Wirtualny spacer po wystawie ?Milky Way?

Za pośrednictwem strony bwa.oststrowiec.pl można odbyć wirtualny spacer po najnowszej wystawie prezentowanej w Galerii Biura Wystaw Artystycznych ?Milky Way?, której autorem jest Kornel Janczy.
Tematem przewodnim swej sztuki uczynił on, jak romantyczny pejzażysta i dawny kartograf w jednym, wyobrażenia przestrzeni. Ale tworzący w XXI wieku Janczy nie maluje po prostu pejzaży, ani tym bardziej nie tworzy map. Uprawia za to postmalarstwo ? jak jego praktykę określają krytycy sztuki.
?Obok obrazów sztalugowych na tym poszerzonym polu mieszczą się postmalarskie obiekty i całe ich układy, z których artysta buduje kompozycje przestrzenne ? rodzaj (modeli) pejzaży w trzech wymiarach. Mieszczą się na nim także prace budowane w oparciu o wydruki, realizacje wykorzystujące poetykę makiety, instalacje przestrzenne i site-specific oraz dzieła docierające na pogranicze rzeźby, nie wspominając o rysunku.? (Stach Szabłowski). W whitecubowej przestrzeni BWA Ostrowiec na wystawie ?Milky Way? Kornel Janczy stworzył konstelację kilkudziesięciu swoich prac, w tym jednej przygotowanej specjalnie dla ostrowieckiej ekspozycji. Artysta podejmie się odtworzenia paradoksów naszej percepcji świata, owej swoistej wędrówki po skalach ? od skali 1:1, przez skalę makiety, skalę mapy, skalę krajobrazu aż po skalę 1:? (nieskończoność).
Autor wystawy ?Milky Way? Kornel Janczy urodził się w 1984 r. w Limanowej. Mieszka i pracuje w Krakowie. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Akademie der Bildenden Künste w Monachium. W 2019 roku uzyskał stopień doktora na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Fot. Wojtek Mazan

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Wirtualny spacer po wystawie ?Milky Way?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *