. Przykładowo, podczas gdy ogólne oświetlenie w kuchni jest niewystarczające, lampa bliżej kuchennego blatu pomoże zapewnić dodatkowe oświetlenie, aby ułatwić wszelkie kuchenne prace.

Podkreśla najlepsze elementy

Oświetlenie dekoracyjne, czyli akcentujące podkreśla konkretne elementy wnętrza domu, takie jak kolor ścian, ulubiony obraz czy krawędzie niektórych mebli lub ozdób.

W porównaniu z oświetleniem ogólnym i zadaniowym oświetlenie dekoracyjne ma charakter czysto estetyczny, np. lampy halogenowe skupione na kolekcji na półce lub lampki sznurkowe ustawione na okna, lub na ścianie.

Ponadto, oprócz światła, które zapewniają, oprawy oświetlenia akcentującego mogą być częścią samego projektu wnętrza. Stylowe lampy podłogowe i ekscentryczne lampy sufitowe są niezwykle skuteczne w nadawaniu pomieszczeniu osobowości.

Oszczędność pieniędzy i środowiska

Znaczenie oświetlenia w Twoim domu wykracza poza estetyczne i funkcjonalne wartości, które zapewniają. Właściciele domów, którzy zdecydują się na dokładne zaplanowanie wydajności oświetlenia, nie tylko będą w stanie zmniejszyć swoje koszty energii elektrycznej, ale także wykazują się ekologicznym zachowaniem.

W porównaniu ze zwykłymi żarówkami kompaktowe żarówki fluorescencyjne (CFL) wydzielają mniej ciepła i zużywają do 75% mniej energii. Ich żywotność jest nawet 10 razy dłuższa. Diody LED generują światło bez ciepła, wymagają znacznie mniej energii elektrycznej i są około 50 razy trwalsze niż standardowe żarówki.

Dlaczego warto zaplanować wybór żarówki? Trzeba pamiętać, że każdy ich rodzaj wyróżnia się innymi właściwościowymi światła, które emitują. Dla lepszej estetyki i funkcjonalności warto zastanowić się, jak dany charakter światła spisze się w przypisanym mu zastosowaniu.

Artykuł napisany we współpracy z firmą Elmarco.pl

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *