Sukcesy studentów Politechniki Rzeszowskiej

Studia to nie tylko wykłady, kolokwia, wejściówki i sesja. Studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli rozwijają swoje pasje oraz zdobywają cenne doświadczenie w ramach zaangażowania w działalność dwóch kół naukowych: Koła Naukowego Informatyki Przemysłowej, którego opiekunem jest Prodziekan Andrzej Chmielowiec oraz Koła Naukowego AERO TEAM, pozostającego pod pieczą Pana Andrzeja Łączka.

W ramach swojej działalności członkowie Koła Naukowego Informatyki Przemysłowej zaprojektowali oraz wykonali prototypowe ramię robota przemysłowego HUMERO, poprzez zastosowanie procesu drukowania przestrzennego 3D. Ramię posiada sześć ruchomych osi z możliwością niezależnego ich kontrolowania poprzez sprzężenie układu sterowania z funkcjonalnym interfejsem użytkownika. Robot napędzany jest przez serwomechanizmy, czyli zamknięte układy sterowania zawierające małe silniki elektryczne połączone z przekładnią zębatą. Z poziomu rozbudowanego panelu sterowania operator ramienia jest w stanie zaprogramować określone operacje, które następnie wykonuje robot. Studenci przyznają, że w trakcie realizacji projektu natrafili na szereg trudności związanych z doborem odpowiednich parametrów dla poszczególnych elementów konstrukcji. Wynikało to z tego, że główną uwagę zwracali na wymiary ramienia oraz wydajność serwomechanizmów, które wykorzystali. Kłopotliwa była redukcja napięcia prądu wyjściowego zasilacza, ponieważ należało je odpowiednio obniżyć dla poprawnego działania stosowanych układów. Kolejnym wyzwaniem było odpowiednie oszacowanie zapotrzebowania prądowego. Drukowanie przestrzenne również zabrało im dużo czasu ? całość drukowała się około 20 dni, przy zachowaniu ciągłości pracy drukarki. Prace projektowe i konstrukcyjne wykonano z wykorzystaniem urządzeń i oprogramowania dostępnego na WMT.

Realizacja projektu była dla studentów przede wszystkim szansą na zdobycie umiejętności praktycznych związanych z robotyzacją i automatyzacją procesów wytwarzania. Ma to istotny wpływ na ich dalszą karierę zawodową po ukończeniu studiów. W związku z dynamicznie rozwijającym się Przemysłem 4.0, nabyta wiedza i doświadczenie zawodowe pozwoli absolwentom WMT na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia na stanowiskach technologów czy też programistów robotów przemysłowych. Realizacja tego rodzaju projektów to świetna przygoda i okazja do osobistego rozwoju. Dotyczy to zwłaszcza zadań, do których realizacji potrzebna jest rozległa wiedza nie tylko z jednej dziedziny.

Koło Naukowe AERO TEAM działa od listopada 2019 roku. Jego członkowie, którzy są pasjonatami lotnictwa, zajmują się projektowaniem, wykonaniem i sterowaniem bezzałogowych statków powietrznych (dronów). Opracowane przez studentów technologie mają potencjalne zastosowanie w przemyśle obronnym, w pojazdach specjalnych i specjalizowanych, na potrzeby gospodarki leśnej, do badań zanieczyszczeń powietrza itp.

Głównym projektem Koła jest budowa prototypu autonomicznego drona o napędzie wspomaganym energią słoneczną. Jest on w całości zaprojektowany przez studentów i wykonany w pracowni koła na terenie wydziału. Takie rozwiązanie umożliwi loty ?bezzałogowca? na dużo dłuższych dystansach i pozostawanie w powietrzu na dłuższy czas w porównaniu do dronów zasilanych tylko baterią. Konstrukcja wykonana jest z lekkiego drewna balsowego, drewna sosny oraz laminatów z tkanin szklanych i węglowych. Elementy zostały zaprojektowane w programie CAD, który pozwolił na wizualizację projektu oraz usprawnił proces ich produkcji. Podzespoły zaprojektowali oraz wykonali studenci z wykorzystaniem technologii druku 3D. Aktualnie budowany dron jest płatowcem. Taka konstrukcja pozwala na dłuższe przebywanie w powietrzu i pokonywanie większych odległości dzięki wykorzystywaniu prądów wznoszących i szybowaniu. Pozwala to zaoszczędzić energię potrzebną do zasilania systemów pokładowych autopilota, gps, silnika czy serwomechanizmów. Do tej pory płatowiec ma na swoim koncie dwa udane starty oraz lądowania. Jedynym elementem, który został zmodyfikowany to goleń przedniego podwozia, gdyż jego konstrukcja okazała sie zbyt plastyczna. Plany na przyszłość to budowa wielozadaniowego wirnikowca z możliwością wymiany modułów potrzebnych w danej sytuacji oraz opracowanie systemu, który pozwoli bezpiecznie i w prosty sposób obsługiwać urządzenia po krótkim i nieskomplikowanym szkoleniu. 

Film z prezentącją drona można obejrzeć klikając w poniższy link: 

Link do filmu

Członkowie Koła Naukowego AERO TEAM posiadają licencję zawodową operatora bezzałogowych statków powietrznych BSL-VLOS do 25 kg (pilotowanie drona będącego w zasięgu wzroku operatora), a obecnie modelarze z Koła Naukowego kontynuują szkolenie w celu podniesienia uprawnień do kategorii NSTS-05,06,07,08 (BVLOS do 25 kg), czyli pilotowanie wielowirnikowców i płatowców będących poza zasięgiem wzroku. Zdobycie tych kwalifikacji umożliwi im uzyskanie uprawnień do legalnego pilotażu wielosilnikowców i płatowców na dalekich dystansach i obsługi naziemnej bezzałogowych statków powietrznych. Uprawnienie te pozwolą niemal całkowicie wykorzystać możliwości projektowanych i budowanych konstrukcji bezzałogowych statków powietrznych.

Znajomość zagadnień konstrukcyjnych na takim poziomie, szczególnie w dziedzinie lotnictwa bezzałogowego w obecnych czasach jest bardzo dużą zaletą personalną i pożądaną umiejętnością absolwentów Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w poszukiwaniu pracy.

Opiekunowie kół naukowych zgodnie twierdzą, że miło jest obserwować, jak studenci z głowami pełnymi pomysłów próbują rozwiązać problemy znacznie wykraczające poza program studiów. Podkreślają, że są to chyba najcenniejsze lekcje, ponieważ ćwiczą charakter i wytrwałość, a członkostwo w kole naukowym pozwoli im na dalszy rozwój, a w połączeniu z wiedzą nabytą w ramach zajęć, umożliwi osiąganie coraz większych sukcesów, zaspokoi głód wiedzy oraz rozwinie jako człowieka.

Pracownicy Wydziału systematycznie zachęcają i motywują studentów do podjęcia działań na rzecz własnego rozwoju. Czas płynie, niezależnie od tego na co konkretnie go przeznaczymy. Wybór jak ten czas zagospodarujemy pozostaje w naszych rękach. Pamiętajmy, że wszystko zależy od naszego zaangażowania, samodzielności oraz wytrwałości w kształceniu się oraz poszerzaniu własnych horyzontów.

Zapraszamy do studiowania na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli i podjęcia aktywności w prężnie działających kołach naukowych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *