Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury

Na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury można oglądać poplenerową wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Tu rodziła się Solidarność?. Można ją zwiedzać, z racji reżimu sanitarnego najlepiej pojedynczo, do 14 kwietnia.
Wystawę opracował Instytut Pamięci Narodowej, który zainaugurował obchody 40. rocznicy powstania ?Solidarności? 1 lipca minionego roku ekspozycją ?Tu rodziła się Solidarność?. Wystawa ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 roku. Składa się z części ogólnopolskiej, jak również części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie ?Solidarności? w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych prezentowane są w języku polskim i angielskim.


Na początku lat osiemdziesiątych w Ostrowcu Świętokrzyskim największym pracodawcą była Huta im. Marcelego Nowotki zatrudniająca ponad 17 tys. pracowników. Kombinat stanowił jeden z symboli tzw. czerwonego Ostrowca potwierdzający jednocześnie hutnicze tradycje regionu. Latem 1980 r. mieszkańcy miasta z zainteresowaniem obserwowali przebieg wydarzeń rozgrywających się na Wybrzeżu. Docierające stamtąd wiadomości stanowiły czynnik przyśpieszający utworzenie lokalnych struktur związkowych.


We wrześniu 1980 r. powołano w Hucie Zakładowy Komitet Założycielski NSZZ ?Solidarność?. W lutym 1981 r. zakończyła się faza rozbudowy struktur Związku. W pierwszej połowie 1981 r. do ?Solidarności? na terenie Kombinatu należało około 90 proc. załogi, tj. ponad 16 tys. osób. W 1981 r. działacze i członkowie podjęli szereg działań m.in. w zakresie poprawy warunków socjalnych oraz realizacji celów związkowych. W tym czasie przeprowadzili trzy akcje strajkowe: 22 stycznia 1981 r., 27 marca 1981 r. oraz 6 sierpnia 1981 r.


Fot. Stanisław Dunin-Borkowski

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *